Ohjaustehostin

Kaikkien alustaspektaakkelien äiti
Avatar
Jones
Mega-addikti
Viestit: 613
Liittynyt: 24 Touko 2004, 20:07
Auto: GT -94
Paikkakunta: Laaksolahti, Espoo

Ohjaustehostin

Viesti Kirjoittaja Jones »

natisee kuskinpuolelta 94 GT:ssä. Alatukivarren pallonivel se ei ole, joten seuraavaksi tsekkasin ohjaustehostimen nesteet. Mömmöhän oli täysin mustaa ja jonkinasteista kuohumistakin havaittavissa. Onko näin että selviää nesteen vaihtamisella? Uutta tavaraa nimittäin laitettiin lähes tilavuuden sallima määrä, mutta silti väri jäi mustaksi. Natina jo vaimeni muttei poistunut kokonaan. Mitä tyyppiä tehostinnesteeksi ATF vai jokin ohjaustehostimelle tarkoittettu?
1994 MUSTANG GT 5.0/AODE
1/4 Endurance BMW E36 - #8
Avatar
Jones
Mega-addikti
Viestit: 613
Liittynyt: 24 Touko 2004, 20:07
Auto: GT -94
Paikkakunta: Laaksolahti, Espoo

Viesti Kirjoittaja Jones »

Natina paikallistui raidetangon päähän. Vaihdoin uuden tangon, varaosassa oli havaittavissa tuotekehitystä sillä viisas ingenjööri oli taikonut pohjaan rasvanipan. Seuraavaksi natisee sitten vänkärin puoli, luonnollisesti olisi pitänyt vaihtaa molemmat....
1994 MUSTANG GT 5.0/AODE
1/4 Endurance BMW E36 - #8
Arto65FB
Superpölöttäjä
Viestit: 2575
Liittynyt: 02 Maalis 2004, 08:33

Re: Ohjaustehostin

Viesti Kirjoittaja Arto65FB »

Jones kirjoitti:Mitä tyyppiä tehostinnesteeksi ATF vai jokin ohjaustehostimelle tarkoittettu?
Ostin Part Cornerista power steering fluidia ja se onkin ATF:ää ilman lisäaineita. En ole vielä laittanut Taksiin sitä. Eikös justiinsa ollut keskustelua, ettei ATF:ää pidä laittaa Fordin tehostimeen vai oliko niin, että pitää olla jotain spesifiä ATF-luokitusta.
Avatar
Late
Aina äänessä
Viestit: 1324
Liittynyt: 29 Touko 2004, 00:25
Auto: 1984 Mustang SVO 2,3T
1988 Thunderbird Turbo Coupe 2,3T
Paikkakunta: Kangasala

Viesti Kirjoittaja Late »

Eikös justiinsa ollut keskustelua, ettei ATF:ää pidä laittaa Fordin tehostimeen vai oliko niin, että pitää olla jotain spesifiä ATF-luokitusta.
Muistin varassa sanoisin että ainakin 90-luvun alkuun saakka Fordit haluavat tehostimeensa F-tyypin automaattilaatikkoöljyä. Siis siitä huolimatta että automaattilaatikoissa siirryttiin Merconiin (ATF, Dexron III/IV) jo kauan ennen sitä. Siitä sitten ei ole kokemusta haittaako Merconin käyttö ohjaustehostimen toimintaa tai kestävyyttä.
Late

-84 Mustang SVO
Avatar
veekoo
Aina äänessä
Viestit: 1433
Liittynyt: 29 Touko 2004, 00:25
Auto: Ford Mustang 2007 GT convertible
Ford Mustang 2001
Ford Mustang 1970 5.0 ratrod
Paikkakunta: Saratoga, CA
Viesti:

Viesti Kirjoittaja veekoo »

Ohjaustehostimen vaimennus on meneillaan taallakin. Kaivelin sellaisen luvun kuin ATF SAE 90W tuolle liemelle. Meniko oikein? Pumppu on 70 tai 80 luvun alun mallia. Veikkasin ensimmaista. Tarahtanyt otos:
http://modeemi.cs.tut.fi/~karaila/musti ... huone2.jpg

(Pitaa taas laittaa paivitysta konehuoneesta, tuli taas puuhattua viikonloppuna. Karpasensilma-tahtikartta sai kyytia... :) )
VK

'07 GT avo-käyttöauto
'01 Kutvonen-peltoauto
'70 Rotta
'01 GSF 1200S
Avatar
ROKI
Aina äänessä
Viestit: 1806
Liittynyt: 20 Elo 2004, 23:11
Paikkakunta: Viinijärvi
Viesti:

Viesti Kirjoittaja ROKI »

Jones kirjoitti:Natina paikallistui raidetangon päähän. Vaihdoin uuden tangon, varaosassa oli havaittavissa tuotekehitystä sillä viisas ingenjööri oli taikonut pohjaan rasvanipan. Seuraavaksi natisee sitten vänkärin puoli, luonnollisesti olisi pitänyt vaihtaa molemmat....
Poraa reikä siihen pallon pohjan, tee kierre ja nippa siihen, ei nitise sen jälkeen. Kaikkiin niveliin voi laittaa nipat jälkiasennuksena. Jos ei tunnu saavan pohjaan niin sitten pallon sivuun, minä jouduin poraamaan omani pollen raidepäihin sivuun reijät . Pitää olla kovempi terä ei mene mustilla terillä, samoin kierreteppi oltava rosterille tarkoitettu, se menee paremmin.
Tehhään tehhään katotaan mittee tulloo!, tulipas peltipaalista sentään auto. Mustang 66 HT 302
Avatar
veekoo
Aina äänessä
Viestit: 1433
Liittynyt: 29 Touko 2004, 00:25
Auto: Ford Mustang 2007 GT convertible
Ford Mustang 2001
Ford Mustang 1970 5.0 ratrod
Paikkakunta: Saratoga, CA
Viesti:

Viesti Kirjoittaja veekoo »

Jatketaan viela tahan keskusteluun, kun se tulee tehostinta hakiessa ekana listaan:

Tuossa paikallisen kerhon kokouksessa tuli puheeksi tehostimen vikina. Eka kommentti oli, etta veditko hihnan liian kirealle? Tietty vastasin, etten se mina ollut vaan se joku muu, johon tuli rohonaurut paalle :) Ilmeisesti tyypillinen tapa tuhota tehostimen laakerit.. :oops: Vinkiksi vaan muille remmeja kiristaessa.. :)
Noh, liemet nayttaa pysyvan sisalla ihan hyvin ja vikina on vain ajoittaista, joten antaa sen olla kun se viela toimii. :wink:
VK

'07 GT avo-käyttöauto
'01 Kutvonen-peltoauto
'70 Rotta
'01 GSF 1200S
Make67
Aina äänessä
Viestit: 1128
Liittynyt: 29 Touko 2004, 00:25
Auto: Ford Mustang HT 1967
Paikkakunta: Lieto

Viesti Kirjoittaja Make67 »

veekoo kirjoitti:Jatketaan viela tahan keskusteluun, kun se tulee tehostinta hakiessa ekana listaan:

Tuossa paikallisen kerhon kokouksessa tuli puheeksi tehostimen vikina. Eka kommentti oli, etta veditko hihnan liian kirealle?
Taisinpa juurikin tällätapaa "hajottaa" kuusseiskan tehostimen pumpun muutama
vuosi sitten :roll: ?
Onkos joku purkanu kyseistä pumppua? minkälaiset laakerit siellä on? Onkohan kinkkinen homma? Kyse siis -67:n pumpusta.
-Make-
Ford Mustang HT -67, pelastettu museoinnilta...
347 CID RE85, DART SHP(TUUMACID)
C4 ala Timo Suojanen(rakenteilla...)
3.40, Eaton Truetrack
ym, ym, ym...

+ -66 HT
+ -94 avo GT
Avatar
veekoo
Aina äänessä
Viestit: 1433
Liittynyt: 29 Touko 2004, 00:25
Auto: Ford Mustang 2007 GT convertible
Ford Mustang 2001
Ford Mustang 1970 5.0 ratrod
Paikkakunta: Saratoga, CA
Viesti:

Viesti Kirjoittaja veekoo »

Make67 kirjoitti: Onkos joku purkanu kyseistä pumppua? minkälaiset laakerit siellä on? Onkohan kinkkinen homma? Kyse siis -67:n pumpusta.
Katselin tuossa shop manualista pumpun rajaytyskuvaa ja ei se kovin monimutkainen ole. Lahinna paljon tiivisteita ja aika vaihtelevat kiristysmomentit riippuen mallista, joten kannattaa olla tarkkana. Laakereista en oikein saanut selvaa, olisiko vaan pusla akselin "juuressa"? :shock:
Olen taipumassa taas vaihteeksi keskijakausratkaisuun pumpun kanssa, kun lirauttaisin kuitenkin ne ATF:t tohon parkkipaikalle ja vuokraemanta taputtaisi taas karvaisia kasiaan.. :? Toisin sanoen uusi pumppu Jostain, maalaus moottoripaukkumaalilla ja lahipajalle osien, kirjan ja kahvituopin kanssa. 8)
(Ei noita takalaisia kahvikuppeja voi edes mukiksi sanoa)

Minkalainen pumppu kannattaisi hankkia? Mietin ensin jotain kunnostettua, mutta kun noilla on vahan tyyppivikoja (vikisee), niin olisiko ehdotuksia, minkalainen olisi parempi?
VK

'07 GT avo-käyttöauto
'01 Kutvonen-peltoauto
'70 Rotta
'01 GSF 1200S
Vastaa Viestiin