Suomen paras tiedonlähde Mustangisteille. Lue foorumin käyttöehdot OHJEET-osiosta Keskustelupalstan käyttöohjeen alta kohdasta "Tervetuloa FMOC-keskustelupalstalle". Muista, että olet vastuussa kirjoittamastasi sisällöstä.
Onpa mukavaa nähdä että joku vielä suunnittelee muodokkaita autoja, olisi ihan kiva tällainenkin. Kukahan rikkoo ensin 600hv rajan?
Displacement: 370 cu in, 6059cc
Power (SAE net): 425 bhp @ 6000 rpm
Torque (SAE net): 420 lb-ft @ 4800 rpm
Kyllä Fordi olisi nyt tarvinnut sen uuden Hurricane V8 jonka suunnitelmat hylättiin alkuvuodesta josta piti tulla HEMI:n kilpailija. Ainoa vaihtoehto nyt on vissin se uusi 605hp V10 joka tulee uuteen Shelbyyn? Eihän se Challengeri ollut kalliskaan, $ 40.000 ja siihenkin on jo luvassa TEHOKKAAMPI kone, eli yli 500hp. Kuka enää maksaa miljoonia jostain Bugattista kun samaa tehoa saa "pikkurahalla"
Toi Challenger on kyllä kuin suora kopio vanhasta 70-luvun Dodgesta. Sanokaa mitä sanotte, mutta minä en pidä noista. Mustangissa on onnistuttu tekemään "uuden näköinen vanhan näköinen", mutta toi Dodge on kuin suora kopio vanhasta.
Kas kun joku ei sävellä uudestaan Finlandiaa. Ottaa vain Sibeliuksen vanhat nuotit ja ehkä vähän muokkaa joitain säveliä.
BW-364 kirjoitti:Toi Challenger on kyllä kuin suora kopio vanhasta 70-luvun Dodgesta. Sanokaa mitä sanotte, mutta minä en pidä noista. Mustangissa on onnistuttu tekemään "uuden näköinen vanhan näköinen", mutta toi Dodge on kuin suora kopio vanhasta.
Kas kun joku ei sävellä uudestaan Finlandiaa. Ottaa vain Sibeliuksen vanhat nuotit ja ehkä vähän muokkaa joitain säveliä.
Suora kopio vanhasta voisi olla toisaalta hyväkin
Ajatelkaapa -67 Fastback nyky Cobran tekniikalla ja muilla helyillä.
Ja uudet Mustangithan on hintaluokkaa 25tDollaria niin nehän olisi
halvempia ku originaali -67FB.
MustangGT kirjoitti:
Suora kopio vanhasta voisi olla toisaalta hyväkin
Ajatelkaapa -67 Fastback nyky Cobran tekniikalla ja muilla helyillä.
Ja uudet Mustangithan on hintaluokkaa 25tDollaria niin nehän olisi
halvempia ku originaali -67FB.
Herraisa. Ihan hyvahan se olisi ekaan mutkaan asti... Onneksi ovat laittaneet alustan ja jarrut vahan paremmaksi noissa uusissa musteissa.
Spiff kirjoitti:Kyllä Fordi olisi nyt tarvinnut sen uuden Hurricane V8 jonka suunnitelmat hylättiin alkuvuodesta josta piti tulla HEMI:n kilpailija. Ainoa vaihtoehto nyt on vissin se uusi 605hp V10 joka tulee uuteen Shelbyyn? Eihän se Challengeri ollut kalliskaan, $ 40.000 ja siihenkin on jo luvassa TEHOKKAAMPI kone, eli yli 500hp. Kuka enää maksaa miljoonia jostain Bugattista kun samaa tehoa saa "pikkurahalla"
V10? Eikos se ole samalla 5.4L kasilla, mutta eri ahtimella kuin GT? Tuon V10 legendan kuulin vuosi takaperin, kun joku odotti vapari-V10:lla Mach 1 tai Boss mallia S197:sta.. Toisaalta.. Jos ne tekee myohemmin KR mallin ahdetulla kymppikoneella..?
Fordillahan on teollisuukonelinjalla V10 koneita ollut jo pitkään. Onkohan shelbyn (???) V10 noista jalostettuja? Olenkin jo odottanut pitkään, että milloin noihin koneisiin tulisi hiperf osia.
'03-'04 Cobra Mustangin ahdettu 281 cid DOHC olisi hieno kone mihin tahansa early-mustangiin. Tehdas lupaa vaatimattomat 390 hv em. koneelle.
"Sitä voi kyllä elää ilman 500 hevosvoimaa, mutta on se vähän kitumista." - Juha Kankkunen
jos asiaa niin soita o4o 19o5oo3
BW-364 kirjoitti:Toi Challenger on kyllä kuin suora kopio vanhasta 70-luvun Dodgesta. Sanokaa mitä sanotte, mutta minä en pidä noista. Mustangissa on onnistuttu tekemään "uuden näköinen vanhan näköinen", mutta toi Dodge on kuin suora kopio vanhasta.
Kas kun joku ei sävellä uudestaan Finlandiaa. Ottaa vain Sibeliuksen vanhat nuotit ja ehkä vähän muokkaa joitain säveliä.
Tuskinpa tuollaisena tulee "tötsi" edes markkinoille. Tuollahan puhuttiin protosta joten kaikki muutokset on mahdollisia
Fordilta on täys alumiinikone 6,4L V10 605hp, en tiedä onko valmis mutta kehityksessä on. Toinen tieto taas kertoo että Mustangeihin kehitetään edelleen "vanhaa" Cammer konetta (tällä hetkellä 420hp) koska uuden hurrican V8 kehitys tuli liian kalliiksi.
Nämä ovat toki autoalan huhuja jotka voivat olla tahallista misinformaatiota kilpailijoiden eksyttämiseksi, mutta varmaa on se että tehoa riittää tulevaisuudessakin.
veekoo kirjoitti:V10? Eikos se ole samalla 5.4L kasilla, mutta eri ahtimella kuin GT? Tuon V10 legendan kuulin vuosi takaperin, kun joku odotti vapari-V10:lla Mach 1 tai Boss mallia S197:sta.. Toisaalta.. Jos ne tekee myohemmin KR mallin ahdetulla kymppikoneella..?
Siis taitaa olla kyse Shelby vs Shelby Mustang, eli uus Shelby olis V10 ja Mustang se 5.4l.
V 10 esiteltiin Shelby GR1:sessä alkuvuodesta, samaa konetta oli tyrkyllä uuteen musseen. Ymmärtääkseni Challengerin tuotanto on jo lyöty lukkoon kun siitä on jo hintakin ilmoitettu.
Viimeksi muokannut Spiff, 10 Tammi 2006, 16:56. Yhteensä muokattu 1 kertaa.