Kardaanin vaihto -> "vaihteistonhännän" laakeripuslan vaihto

289, 302, 351, V8, suora-6.....Toploader, C4, 3:03...
Avatar
91GT
Addikti
Viestit: 374
Liittynyt: 22 Tammi 2005, 18:50

Kardaanin vaihto -> "vaihteistonhännän" laakeripuslan vaihto

Viesti Kirjoittaja 91GT »

Eli kaiketi on suotavaa vaihtaa Foksin T5:ssa oleva pusla myös kardaanin vaihdon yhteydessä?

Kai se lähtee sieltä ihan ruuvarilla ruttuun vääntämällä ja jollain pihdeillä vetämällä pois?
Vai tarvisko siinä olla siihen tarkoitettu ulosvetäjä?

Ei viitsi suinpäin lähteä sitä murjomaan lyttyyn jos ei lähdekkään oivapelillä vetämällä pois.
Lauri
Addikti
Viestit: 490
Liittynyt: 29 Touko 2004, 00:25

Re: Kardaanin vaihto -> "vaihteistonhännän" laakeripuslan va

Viesti Kirjoittaja Lauri »

kaara91 kirjoitti:Muutoin paras tapa on varmaan irrottaa takapää pöydälle, mutta se melkein vaatii sitten laatikon irroituksen koneesta.
Ei vaadi. Ja on niin pieni vaiva tuossa projektissa että itse ainakin koin tehneeni oikean valinnan kun otin laatikon hännän irti. Vaatii lisäksi vain shifterin ja putkiston irroituksen. Laatikon akseli on kuitenkin niin huulilla hännässä että on aika ahdas naarmuttamatta nyrhiä ruuvarilla sitä laakeria pois.
Avatar
91GT
Addikti
Viestit: 374
Liittynyt: 22 Tammi 2005, 18:50

Re: Kardaanin vaihto -> "vaihteistonhännän" laakeripuslan va

Viesti Kirjoittaja 91GT »

Minä tulin siihen tulokseen että vaihdan sen sitten kun laatikko on irti kytkin tai laatikkohuollon yhteydessä. Vanhassa kardaanissa oli sileät pinnat yokessa ja sileä se vanha puslakin oli. Välystä niissä aina vähän on eikä tuossa vanhassa paljoa ollut loppujen lopuksi, joten heitin uuden kardaanin vaan suoraan paikalleen.
Vastaa Viestiin