

XE262H soveltuu katu ja street käytöön, ei mikään varsinainen viri nokka mutta lisää selvästi vakio koneen tehoja, vääntöä ja koneen herkyys lisääntyy selvästi alueella 1500 - 4000 rpm. Jos lähtötaso noin 200 hp niin lisäystä muista osista riipuen noin 20-50hp. Vääntö ilmeisesti selvästi laajemmalla alueella kuin vakio nokalla. Hyvä vaihtoehto koneeseen joka kaipaa perus kunnostuksen ja vain lievän piristyksen. Käytä tämänkin nokan kanssa hyvää imusarjaa 4V ja kaasaria kokoluokassa 350 - 600 cfm ja jonkinlaiset hipo, tri-Y tai pitkätpeltijarjat olisi paikallaan. Nokan nostot lähellä 0,5" niin jäykemmät ventiilijouset olisi syytä vaihtaa, asennuspaine noin 100 lbs tasolla +/- 20 lbs mielummin yli.Make67 kirjoitti:Minkälaiseen koneeseen tällainen nokka sopisi? Että laaja kysymyskö? Ei kai
. Mutta kun kiinnostais tietää voisko moista nokkaa jotenkin hyödyntää jos se olisi sopivasti saatavilla...???
Puhut XE262:sta. Onko jotakuinkin sama kuin kysymykseni XE 256:n?XE262H soveltuu katu ja street käytöön, ei mikään varsinainen viri nokka mutta lisää selvästi vakio koneen tehoja, vääntöä ja koneen herkyys lisääntyy selvästi alueella 1500 - 4000 rpm.
Pahus! Menin jo pykälää "parempaan". Mutta vaikutus sama mutta lievempi. Toi Chevyn käppyrä 8http://www.compcams.com/information/Products/C ... 10_001.asp) ja siinä tehot tasolle 250 hp ja vääntö tasolle 300 ft.lbs niin ollaan lähellä totuutta 289 tai 302 koneessa.Make67 kirjoitti:Puhut XE262:sta. Onko jotakuinkin sama kuin kysymykseni XE 256:n?XE262H soveltuu katu ja street käytöön, ei mikään varsinainen viri nokka mutta lisää selvästi vakio koneen tehoja, vääntöä ja koneen herkyys lisääntyy selvästi alueella 1500 - 4000 rpm.
Olisiko paha oletus että teho ja vääntö huippu siirtyy tuosta noin 300 rpm ylemmäs?457 kirjoitti:Pahus! Menin jo pykälää "parempaan". Mutta vaikutus sama mutta lievempi. Toi Chevyn käppyrä 8http://www.compcams.com/information/Products/C ... 10_001.asp) ja siinä tehot tasolle 250 hp ja vääntö tasolle 300 ft.lbs niin ollaan lähellä totuutta 289 tai 302 koneessa.Make67 kirjoitti:Puhut XE262:sta. Onko jotakuinkin sama kuin kysymykseni XE 256:n?XE262H soveltuu katu ja street käytöön, ei mikään varsinainen viri nokka mutta lisää selvästi vakio koneen tehoja, vääntöä ja koneen herkyys lisääntyy selvästi alueella 1500 - 4000 rpm.
Onko merkitystä!Mosse kirjoitti:Olisiko paha oletus että teho ja vääntö huippu siirtyy tuosta noin 300 rpm ylemmäs?457 kirjoitti:Pahus! Menin jo pykälää "parempaan". Mutta vaikutus sama mutta lievempi. Toi Chevyn käppyrä 8http://www.compcams.com/information/Products/C ... 10_001.asp) ja siinä tehot tasolle 250 hp ja vääntö tasolle 300 ft.lbs niin ollaan lähellä totuutta 289 tai 302 koneessa.Make67 kirjoitti:
Puhut XE262:sta. Onko jotakuinkin sama kuin kysymykseni XE 256:n?
Toistaiseksi vakiorautakannet, imariksi ajattelin Weiand Stealthia, Hookerin Super Compit odottais asennusta, vuoden vanha Edelbrock 1405(600cfm) on nyt paikallaan. Tarttis siis jäykemmät jouset vanhoihin rautakansiin? Tästä koneesta ei oo tarkotus ainakaan nyt mitään virimoottoria rakentaa mutta voishan sitä jotain...Hyvä vaihtoehto koneeseen joka kaipaa perus kunnostuksen ja vain lievän piristyksen. Käytä tämänkin nokan kanssa hyvää imusarjaa 4V ja kaasaria kokoluokassa 350 - 600 cfm ja jonkinlaiset hipo, tri-Y tai pitkätpeltijarjat olisi paikallaan. Nokan nostot lähellä 0,5" niin jäykemmät ventiilijouset olisi syytä vaihtaa, asennuspaine noin 100 lbs tasolla +/- 20 lbs mielummin yli.
No ei välttämättä. Mutta silloin kun valitsin nokkaa 351:n aikanaan, niin tuli hieman liian mieto. Saattoi vaikuttaa 302 referenssit?457 kirjoitti:Onko merkitystä!Mosse kirjoitti:Olisiko paha oletus että teho ja vääntö huippu siirtyy tuosta noin 300 rpm ylemmäs?457 kirjoitti:
Pahus! Menin jo pykälää "parempaan". Mutta vaikutus sama mutta lievempi. Toi Chevyn käppyrä 8http://www.compcams.com/information/Products/C ... 10_001.asp) ja siinä tehot tasolle 250 hp ja vääntö tasolle 300 ft.lbs niin ollaan lähellä totuutta 289 tai 302 koneessa.
Todennäköisesti sirtyy hieman ylemmäksi, ei vättämättä.
"imariksi ajattelin Weiand Stealthia, Hookerin Super Compit odottais asennusta, vuoden vanha Edelbrock 1405(600cfm) on nyt paikallaan"Make67 kirjoitti: Toistaiseksi vakiorautakannet, imariksi ajattelin Weiand Stealthia, Hookerin Super Compit odottais asennusta, vuoden vanha Edelbrock 1405(600cfm) on nyt paikallaan. Tarttis siis jäykemmät jouset vanhoihin rautakansiin? Tästä koneesta ei oo tarkotus ainakaan nyt mitään virimoottoria rakentaa mutta voishan sitä jotain...
Koneen pääasjallinen käyttötarkoitus katu, rata, vartimaili vai kaikea noita tarpeen mukaan
Nostajat kuuluu pakettiin...Musta vaihtaa nostajat samalla
Suositus jouset: pn. 942-16 CompCams jouset, 115 @1.700 asennuspainen, 284 @1.200 aukipain 0.500" nostolla, tai vastaavat.Make67 kirjoitti: Mites ne venajouset? Pärjäisköhän niillä vakioilla näissä kansissa?