Suomen paras tiedonlähde Mustangisteille. Lue foorumin käyttöehdot OHJEET-osiosta Keskustelupalstan käyttöohjeen alta kohdasta "Tervetuloa FMOC-keskustelupalstalle". Muista, että olet vastuussa kirjoittamastasi sisällöstä.
Taistelin eilispäivänä mussen lataushäiriön kanssa ja opiskelin laitteen sielunelämää. Viatkin löytyivät No.1 säätimen maadoitus huono,joka oli helposti korjattu. No.2 laturin hiilet aivan loppu.
Kysymys Generator laitteen kanssa pelanneille,että mistä saa uusia hiiliä kyseiseen laitokseen
En vielä olisi vaihtamassa koko laitosta vaihtovirtalaturiin,jos vanhan pystyy pitämään hengissä.
No korjaus väli näyttänee sitten olevan generaattorilla tuo kaksi vuotta, koska se lopetti pari viikkoa sitten kokonaan ton lataamisen. Hiilet oli
hyvät, mutta se kupari osuus mihin hiilet hankaa, oli kokonaan hapettunut mustaksi, eli kun sen putsas kirkkaaks niin johan alkoi toimimaan!
Tasavirtalaturini vaurioitunut roottorin osalta melkolailla. Hiilien vastapinta vaurioitunut ja ainakin yksi käämilanka on poikki. Jossakin vaiheessa ilmeisesti vaihdettu vääränlaiset hiilet,jotka väljät pitimeensä. Uudet hiilet löytyivät kyllä US-Partsin hyllyltä,mutta nyt ei pelkillä hiilillä selviä.
Onko kellaan kokemusta roottoriosan korjauttamisesta jossain päin eteläistä suomea? Taikka löytyykö jostakin osia kyseiseen 30A tasavirtalaturiin.
Seuraava vaihtoehto on siirtyä vaihtovirta järjestelmään,jos jostakin löytyy sopivat osat. Minkälainen projekti kyseinen homma on? Mekaniinen sovitus tuskin vaikea,mutta kytkennät ????
Löytyykö linkkejä maailmalle,joista asia selviää?
Jep !!
Tuommoisen muistin joskus nähneeni. Selvä kaavio. Nyt joko saadaan vanha jossain kuntoon tai vaihtoehtoisesti jostain ostettava vaihtovirta kamat.