Sivu 1/1

Peltisarjat? -66:seen jossa 351

Lähetetty: 27 Tammi 2007, 15:15
Kirjoittaja Make67
Kaveri hommas -66 HT:n ja siinä on 351 valusarjoilla. Jossain vaiheessa ens-syksynä auto menee totaalisen "uusiksi" ja moottori kunnostetaan samalla.
Minkälaiset peltisarjat saa mahtumaan ilman konehuone-/jousitornimuutoksia vai meneekö mitkään? Jotkut täyspitkät? Shortit ehkä? Minkä merkkiset?

Jollain on varmasti omakohtaisia kokemuksia, nyt saa jakaa tietoa :wink: !

Lähetetty: 27 Tammi 2007, 15:57
Kirjoittaja Antti66HT
Halvat ok 1 5/8 tuumaset sarjat on hedmanin 88660 tai 88650
Itellä on noi shortyt, toimii manuaalinkin kanssa orgis kytkinvivustolla.

Ei omakohtaista kokemusta, mutta sanovat että noi pitkät tulee aika alas, eli jos auto matala niin kolisee.

Olen lukenut paljon hyvää Accufabin pitkistä sarjoista: Eivät tule alas, ja muutenkin laatu ok.

Lähetetty: 28 Tammi 2007, 23:34
Kirjoittaja mussette
Omassa täyspitkät hookerit. 3mm jäi rakoa molemmille puolille. Vanhoilla kumisilla moottori tyynyillä oli nippa nappa koneen käydessä. Nyt kun kone on irti ja pakosarja hakannut jäljen niin asian saa korjattu yhdellä vasaran iskulla jousi torniin. Ko. pakosarjat oli nimeen omaan tarkoitettu kombinaatioon -65 ja 351w.

Lähetetty: 29 Tammi 2007, 10:46
Kirjoittaja Make67
mussette kirjoitti:Omassa täyspitkät hookerit. 3mm jäi rakoa molemmille puolille. Vanhoilla kumisilla moottori tyynyillä oli nippa nappa koneen käydessä. Nyt kun kone on irti ja pakosarja hakannut jäljen niin asian saa korjattu yhdellä vasaran iskulla jousi torniin. Ko. pakosarjat oli nimeen omaan tarkoitettu kombinaatioon -65 ja 351w.
Oliskos sulla antaa sun Hookereitten tyyppinumeroo, helepottais etsintää esim. Summitin sivuilta :wink:

Moottorityynyt siis kannattaa varmaankin uusia samalla?

Lähetetty: 29 Tammi 2007, 22:26
Kirjoittaja mussette
Yritän kaivaa tiedon esille, palaan asiaan ...