Route 66

Yleisiä autoharrastusta koskevia asioita ja höpinöitä. Ei tekniset kysymykset yms.

Valvoja: Ville K

MustangLady
Tulokas
Viestit: 2
Liittynyt: 26 Helmi 2016, 22:51
Auto: Mustang HT 1965
Paikkakunta: Pupuputka, Tuusula

Route 66

Viesti Kirjoittaja MustangLady »

Zau,

Onkos kellään kokemusta Route 66 koko reitin ajamisesta Jenkeissä? Suunnittelen matkaa ensi kesään, ja olisi kiva kuulla kokemuksia miten matkaan kannattaa varautua ja mitä siellä kannattaa pysähtyä näkemään?

Ajattelin ostaa vain lennot Helsinki – Chicago ja Los Angeles – Helsinki sekä vuokrata auton ennalta. Loppu on sitten fiilispohjalta.

Etukäteen jo kommenteista kiitellen...

:bunny3:
Avatar
Handyy
Addikti
Viestit: 277
Liittynyt: 14 Elo 2007, 08:16
Auto: 1966 Ford Mustang HT (302)
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: Route 66

Viesti Kirjoittaja Handyy »

Moi. Tuosta ainakin karttaa jossa näkyy Route 66:een liittyviä pysähdyspaikkoja:

https://www.google.com/maps/d/u/0/viewe ... o&hl=en_US

Itse en ole varsinaisesti paljoa Route 66:sta pitkin ajellut, mutta kaikissa osavaltioissa sen varrella ja ympärillä kuitenkin. Riippuen käytettävissä olevasta ajasta ja mielenkiinnon kohteista, minusta Coloradon vuoristomaisemat ja Utahin suola-aavikko ovat mielettömän hienoja vaihtoehtoja. Mutta poikkeaa toki reitiltä aika oleellisesti pohjoiseen. Las Vegas on myös tietty oma maailmansa, jossa ihmeteltävää riittää mikäli ennen ei ole käynyt. Los Angeles puolestaan on noh... vähemmän kehuja saanut paikka kaikilta ketä tiedän (mutta mielipiteet ovat mielipiteitä), eli jos paukkuja riittää niin itse vetäisin vielä Losista ohi ja Pacific Coast Highwayta San Franciscoon, koska reitti on äärimmäisen upea. Jos Friscostakin löytyisi edullisia paluulentoja takaisin Suomeen.

Vaihtoehtoja on joka tapauksessa todella paljon, riippuu omista mielenkiinnon kohteista mihin auton nokka kannattaa kohdistaa.
Vastaa Viestiin