c4 vacuumiputken paikka

289, 302, 351, V8, suora-6.....Toploader, C4, 3:03...
Avatar
Janne68
Aktiivi
Viestit: 101
Liittynyt: 27 Tammi 2016, 18:55
Auto: -65 Ford Mustang fastback, 289+C4
Paikkakunta: Kouvola

Re: c4 vacuumiputken paikka

Viesti Kirjoittaja Janne68 »

Moro

Imusarjassa on letku mulla kiinni, eli mulla on 2- kurkkunen alkuperäinen kaasari ja sen takana on putki.

Janne
Liitteet
Alipaineletku
Alipaineletku
Avatar
starsky
Aina äänessä
Viestit: 1684
Liittynyt: 10 Marras 2012, 16:46
Auto: 1966 ht
Paikkakunta: Kuopio

Re: c4 vacuumiputken paikka

Viesti Kirjoittaja starsky »

Voi laittaa imusarjan tai kaasuttimen lähtöihin kunhan ei käytä kaasuttimen "ported vacuum"-linjaa.

Semmoiseen paikkaan, että on jatkuva imusarjan alipaine läsnä. Vacuumin perusteella laatikko päättelee kuormitustilanteen.

http://www.mustangandfords.com/how-to/d ... smissions/

Ongelmatilanne esim. kun alipainesäätö toimii väärin saattaa laatikko pitää liian pieniä linjapaineita pannoille kovassa kiihdytyksessä ja pannat luistavat -> Pannat kuluvat. Jos taas linjapaineet toimimattoman modulaattorin takia liian korkeat, niin nätissä cruising-ajossa vaihteen vaihdot epämukavan äkilliset.

Samoin modulaattori (modulaattorin säätämä linjapaine) vaikuttaa millä nopeudella vaihteet kytkeytyvät. Letkeässä ajossa vaihtaa isommalle pienemmässä vauhdissa kuin rajussa kiihdytyksessä.
Avatar
starsky
Aina äänessä
Viestit: 1684
Liittynyt: 10 Marras 2012, 16:46
Auto: 1966 ht
Paikkakunta: Kuopio

Re: c4 vacuumiputken paikka

Viesti Kirjoittaja starsky »

Mika75 kirjoitti:Aika hentoinenhan on tuo kaasuttajan lähtö, oisko tuo parempi rakennella imusarjaan kiinni, vai oisko tuolla merkitystä modulaattorin toimintaan?
Itsellä on modulaattorille menevässä alipaineletkussa t-liittimellä alipainemittari. Mittari näkee saman paineen kuin modulaattori ja sillä saa melko hyvin varmuuden alipaineen tilasta modulaattorilla. Aikasemmassa kombossa itselläni oli ihan perus Edelbrockin kaasutin ja modulaattori pelasi ihan ok tuossa kaasuttimen pienessä jatkuvan vacuumin liittimessä.
Mika75 kirjoitti:Tuo modulaattorille lähtevä putki, oli kaasarin päässä kiinni todellä löyhästi. Olen aivan varma, että tuolla liitoksella modulaattorille ei kovin kummoista imua ole tuon takia tullut. Oisko tuolla ollut sitten vaikutusta tuon ykkösvaihteen hengettömyyteen?
Jos vuoto oli huomattava, niin oletetaan modulaattorin nähneen normaali-ilmanpaineen = vastaa kaasu pohjassa kiihdytystä. Vaihdot pitäisi olla todella napakoita ja minun käsittääkseni tulla korkeammilla nopeuksilla kuin jos olisi alipaine.

Tuossa olisi 1966 shop manuaalista vikaselvittelylistaa ongelmiin:
c4_diag1.JPG
Ja taulukko millä nopeudella pitäisi vaihtojen tapahtua riippuen kuormituksesta, rengaskoosta ja perävälityksestä:
c4_diag2.JPG
Avatar
Homer65
Over The Top
Viestit: 4857
Liittynyt: 29 Touko 2004, 00:25
Auto: Mustang HT-65, 327 cid stroker, A5, 9", grey
Paikkakunta: Lohja
Viesti:

Re: c4 vacuumiputken paikka

Viesti Kirjoittaja Homer65 »

Säätämään pitäisi päästä, kun ottaa letkun pois modulaattorista ja tyontää reikää sopivan meisselin. Muistaakseni mulla oli ainkina perus lattameisselillä säätyvä, tosin pitkä ja kapea pitää olla.
Selvänä ei saa ja kännissä ei pysty!!

MUSTANG HT-65, 327 stroker, A5, 9", grey
Vastaa Viestiin