Sivu 1/2
Mussen ajettavuus
Lähetetty: 29 Huhti 2016, 20:52
Kirjoittaja seffuli
Täysin noviisina musse omistajana vm-68, kuuluko sen nyt kulkea laidasta laitaan koko ajan. Mitä sille vio tehdä?
Re: Mussen ajettavuus
Lähetetty: 29 Huhti 2016, 21:14
Kirjoittaja Firebolt
Enemmänhän nuo vanhat hakee kuin nykyautot, mutta jos tuntuu että liiankin paljon niin kannattaa ehkä kysyä jotain spesialistia testaamaan, joka noita on enemmänki harrastanut. Laita paikkakunta vaikka profiiliin niin saattaa apua löytyä yllättävänkin läheltä

Re: Mussen ajettavuus
Lähetetty: 29 Huhti 2016, 21:23
Kirjoittaja starsky
Oletko mittauttanut etupään säädöt?
Foorumilta löytyy useampikin ohjauskulmien säätöketju. Käytä hakusanoina "caster camber".
Jos avuliasta harrastajakaveria ei ensihätään löydy, niin kulmat kannattanee mittauttaa jossain säätöpajalla.
Re: Mussen ajettavuus
Lähetetty: 29 Huhti 2016, 21:29
Kirjoittaja Late
Ei sen kuulu. Kun alusta on kunnossa niin klassikko Mustang Niinkuin kaikki aikakauden jenkit on ihan leppoisa ajettava ja menee kyllä suoraan ihan vaan suunnan näyttämällä. Potentiaalisia vikakohteita on ainakin seuraavat:
Pyörankulmat
Kuluneet puslat ja nivelet
Väljä ohjaussimpukka
Renkaat (liian leveät tai matalat ei oikein natsaa vakioalustan kanssa)
Kulmat on helppo tarkastaa liikkeessä. Ohjausimpukan väljyyden näkee jos ratti kääntyy "tyhjää" reilusti. Ja kuluneet puslat ja nivelet löytyy akselistoa rengasraudalla kääntelemällä.
Re: Mussen ajettavuus
Lähetetty: 29 Huhti 2016, 21:46
Kirjoittaja seffuli
Kuukausi sitten meni katsastuksesta läpi, luulis että ne kattoo nivelet ja puslat. Tiedän että ongelmia on etupyörien säädöissä, koska sisäpuolelta on kumi kulunut kekkoselle. Voiko se vaikuttaa niin paljon?
Re: Mussen ajettavuus
Lähetetty: 29 Huhti 2016, 21:48
Kirjoittaja starsky
seffuli kirjoitti:Kuukausi sitten meni katsastuksesta läpi, luulis että ne kattoo nivelet ja puslat. Tiedän että ongelmia on etupyörien säädöissä, koska sisäpuolelta on kumi kulunut kekkoselle. Voiko se vaikuttaa niin paljon?

Selittää ainakin osan vaeltelusta. Kannattaa tarkistaa kulmat.
Re: Mussen ajettavuus
Lähetetty: 29 Huhti 2016, 21:56
Kirjoittaja seffuli
Tiistaina on aika varattu. Mutta ajan tämän viikonopun naama hymyssä. Jos sää suosii tulen Paavo Nurmen pastsaale.
Re: Mussen ajettavuus
Lähetetty: 29 Huhti 2016, 22:16
Kirjoittaja seffuli
Niin minäkin. Vapun kruisingit hoidetaan kutenkin näillä
Re: Mussen ajettavuus
Lähetetty: 29 Huhti 2016, 22:40
Kirjoittaja seffuli
Siis, kulmissa menee loistavasti mutta suruoilla hakee. Onko normaalia?
Re: Mussen ajettavuus
Lähetetty: 29 Huhti 2016, 22:41
Kirjoittaja Firebolt
Onko ohjaus tehostettu vai ei? Kerro vähän lisää autostas

Re: Mussen ajettavuus
Lähetetty: 29 Huhti 2016, 22:44
Kirjoittaja seffuli
On tehostettu ohjaus.
Re: Mussen ajettavuus
Lähetetty: 01 Touko 2016, 21:58
Kirjoittaja Homer65
MItkä renkaat sulla on alla? Ne kun vaikutta vaan niin pirusti. Mutta jos kaikki on kunnossa kulkee suoraan suoralla, vaikka kädet irti ratista.
Re: Mussen ajettavuus
Lähetetty: 02 Touko 2016, 09:56
Kirjoittaja Mexico65
seffuli kirjoitti:Siis, kulmissa menee loistavasti mutta suruoilla hakee. Onko normaalia?
Mikä on normaalia?
Auton saa kulkemaan aikalailla niin kuin sen itse haluaa.
Vanhasta mustangista ei kuitenkaan saa kovin hyvää ajettavaa.
Ensin tulee varmistaa, että auto on teknisesti alustan, rungon, vanteiden ja renkaiden osalta ehjä. Tämän jälkeen kokenut ohjauskulmien säätäjä voi säätää auton käyttäytymään kuskin haluamalla tavalla, edellyttäen auton alustasta löytyy riittävästi säätövaraa tavoite ohjauskulmien säätöön. Säätäjän ja kuskin tulee myös tietää kyseisen automallin alustan toiminta. Haluttuun lopputulokseen pääseminen voi tuoda usean käynnin säätö penkissä ja osatoimittajan tiskillä.
Eräs kilpakaverini sanoi aikoinaan, ettei vanhasta Mustangista saa koskaan hyvää ajettavaa. No ajattelin silloin, että jos edes nopean. Nyt tiedän, ettei edes kovin nopeaa eikä hyvää.
Re: Mussen ajettavuus
Lähetetty: 02 Touko 2016, 14:20
Kirjoittaja Mexico65
Ohjauskulmat voisi olla jotenkin noin kun tuossa taulukossa ja bump steer säätö menee jotenkin noin:
Bump Steer General Adjustment Rules:
- If compression travel toes-out and extension travel toes-in, then the outer tie rod is too high.
- If compression travel toes-in and extension travel toes-out, then the outer tie rod is too low.
- If compression travel toes-out and extension travel toes-out, then the tie rod assembly is too short.
- If compression travel toes-in and extension travel toes-in, then the tie rod assembly is too long.
Aika paljon auton suoraan menoon vaikuttaa myös taka-akselin kulmat. Lähtökohtaisesti jäykkä taka-akseli on joka suuntaan suora, jos näin niin hyvä. Silloin suora akseli on aika helppo myös laittaa suoraan ts. ei kulkupoikkeamaa. Jos akseli on vääntynyt / väännetty niin asia muuttuu hankalaksi, mutta ei mahdottomaksi.
Helppoa sille joka tuon osaa, alkaa autokin kulkemaan lähes toiveiden mukaan.
Ei tule mieleen noita ohjauskulmien säätäjiä jotka kaiken tuon tekisi ja vielä kuuntelisi asiakkaan neuvoja.
Re: Mussen ajettavuus
Lähetetty: 03 Touko 2016, 12:53
Kirjoittaja Arto65FB
Jos pyöränkulmien säädöissä vika, niin
Jos kumit sisäpuolelta kulunut, niin 1) liikaa negatiivista camberia ja/tai 2) liikaa haritusta
Jos levoton suoralla, niin liian vähän casteria ja/tai 2) liikaa haritusta
Jos tiellä ampuu montuista ja töyssyistä, niin voi olla haritusta ja klappia ohjauksessa.
Jos tiellä ampuu montuista ja töyssyistä, niin voi olla myös bump steer -ongelma, johon noi Mexicon ohjeet.