Cleveland vai Windsor 351
Lähetetty: 02 Elo 2004, 13:06
Hyvät ja huonot puolet moottoreista? esim. viriviri kannalta. osien hintaerot jne. kyselen kun ostamassa mustii jossa w
Suomen paras tiedonlähde Mustangisteille. Lue foorumin käyttöehdot OHJEET-osiosta Keskustelupalstan käyttöohjeen alta kohdasta "Tervetuloa FMOC-keskustelupalstalle". Muista, että olet vastuussa kirjoittamastasi sisällöstä.
https://www.mustangclub.fi/board/
Jotain tälläistä osasin odottaakin ja osaltaan olen Futuragen kanssa samaa mieltä, vaikka olenkin myymässä 351 Clevelandia. Jos pikkulohko pitäisi ostaa alusta loppuun osa kerrallaan, niin tekisin 351 windsorista ja juurikin koska hiperf osatarjonta on monipuolisempaa kuin Clevelandeihin.Futurage kirjoitti:Windsor ehdottomasti.Osien saatavuus, valikoima ja hinnat paremmat.
Clevelandien valmistus lopettiin jo 30 vuotta sitten, sen jälkeen tehtiin vielä miljoonia 302 / 351 Windsoreita.
Windsor on varma, helppo ja luotettava valinta johon saa kaikkia osia todella helposti.5.0 Mustangin myötä nykypäivänä moottoreihin saa esim. noin 30 erilaista virityskantta!
Jos haluaa päästä helpolla bolt on tyyliin niin silloin mielestäni valinta on Windsor. Todellakin osavalikoima, saatavuus ja sitä kautta hinnatkin ovat hyvät. Mutta, jos haluaa perinteistä alkukantaista V8 voimaa kahlaamatta läpi viritysosakataloogeja ja puhumatta kymmenien eri Windsor-spesialistien kanssa parhaan mahdollisen kansivaihtoehdon löytämiseksi, niin silloin valinta on tuo valurautapikkulohkojen kuningas Cleveland.Futurage kirjoitti:Windsor ehdottomasti.Osien saatavuus, valikoima ja hinnat paremmat.
Clevelandien valmistus lopettiin jo 30 vuotta sitten, sen jälkeen tehtiin vielä miljoonia 302 / 351 Windsoreita.
Windsor on varma, helppo ja luotettava valinta johon saa kaikkia osia todella helposti.5.0 Mustangin myötä nykypäivänä moottoreihin saa esim. noin 30 erilaista virityskantta!
Australian pojat jopa myyvät crate clevelandeja... Marchilta julkaistiin juuri alumiiniset "serpentiini" hihnapyörät Clevelandille jne. Joka väittää cleveladia kuolleeksi ei tiedä mistä puhuu. Eräälle harrastajalle on tulossa cleveland titaaniveiveillä, toinen suunnittelee turboa jne.SamiM kirjoitti:Toki moottorin valmistus lopetettiin 30 vuotta sitten, mutta siihen sopivien osien valmistusta ei ole lopetettu. Edelbrock suunnittelee alumiinikansien valmistusta, Australiassa tehdään alumiinikansia alkuperäisiin perustuen ja muita osia saa todella hyvin.
Tähän lausuntoon voi vaikuttaa ja varmasti vaikuttaakin oma innostukseni Clevelandia kohtaan, mutta älä anna sen häiritä vaan tee niin kuin parhaaksi näet.
Nyt sanoisin että olet asian ytimessä. Erilainen nuori, hehe, sitähän sitä...Futurage kirjoitti:3 lisäsyytä valita Cliivländ: 1:nimessä on huomattavasti enemmän munaa kuin homeiselta kuninkaallisten linnalta kuullostavassa Windsorissa.
2:C on "horisontaaleilla venttiilikopilla" ( esim Motorsportin alumiiniset rivoitetut)varustettuna paremman näköinen kuin W.
3: Dare to be different- aspekti....Tänä päivänä kun Windsoreja ( eri tilavuuksisia) rakennetaan hotrod maailmassa noin suurinpiirtein ( vain arvio !) 100 kpl yhtä Clevelandia kohti.
Silloin kun itse aloin pikkulohkofordista houkuttelemaan lisähevosia 80-luvun alkupuolella oli W lähinnä kirosana ja kaikki vannoivat C:n nimeen.
Ajattelin silloin olla erilainen nuori ja kokeilla jotain muuta...eli ei muuta kun yhteys kuningataräitiin Englantiin ja sieltä Windsorista tietoja hakemaan.
Tänä päivänä tilanne on kääntynyt päälaelleen: W on default ja C on erilaisen nuoren valinta. Tässä topicissa pysyn edelleen kannassani : kokemattomalle ja uudelle Ford harrastajalle mielestäni W helpompi , varmempi ja halvempi vaihtoehto.
Itse , nk.vanhana pieruna , jos nyt alkaisin innostumaan uudelleen pikkulohkon virittämisestä , voisin jopa kallistua C:n kannalle. Jos ei muista syistä niin noista edellämainituista. Taitaa vaan olla että noi isolohkot rupeaa taas vaihteeksi kiinnostamaan.
Kas peijoonia!Jukka kirjoitti:molemmat ovat 352:sia, mutta kun FE oli jo 352. Niin näistä tulikin 351. Äläkä unohda 351M konetta, joka myös oli oikeasti 352.
Nii-in, ja 289 on 288,5, 400 onkin 402,1, lengendaarinen 427 onkin 425,0, vääntöhirviö 428 on 426,5... Kyllähän näitä piisaa. Pakkohan koneet on tehtaan toimesta identifioida jotenkin toisistaan ja sotkeentumista muiden merkkien koneisiin tulee välttää.Mussemaan kirjoitti:Kas peijoonia!Jukka kirjoitti:molemmat ovat 352:sia, mutta kun FE oli jo 352. Niin näistä tulikin 351. Äläkä unohda 351M konetta, joka myös oli oikeasti 352.
Äkkiä päässä laskienhan se on kuin onkin 351,8583772020568427078160589273
Kukaan ei tunne windsorin isorööristen 4V tehdaskansien saatavuutta. Ei ollut kuin yksi kansi Windsoriin, ei 2V tai 4V kantta kuten Clevelandilla. Windsorin isot röörit ovat melko tukkoiset Clevelandiin nähden. Toisaalta pienet kanavat virtaavat myös matalilla kierroksilla, joten alavääntöä saattaa esiintyä. C9 351w kannet ovat vissiin ne "halutuimmat" koska niissä on pienin mahdollinen palotila mitä tehdas on tarjonnut, D0 kansissa palotila on muutaman cc:n suurempi. Kansissa on myös isot "thermactor" lämpöpumppu patit pakokanavissa, joidenka poistaminen ei varmastikaan haittaa suorituskykyä.Mussemaan kirjoitti:En tosin tunne windsorin isorööristen 4V tehdaskansien saatavuutta, mutta olen ymmärtänyt että ainakin porttauksen/venttilien isonnuksen hinnan joutuu kärsimään "ylimääräistä" vrt clevelandiin.