Dynoa keski-suomi
Lähetetty: 29 Kesä 2015, 17:38
osaako joku neuvoa paikan jossa ajaa musse rullilla keski-suomessa. Kiinnostaisi tietää tehot/väännöt ihan oikeasti.
T: kimmo
T: kimmo
Suomen paras tiedonlähde Mustangisteille. Lue foorumin käyttöehdot OHJEET-osiosta Keskustelupalstan käyttöohjeen alta kohdasta "Tervetuloa FMOC-keskustelupalstalle". Muista, että olet vastuussa kirjoittamastasi sisällöstä.
https://www.mustangclub.fi/board/
Heip tää nyt poikkeaa alkuperäisestä kysymyksestä, mutta mietin tota varttimailin loppunopeus hommaa kun se ei ihan mene jakeluun kun siinä on niin monta muuttujaa sää,renkaat ym. Meinaa esim jos auto josta on dynottu 750hp ajaa loppunopeudeksi 175km/h auton paino noin 1650kgkaara91 kirjoitti:Mun mielestä varttimailin loppunopeus kertoo todelliset tehot. Auton painohan on helppo mitata nyky vaaoilla. Muutoinkin lämpötilalla on merkitystä näissä paikallaan polkaisuissa. Mutta vartin loppunopeus kertoo karua kieltä moottorin voimista. Tässä on lueskeltu 500hp myyntifoxeista ja jälkikäteen kuultu niiden kulkeneen kuitenkin vain 160-170 nopeuksia.
Jos loppunopeutta tulee 175 kmh ja auto painaa kuljettajineen 1650 kg, niin tehoja on takapyörällä 360 hv. End of discussion, end of message. Piste. Dot ja kaikki muut lopetuskeinot. Vaikka pyörä vähän jollaisi alkuunsa, niin lopullinen erotus loppunopeudessa on pieni. Jos pidon pitää irti ekat 200 metriä niin sitten alkaa loppunopeus laskemaan. Jos tehokkaallakin, huonorenkaisella autolla pitää tehot kurissa ettei rengas sudi holtittomasti tyhjää, niin loppunopeus on edelleen samaa tasoa mitä se on slickseillä ajettaessa. Optimi sutiminen olisi 2-3 % luokkaa lähdössä, näin sanoo jotkut amerikan poijaat.kari gt kirjoitti:Heip tää nyt poikkeaa alkuperäisestä kysymyksestä, mutta mietin tota varttimailin loppunopeus hommaa kun se ei ihan mene jakeluun kun siinä on niin monta muuttujaa sää,renkaat ym. Meinaa esim jos auto josta on dynottu 750hp ajaa loppunopeudeksi 175km/h auton paino noin 1650kgkaara91 kirjoitti:Mun mielestä varttimailin loppunopeus kertoo todelliset tehot. Auton painohan on helppo mitata nyky vaaoilla. Muutoinkin lämpötilalla on merkitystä näissä paikallaan polkaisuissa. Mutta vartin loppunopeus kertoo karua kieltä moottorin voimista. Tässä on lueskeltu 500hp myyntifoxeista ja jälkikäteen kuultu niiden kulkeneen kuitenkin vain 160-170 nopeuksia.
niin joku yhtälö ei toimi. Kyseinen auto ei saanut kunnolla pitoa koko vartin pätkällä, et mihin menetelmää voi oikein luottaa?
Kiva jos joku vois valaista et tämmöinen tasamaan tallaajakin sen ymmärtäisikiitos jo etukäteen
mitäs jos on niin tiuhat välitykset ettei kule kun just 200.Fastback kirjoitti:Jos loppunopeutta tulee 175 kmh ja auto painaa kuljettajineen 1650 kg, niin tehoja on takapyörällä 360 hv. End of discussion, end of message. Piste. Dot ja kaikki muut lopetuskeinot. Vaikka pyörä vähän jollaisi alkuunsa, niin lopullinen erotus loppunopeudessa on pieni. Jos pidon pitää irti ekat 200 metriä niin sitten alkaa loppunopeus laskemaan. Jos tehokkaallakin, huonorenkaisella autolla pitää tehot kurissa ettei rengas sudi holtittomasti tyhjää, niin loppunopeus on edelleen samaa tasoa mitä se on slickseillä ajettaessa. Optimi sutiminen olisi 2-3 % luokkaa lähdössä, näin sanoo jotkut amerikan poijaat.kari gt kirjoitti:Heip tää nyt poikkeaa alkuperäisestä kysymyksestä, mutta mietin tota varttimailin loppunopeus hommaa kun se ei ihan mene jakeluun kun siinä on niin monta muuttujaa sää,renkaat ym. Meinaa esim jos auto josta on dynottu 750hp ajaa loppunopeudeksi 175km/h auton paino noin 1650kgkaara91 kirjoitti:Mun mielestä varttimailin loppunopeus kertoo todelliset tehot. Auton painohan on helppo mitata nyky vaaoilla. Muutoinkin lämpötilalla on merkitystä näissä paikallaan polkaisuissa. Mutta vartin loppunopeus kertoo karua kieltä moottorin voimista. Tässä on lueskeltu 500hp myyntifoxeista ja jälkikäteen kuultu niiden kulkeneen kuitenkin vain 160-170 nopeuksia.
niin joku yhtälö ei toimi. Kyseinen auto ei saanut kunnolla pitoa koko vartin pätkällä, et mihin menetelmää voi oikein luottaa?
Kiva jos joku vois valaista et tämmöinen tasamaan tallaajakin sen ymmärtäisikiitos jo etukäteen
Slickseillä saadaan lähtö taittumaan nopeammin ja voi olla sekunnin tai jopa kaksi parempi, mutta loppunopeus säilyy hyvin lähellä samaa mitä normi renkailla. Esimerkiksi omalla kohdallani loppunopeus ennätys on edelleen normaali cooper cobralla, mutta paras aika on tullut slickseillä. Loppunopeus varttimaililla ei valehtele. Esim. omalla tanarilla vetelin 5 lähtö, loppunopeus ero 2 kmh luokkaa per vedot, sitten kun auto meinais mennä kaiteeseen, eli ekat 75 metriä reilusti sutien, niin loppunopeus tippui 13 kmh. Tämä vakio katurenkailla = amerikan muovi renkailla.
Summasummarun, jos autosta on dynottu 750 hv kotimaassa ja ottaa 175kmh loppunopeuksia. Syitä ei ole montaa...
1) luistonesto päällä
2) kuljettaja ei yritä hallita sutimista, liiallinen sutiminen tappaa loppunopeuden.
3) kuljettaja ei osaa ajaa![]()
750 hv akselilta tarkoittaa n. 670 hv takarenkaalta nykyaikaisen voimansiirron välittämänä. 1650 kg painoa ja 670 hv takarenkaalla mahdollistaa n. 215 kmh loppunopeuden.
Galaxie61 kirjoitti:mitäs jos on niin tiuhat välitykset ettei kule kun just 200.
tämä on erittäin todennäköistä, katotaa rauhassa ensitalven mittaan millä ja miten mennään.kaara91 kirjoitti:Älä vahda välityksiä. Vaihda se keppi ja laulata vanhaa vaan oktaavia ylempänä.