Suomen paras tiedonlähde Mustangisteille. Lue foorumin käyttöehdot OHJEET-osiosta Keskustelupalstan käyttöohjeen alta kohdasta "Tervetuloa FMOC-keskustelupalstalle". Muista, että olet vastuussa kirjoittamastasi sisällöstä.
Miten on, tuleeko keväällä "ongelmia" jos kytken akun irti talven ajaksi??
Muistaakseni täällä foorumilla joskus aiemmin jollakin oli jotai käynnistys ongelmia kun akku oli ollut talven poissa.... Korjausopaskin puhuu jotain "karusta käynnistä" kun akku on ollut irti useamman tunnin. Ilmeisesti muisti tyhjenee joittenkin parametrien osalta?? Mutta EI kai kokonaan?? Kokemuksia?
Ehdottomasti kaapelit irti pitemmän seisonnan ajaksi.
Akku (sen virta) säilyy parhaiten viileässä ja kuivassa.
Akku kestää yleensä n. 5-7 vuotta, joten kannatta katsoa minkä ikäinen on.
Kannattaa tietysti ladata välillä ja ainakin keväällä ennen ensi käynnistystä.
Täyden akun pitäis kestää yli 60 asteen pakkanen jäätymättä.
Itselle luonut muistisäännön: Ensin irti negatiivinen kaapeli, koska seisontaan laitto aina harmittaa, sitten keväällä (tai käynnistettäessä) ensin positiivinen kiinni, koska käyttöönotto positiivinen asia
Ecun muisti tyhjenee, mutta hätä ei ole suuri sillä se oppii menettämänsä tiedot uudelleen, alkuun voi sammua valoihin ja tyhjäkäynti olla haussa, mutta vaihtelevaa ajoa niin ei kestä opinnot kauaa.
"eihän tässä nyt kuinkaan voi käydä"
_____________________________
-----Ford Mustang GT -94-----
---Ford Mustang Sportsroof 1969 projekti----
---Ford F-150 Lariat 5.4 Triton 4x4---
------Ford Mustang Mach-E------
Juuri tätä hain minkä V8 sanoi . On meinaan eka harraste-peli missä on ruisku . Se kaiketi oli ajonesto joka oli jollain temppuillu täällä aiemmin. Mutta hyvä tietää että keväällä vaan REIPASTA ajoa ni tottuu .
Minä ainakin kirjoittelin täällä viime keväänä akkuongelmista, mutta ne ei johtunut akun irroittamisesta vaan sen totaalisesta kuolemisesta talven aikana. Edeltävänä kesänä akku oli hyvässä kunnossa, kesti kuunnella jenkkavehkeitä ilman latausta välillä aika pitkäänkin, mutta talviseisotuksen aikana sille tuli tunnit täyteen.
Muutaman kerran on ollut akku irti pidempään, eikä koskaan ole ollut käynnissä mitään huomautettavaa, tyhjäkäynti ollut aina tasainen heti käynnistyksen jälkeen, eikä sammunut muutakuin omien töppäyksien takia. Surutta vaan akku irti talveksi.
Näin tehdään, huomen aamulla tuoreet öljyt ja filsu koneeseen, pesu ulkokuorelle ja illalla sitten körötellään talvi-säilöön . Akku tietty kainaaloon ja talven aikana pari lataus kertaa. Ja talvi haalitaan vaihdettavia osia . Säilössä kun EI saa hoitaa edes pieniä remontti puuhia .
Akkuvahti ?? meil on motskarien akut talven kiinni sellasessa pienessä laturivahdissa--ja virtaa on keväällä + akku pysyy kunnossa.
Auton akun kengät on irroitettu ja talvella ainakin pari kertaa laitettu lamppu-hauenleuoilla kiinni jotta akku purkautuu ja sit yöksi laturiin. Ainakin vanhempiin akkuihin tätä ennen suositeltiin-- mut ei taida tehdä pahhoo uusillekkaan--
Ainakin jäätymistä on vältettävä eli ei ulos talveksi = ikä lyhenee
Toi boksin tietojen poistuminen ei ole ollu onkelma --kyl ne on uudet tullu tilalle...
Tohon VIRTAA asiaan vielä että autoa hitsatessa kun vedetään Kemppi auton maahan niin akku on otettava irti ?? muuten ei boksit ja ekut oikeen tykkää
Vinkki ton ajo-atk:n suhteen.. Jos on automaagiloota, niin samalla sen voi kouluttaa vaihtamaan niinkun pitaa. Eli kevaalla jalka vaan reilusti suoraksi...
Hahaa, siis AODE-lootakin on oppivainen??? Koskapa tuo vaihtaminen vähän häiritsi männä kesänä , vaihtoi liian aikaisin "rauhallisesti" ajeltaessa. Samoin lukko kytkeytyi turhan pian.
No jokatapauksessa lootaan tulee öljyjen vaihto keväällä...
Ja ilmeisesti koneeseen uudelleen, rupesi nostajat "lotisemaan" kuumana . Öljy kyllä on samaa viskositeetiltaan kuin edellinen, 5W40, mutta merkki vaihtui.
No, katellaan kuhan keväällä ensin on menty "koipi oikosenaan" jonkin aikaa .
Arto65FB kirjoitti:Noiden Optima ym. ihmeakkujen kanssa on myös jotain kikkailtavaa tuon talviseisonnan ajaksi.
Ai on? Ite en ole Optimalle vuosien saatossa älynnyt tehdä muuta kuin ottaa miinusjohdon seisonnan ajaksi irti. Vielä on toiminut.
Noniin, ehkä tuli laitettua taas tällaista nettifaktaa. CC:n puolella on ollut jonkun verran keskustelua siitä, että nuo AGM-akut (absobed glass mat) ovat joidenkin mielestä herkempiä kuolemaan.
Tuossa myyjän ohje http://www.batteriesareus.com/index.php ... &chapter=0