Sivu 1/1

Tankki vuotaa, kulutus kasvaa!!

Lähetetty: 26 Kesä 2005, 21:41
Kirjoittaja Homer65
Vaihdoin nimittäin toimivan anturin ja sen jälkeen on kulutus kasvanut :cry: . Bensaa kuluu nimittäin seistessäkin. Anturin mukana tullut o-rengas oli liian iso ja venähti vielä lisää asentaessa. Laitoin edellisessä anturissa olleen kantikkaan, itse hankitun, tiivisteen joka myös, hiukan ylikokoisena, vuotaa. Kokeilin myös Locktiten tiivisteliimaa, mutta ei pidä ei :shock:. Saako jostain oikean kokisen o-renkaan tai bensiinin kestävää tiivisteliimaa.
Auttakee, auttakee!!! Jää kohta kesä ajamatta. :cry: :cry: :cry:

Lähetetty: 26 Kesä 2005, 22:43
Kirjoittaja ROKI
Fyrtin gasketsieltiä tiivistesilikoonia punaista, mulla ainaski on toiminut kaikessa tiivistämisessä,laitoin omassa tankin kasauksessa kans tankin ja anturinpuolelle, kunnonkalvon on pitänyt viellä tähän asti. Pinnat puhtaaksi tinnerillä mössöt väliin ja kiinni, anna kuivua parituntia ennenkuin laitat bensattankkiin, toivon parasta että onnistuis.

Lähetetty: 27 Kesä 2005, 18:50
Kirjoittaja Mussemaan
Bensan tiivistäminen tuubi-tököteillä on sangen ongelmallista.

Joskus asiaa tutkin ja poikkeuksetta tiivistetököttien tuoteselosteet eivät salli kosketusta bensiiniin.
Poikkeuksena Loc-Titen Blacktite jolle muistaakseni luvattiin jotain siihen tyyliin että "satunnainen kontakti bensaan" tmv kestää kyllä.

Black tite on muutenkin parasta itselle vastaantulleista aineista, erikoisuutena vielä se että tökötti on välittömästi käyttövalmis asennuksen jälkeen. Eli kestää kuumaa (250C jatkuvaa), oljynpainetta ja kuumia paineisia jäähdytinnesteitä ym välittömästi vaikka ei ole kuivannutkaan.

Miinuksena vaan hinta (muist. 35e pieni ponnepullo) ja ikävä maininta tuoteselosteessa : "sisältää öksymöksytrimultistööniä jonka epäillään aiheuttavan syöpää"


Kaikki möhnät toki kestävät aikansa, ehkäpä hyvinkin pitkään ennenkuin vuotoa ilmenee. Hauskaa vaan ei ole sekään jos tökötti liukeaa bensan sekaan ja tukkii paikat. Ja tietenkin Fun Runin eka päivänä mahdollisimman kaukana kotoa. :lol:

Vanha "niksi" muuten on heroa saippuapalaa vuotokohtaan, pelaa hienosti tienpäällä tehtävissä tankinkorjauksissa...ei kylläkään ratkaise ongelmaasi. :D

Lähetetty: 28 Kesä 2005, 23:20
Kirjoittaja ROKI
Tietenkin uusi tiivisterengas on paras vaihtoehto, tuosta tiivistetökötistä viellä, hyvin on pitänyt omassa mussen tankin anturissa. Eikä sitä pidä pursottaa tankkiin, vaan ohut kalvo tiivistettäviin kohtiin, eikä liukia minnekkään on valmista tavaraa sen kun pursottaa, tankissa on sihti imuputkessa mahdollisten roiskeiden varalta, silikoni ei liukia bensassakaan, korkeintaan lilluu kokkareina, tietysti jos joutuu paljon tankiin tukkeentuuhan se sihti sitten. Pikakorjaus aineena saippua kyllä, nimenomaan mäntysuopaa pitää olla tavallinen saippua liukiaa pois, suopa kestää pitkiäkin aikoja, suopa paketti pitäiskin pitää vakiovarusteena takakontissa, eihän sitä koskaan tiedä millon tankki käy vuotamaan.

Lähetetty: 29 Kesä 2005, 08:08
Kirjoittaja Tapsa
Kemiallista metallia (legendaarista plastic padding) olen laittanut hätä tapauksiin..
toistaiseksi toiminut jos ei jatkuvasti aja täydellä tankilla
tankki pitää tosin irroittaa korjauksen ajaksi, tyhjentää ja puhdistaa vuoto kohdat
huolella jotta tökötti tarttuu kunnolla metalliin ja antaa kuivua kunnolla

Lähetetty: 29 Kesä 2005, 19:08
Kirjoittaja ROKI
Niinpä jos on suoranaisia reikiä tankissa, tai huokosia joista vuotaa siihen on paraskeino ja helppo, jos osaa koritinan käytön ei muuten vuoda sen käsittelyn jälkeen. Olen korjannut useita tankkeja koritinalla, viimeks tein yhdelle kaverille Crysler Kortoban tankin, meni 1,5 kiloa tinaa oli kuin haulikolla ammuttu, yläpuolelta hiekkapuhalluksen jälkeen.

Lähetetty: 12 Heinä 2005, 21:46
Kirjoittaja Homer65
NO NIIN :D :D :D . Näyttäis anturi pitävän :oops: . Paikallisesta laakeriliikkeestä löytyi 57/5mm O-rengas. Tuntui sopivan ku nenä nyrkkiin :oops: . Ilman mömmöjä asensin.