Sivu 1/2
Missä netissä kauppapaikkoja USA:ssa myytäville Mustangeille
Lähetetty: 02 Marras 2004, 09:57
Kirjoittaja kuki
Kertokaahan tietävät, mistä internet-osoitteista löytyy hyviä kauppapaikkoja, joista löytyisi myynnissä olevia Mustangeja. Tarkoitan siis Autotalli.com tai Nettiauto.fi, Mobile.de tai Autoscout.de -tyylisiä sivustoja. Niin, ja siis USA:ssa myytäville autoille.
Lähetetty: 02 Marras 2004, 16:58
Kirjoittaja MarkkuJ
Ainakin
http://www.cars.com tarjoaa tuommoista hakulpalvelua.
Lähetetty: 02 Marras 2004, 17:01
Kirjoittaja Fastback
http://www.collectorcartraderonline.com/ -> selvästi pelkkä autohaku
http://www.racingjunk.com -> täältä löytyy osien lisäksi katuautoja, suuri osa kilpureita & modified katuvehkeitä, mutta joukkoon sopii myös helmiä
Lähetetty: 03 Marras 2004, 11:02
Kirjoittaja Vieras
Oman autoni löysin autotrader.com osoitteesta. Siinä vaan laitetaan joku paikallinen postinumero esim. 07042 joka on Nykin lähellä olevan paikan numero. Tutkin myös muita osoitteita mutta tämä oli ylivoimaisesti paras.
Lähetetty: 03 Marras 2004, 12:32
Kirjoittaja kuki
Kiitos vinkeistä, löysin myös itse Googlen avulla tuon em. cars.comin, jossa näytti olevan ihan hyviä ehdokkaita.
Onko joku tuonut itse tai käyttänyt jotakin maahantuontifirmaa Mustanginsa tuomiseen USAsta Suomeen? Olisin erittäin kiinnostunut kuulemaan näistä kokemuksista: mistä kokonaiskustannukset muodostuvat, mitä ostajan olisi hyvä tietää ennen kaupantekoa tai muusta asiaan liittyvästä tiedosta.
Olen selvittänyt jonkin verran saksalaisten autojen tuontiin liittyviä toimenpiteitä. Nyt kun yhdellä eurolla saa 1,27 dollaria, auton tuominen USAsta voisi olla nyt myös varteenotettava vaihtoehto. Oman tavoitteeni, Mustang -94 GT 5.0:n hinnat näyttäisi Amerikassa olevan ehkä vähän alempia kuin Saksassa ja valinnanvaraakin näyttäisi olevan enemmän.
Lähetetty: 03 Marras 2004, 14:39
Kirjoittaja Jones
Olepa yhteydessä vaikka
http://www.tuumacid.com niin saat lisätietoja. Tuota kautta tuli tuo minun Coloradossa oleskellut 94GT.
Lähetetty: 03 Marras 2004, 21:10
Kirjoittaja Jukka
Jones kirjoitti:Olepa yhteydessä vaikka
http://www.tuumacid.com niin saat lisätietoja. Tuota kautta tuli tuo minun Coloradossa oleskellut 94GT.
Toinen varteenotettava vaihtoehto on Car-Koivisto.
http://www.teuva.fi/carkoivisto/
Lähetetty: 03 Marras 2004, 21:18
Kirjoittaja Fastback
Anonymous kirjoitti:Oman autoni löysin autotrader.com osoitteesta. Siinä vaan laitetaan joku paikallinen postinumero esim. 07042 joka on Nykin lähellä olevan paikan numero. Tutkin myös muita osoitteita mutta tämä oli ylivoimaisesti paras.
collectorcartrader... on samaa puulaakia autotraderin kanssa - hyvä sivut ja hyvä haku kone.
Lähetetty: 04 Marras 2004, 10:15
Kirjoittaja kuki
Kiitos jälleen vinkeistä!
Car Koivistoon olenkin ollut asian tiimoilta yhteydessä. Omistaja on marraskuun lopulla lähdössä autojen hakuun USAsta. En tiedä ehdinkö tälle kierrokselle vielä mukaan. Onko jollakin kokemuksia ko.yrityksestä, miten on asioita hoitanut?
Minkälaisia rahti-, vakuutus yms.kustannuksia teille on auton hommaamisesta USAsta koitunut, saisi vähän vertailupohjaa omiin laskelmiin?
Lähetetty: 04 Marras 2004, 19:59
Kirjoittaja veekoo
Rahti lansirannikolta noin $1300-1500, vakuutus 1-1.5% vakuutussummasta. Suomessa huolinta 300eur. Tullin rahastuksesta ei voi sanoa mitaan, menee ihan arvonnalla. Tuo on siis tingattu hinta, normaalisti lahtevat luokkaa $2000 summista, mutta niissa en ole varma, kuuluuko hintaan tuo suomen paan huolinta ja tullaus.
Lähetetty: 05 Marras 2004, 08:50
Kirjoittaja GT-350
Kustannuksia tulee yllättävästi sekä jenkeissä että kotimaassa. Esimerkki jenkkilän päästä; kahden auton kontti voidaan pakata vaikka lähettäjän takapihalla, minne se tuodaan ja se jää jaloilleen seisomaan. Huonosti auto hyppää toista metriä korkealla olevaan konttiin, joten siellä päässä vuokrataan sopiva traileri jolla saadaan autot sisään. $$$, ellei sitten ole rakennettuna jonkinlaista ramppia $$$. Kaiketi autot voi lastata satamassakin, mutta sitten täytyy hoitaa logistiikka sinne asti jollain konstilla $$$.
Kotimaassa esim. pelkkä kontin siirto purkualueelle ja purkutyö luokkaa 200eur, eikä itse voi purkaa. Huolinta ym. maksuista kertyy iso pala, samoin loppusuorasta eli auton saattamisesta vaatimusten mukaiseksi plus kallis rekisteröintikatsastus ym...
Jos ei halua itse näperrellä niin kannattaa sopia hinta "avaimet käteen", eli käytännössä leimattuna. Toki välivaihtoehtoja on, esim. tullattuna, tai tullattuna ja verotettuna (autovero + sen alvi, jää sitten itselle se vilkkujen jne laittaminen ja katsastukset ynnä muut).
Lähetetty: 05 Marras 2004, 09:40
Kirjoittaja kuki
Kiitti, taas tuli asiaa ja homma alkaa pikku hiljaa hahmottua...
Tarkoitus olisi ajaa Mustangilla ympäri vuoden. Tarkoittaa sitten lohkolämmittimen asennusta, ruostesuojauksen tekemistä, talvirenkaiden hommaamista. Palstan juttuja lueskellessa näytti siltä, että ympärivuoden ajajia saattaisi olla muitakin. Jos näin oli, tuleeko teille em.asioiden lisäksi vielä muuta mieleen, mitä kannatattaisi ottaa huomioon. Minkälaisiahan lohkolämmittimiä Mustang -94 GT 5.0:aan löytyy ja missähän hinnat pyörivät? Kannattaako näitä talvijuttuja ottaa huomioon jo auton ostovaiheessa, pääsisikö helpommalla?
Lähetetty: 07 Marras 2004, 13:30
Kirjoittaja Vieras
Varmaan kertyy summaa yllättävästi, aina arviot menee alakanttiin. Joten miksi et ostaisi Mustangia Euroopasta?? haet sitten vaikka auton itte kotiin.
Lähetetty: 07 Marras 2004, 16:06
Kirjoittaja Vee8
Toi lämppäri on varmaan helpoin juttu. Meet mihin tahansa autotarvikeputkaan ja pyydät Sierra 2.0 DOHC:hen lohkolämppärin sisätilahaaralla. Ihan turha puhua mistään mustangista, saat pelkkää eioota, toi lohkoelementti sopii suureen osaan fordin koneita. EI SOVI 4.6 V8! Senverran autosta, varmista että siinä on takalasin lämmitin, lämpösten osavaltioiden autoissa sitä ei yleensä ole, esim. omani Floridasta on ilman. En tosin aja talvella. Ja toiset vanteet kannattaa ehkä tuoda auton kanssa, ilman renkaita kylläkin!
Lähetetty: 07 Marras 2004, 18:37
Kirjoittaja veekoo
Takalasin lammitin muuttui vakiovarusteeksi jossain vaiheessa 95..99. Ilmeisesti laskee vakuutuksia eli lisaa myyntia, koska sateella siita on iloa lampimissakin osavaltioissa. Toiset vanteet ehdottomasti mukaan jos mahdollista. Niita saa suomestakin, mutta paljon hitaammin ja valikoima on huonompi. Jenkkilassa niita taas myydaan joka kojussa...