
2 vuotta sitten vaihdoin alkuperäisten 2V-imusarjan ja autoliten tilalle Weiand Street Warrior-imusarjan ja 500cfm Edelbrock 1404:n. Sytytyspuolelle tuli alkuperäisen jakajan sisään Pertronix I ja Flamethrower-puola. Näillä muutoksilla, tosin eri penkissä mitattuna, löytyi ~150hp ja 310Nm.

Molempien dynomittausten käyrät liitteenä. Alemmassa käyrässä vasta yli 3000rpm tulokset on jokseenkin käyttökelpoisia. Ajoin itse rullilla ekaa kertaa ja laatikko tietysti vaihtoi pienempää pykälää silmään ja turbiinistakin tuli jotain luistoa, joten siksi alle 3000rpm vääntökäyrä on mitä sattuu.
Tänä talvena on tarkoitus tehdä lisää piristelyä vinguttamalla kansien pakokanavista thermactor-patit pois, siistiä hieman ja kohdistaa pakosarjoihin eli ns. port match. Sen lisäksi jokin mieto viritysnokka. Vahvimpina vaihtoehtoina tällä hetkellä:
- Edelbrock Performer 2122 eli 270/280 mainosasteet, 204/214 0.050-asteet ja .448/.472 nostot, LSA112. RPM Range Idle-5500.
- JEGS vastaava performer-kopio, jossa muuten samat speksit mutta mainosasteet 262/272 eli aavistuksen jyrkemmät rampit. RPM Range 1500-4000.
- Howards 212001-14. Tämä on vähän performer-nokkaa miedompi,mutta saattaisi hyvin soveltua käyttöön. 255/261 mainosasteet, 201/207 0.050-asteet ja .437/.448 nostot, LSA114. RPM Range 600-4800.
Mitä mieltä noista nokkavaihtoehdoista? Performer-nokista löytyy paljon kirjoitteluita ja kokemuksia, mutta tuosta Howardsista ei löydy juuri mitään. Howardsi on vähän miedompi, vähän jyrkemmät rampit ja suurempi LSA. Mitenkähän se mahtaa käyttäytyä verrattuna performeriin? RPM-range ainakin tuntuis hyvältä ja overlappia on vähän, mikä kaiketi parantaa hyötysuhdetta ja dynaamista puristusta.
Kannet ovat rail type keinuvivuilla ja prässätyillä studeilla. Tarkoitus on säilyttää prässätyt studit, joten nokaksi tulee loivaramppinen, maltillisilla nostoilla ja jousipaineilla. Jouset vaihdan uusiin vakiojousiin (Melling VS350) ja venttiilivarren kumit myös. Muuta remppaa en niihin ajatellut tehdä ellei tarvitse, mutta onko jotain mikä ehdottomasti kannattaa? Plaanaus?
Samalla tulee uusi vesipumppu, bensapumppu, jakopää, ehkä öljypumppu..? Onko jotain suositeltavia tai vältettäviä osamerkkejä? Millaiset venttiilivarrenkumit kannattaa laittaa? Niitä näkyy olevan useamman tyyppisiä ja jotkut vaatii koneistustyötä sopiakseen.
Auto on kevyessä kruisailukäytössä, kaupunkiajoa ja mutkateitä. Käytetyin kierrosalue on suunnilleen 1000-3000 rpm, välillä kiihdytyksissä ehkä vähän 4000 päälle. Huipputehoja ja ylärekisteriä ei haeta, vaan kaasuunvastaavuutta ja matalien sekä keskikierrosten vääntöä. Numeroina tavoitteena ehkä jotain ~230hp & ~350 Nm. Vaikka mustangeja ei hankitakaan bensansäästämistä varten, niin tavoite on pitää kulutus maltillisena ja hyötysuhde hyvänä, jotta sillä malttaa ajella tulevaisuudessakin kun bensa maksaa 5e/l.