Muuttoauto ilman veronalennusta?

Kysymyksiä, vastauksia ja keskustelua Mustangin tuomisesta ulkomailta

Valvoja: Ville K

Genti
Hiljaisempi
Viestit: 13
Liittynyt: 12 Loka 2010, 07:21

Muuttoauto ilman veronalennusta?

Viesti Kirjoittaja Genti »

Hei,
olen USAssa vahto-opiskelijana ja opiskelijahan ei voi saada veronalennusta muuttoautosta. Olen kuitenkin kuullut huhua että muutoautona voisi tuoda autoja ilman alennustakin:
http://olliherrala.blogit.kauppalehti.f ... 2732#56243

Tuossa Yocken kommentissa siis puhutaan ylimääräisistä autoista eli jos vaikka pariskunta tuo 3 autoa. Koskeekohan sama opiskelijoita? Eli saisinko tuoda auton muuttoautona jos maksaisin veroa? Eli noista ei sitten tarvitsisi vaihdella valoja yms vai?

Ja jos tämä olisi mahdollista, niin säästääkö tossa yleensä niin paljon että se kannattaisi? Haluaisin auton lähinnä USAssa ajelua varten, Suomessa voisin sitten ajella sillä vähän aikaa ja vaikka myydä (jos ei saa veronalennusta niin ei tuu karanteeniaikaakaan ilmeisesti). Olen täällä vähän vajaan vuoden, mutta sen 72 päivän säännön mukaan laskettuna jopa 12 kk voisi tulla täyteen.
Avatar
stangrider
Aina äänessä
Viestit: 1341
Liittynyt: 31 Touko 2004, 08:31
Paikkakunta: sAVO

Re: Muuttoauto ilman veronalennusta?

Viesti Kirjoittaja stangrider »

http://www.tulli.fi/fi/suomen_tulli/jul ... ot/008.pdf

Ei tuossakaan selvästi sanota, saako muuttoautostatuksen jos maksaa verot?
Ilmeisesti ei, niin vaikeaa on täällä kun autoista kysymys.
Selviää kai vaan soittamalla tulliin. Hevosmiesten tietotoimistoon ei niin luottamista :D
Säästöt voi olla aika niukkoja kun tuota alennusta ei saa..
Tuo joku klassikko malli 60 luvulta, 70luvun alusta. Autoveroa ei juurikaan mene ja pääset valitsemaan hyvän yksilön paikan päällä.
Avatar
Vee8
Aina äänessä
Viestit: 1138
Liittynyt: 25 Touko 2004, 15:34
Auto: Ford Mustang GT 1994
Ford Mustang Sportsroof 1969
Ford F-150 Lariat 2007
Ford Mustang Mach-E GT
Paikkakunta: Kangasala

Re: Muuttoauto ilman veronalennusta?

Viesti Kirjoittaja Vee8 »

Ainakin ennen sai tuoda, tokko muuttunut. Aikarajoista ja opiskelijastatuksesta sitten en tiedä tänäpäivänä. Tulli osaa kertoa. Uuden tuonnissa olis pointtia juuri noiden valojen yms. vuoksi, vanhanhan saa kuka vaan kilpiin ilman temppuja.
"eihän tässä nyt kuinkaan voi käydä"
_____________________________
-----Ford Mustang GT -94-----
---Ford Mustang Sportsroof 1969 projekti----
---Ford F-150 Lariat 5.4 Triton 4x4---
------Ford Mustang Mach-E------
Avatar
Pappacosworth
Aina äänessä
Viestit: 1368
Liittynyt: 06 Tammi 2008, 10:13
Auto: Focus ST250/Honda Africa Twin CRF1000D
Paikkakunta: Koskenkorva
Viesti:

Re: Muuttoauto ilman veronalennusta?

Viesti Kirjoittaja Pappacosworth »

Kannattaa tuoda varsinkin uudempi, juurikin niiden muutostöiden takia. Ei se valoteho siitä parane vaikka sinne kuinka niitä e-kirjaimia tulisi. Ja on tullut nähtyä niin kamalia virityksiä niissäkin.
#ECU tuning Ford 1987-2019#
https://texelectric.webnode.fi/
Genti
Hiljaisempi
Viestit: 13
Liittynyt: 12 Loka 2010, 07:21

Re: Muuttoauto ilman veronalennusta?

Viesti Kirjoittaja Genti »

Okei, kiitos Vee8 tiedosta etta ainakin joskus on toiminut. Voisin soittaa sinne tulliin.

Olettaen etta tama kavisi tullille, ilmeisesti uudempi malli kannattaisi olla noiden valojuttujen takia, eli 2005 tai uudempi. Toinen vaihtoehto on ostaa joku halpa auto ja myyda se taalla ennen kuin tulee takas Suomeen, koska tosiaan haluaisin auton USAssa ajelua varten, Suomessa voisin sitten myyda sen. Säästääkö tossa niin paljon että tuonti kannattaisi rahallisesti?

Jos ostaa niin onko ehdotuksia tai mielipiteita mika malli/vuosi olisi kaikista paras hintahyotysuhteeltaan? Ottaen huomioon etta mita uudempi ja hienompi niin sita isommat verot.

Oikein hyvissa malleissa joutuu varmaan maksamaan reilusti enemman veroa kuin ostohinta oli. Jos verot on niin isot ettei ole varaa maksaa niin voin kai myyda sen sitten taxfreena tms? Olen siis opiskelija, voin kylla ottaa lainaa auton ostoon mutta ei ole kuitenkaan ihan alyttomasti rahaa laittaa autoon kiinni.
Genti
Hiljaisempi
Viestit: 13
Liittynyt: 12 Loka 2010, 07:21

Re: Muuttoauto ilman veronalennusta?

Viesti Kirjoittaja Genti »

Niin ei sen kylla olisi pakko olla Mustangikaan jos joku muu olisi jarkevampi, esim. Camaro fourth generation tms. Harmi kun isompi moottori ja V8 lisaa kulutusta ja siten autoveroa. Vaatimuksena autolle olisi takapenkki, eli mikaan Corvette ei kay.
Avatar
MouTine
Mega-addikti
Viestit: 688
Liittynyt: 17 Heinä 2006, 23:10

Re: Muuttoauto ilman veronalennusta?

Viesti Kirjoittaja MouTine »

Genti kirjoitti:Jos ostaa niin onko ehdotuksia tai mielipiteita mika malli/vuosi olisi kaikista paras hintahyotysuhteeltaan? Ottaen huomioon etta mita uudempi ja hienompi niin sita isommat verot.
Ei ainakaan mitään V6 mallia!
Nykyiset:
'07 CL63 AMG 6.2i V8

Ollut joskus:
'04 SLK55 AMG 5.4i V8
'05 CLK55 AMG 5.4i V8
'00 CLK55 AMG 5.4i V8
'94 A8 4.2i V8
'92 850i 5.0i V12
'96 Mustang SVT Cobra 4.6i 32V V8
'92 TownCar 4.6i V8
'78 Capri 2.9i V6 BOA Cosworth
'77 Capri 2.8i V6
Avatar
Pappacosworth
Aina äänessä
Viestit: 1368
Liittynyt: 06 Tammi 2008, 10:13
Auto: Focus ST250/Honda Africa Twin CRF1000D
Paikkakunta: Koskenkorva
Viesti:

Re: Muuttoauto ilman veronalennusta?

Viesti Kirjoittaja Pappacosworth »

Prowler ainakin on hankala saada kilpiin normaalisti, mutta taitaa olla kallis jo sielläkin. Ja takapenkkiä ei tainnu olla :D
#ECU tuning Ford 1987-2019#
https://texelectric.webnode.fi/
Avatar
FINGT
Aktiivi
Viestit: 148
Liittynyt: 28 Tammi 2007, 09:05

Re: Muuttoauto ilman veronalennusta?

Viesti Kirjoittaja FINGT »

Tullissa käsitellään muuttoautona autoa joka saa autoverovähennyksen (1 kpl per täysi-ikäinen henkilö), jos tuo useamman auton niin ne käsitellään muuttotavarana mutta tullauspäätöksessä lukee mikäli auto on vapautettu tullimaksusta muuttotavarasäädöksen perusteella.
Katsastuksessa auto on edelleen muuttoauto ja menee niillä vaatimuksilla/muutoksilla läpi.
Muuttotavaraahan saa tuoda tullitta jos on asunut vähintään 12kk ulkomailla ja tavara on ollut omistuksessa/hallinnassa 6kk ennen muuttoa.
Muuttotavaraa koskee vuoden karenssi, eli joka tapauksessa joutuu odottamaan vuoden ennen kuin auton saa myydä.
Toki jos maksaa tullit ja alvit niin lienee vapautuu karenssista.
Avatar
Antti66HT
Superpölöttäjä
Viestit: 2112
Liittynyt: 29 Touko 2004, 00:25
Auto: -66 HT, pelastettu museoinnilta...
Paikkakunta: Tampere

Re: Muuttoauto ilman veronalennusta?

Viesti Kirjoittaja Antti66HT »

Aiemmin oli 2v Suomessa ennen kun sai myydä, onko muuttunut?
Avatar
tug3
Aktiivi
Viestit: 115
Liittynyt: 15 Tammi 2009, 14:27
Auto: Avo 289 '67 & Coupe V6 '95
VW Muurahaiskarju '72/'03
Chevy Kanttipikkis '87
+ vaimon autot
Paikkakunta: Kello-koski
Viesti:

Re: Muuttoauto ilman veronalennusta?

Viesti Kirjoittaja tug3 »

Antti66HT kirjoitti:Aiemmin oli 2v Suomessa ennen kun sai myydä, onko muuttunut?
Ei mene ihan noin...

Eli kaikilla EUn ulkopuolelta tuotavilla muuttotavaroilla (mukaanlukien autot) on tullittomuuden ALVittomuuden takia 12 kk myynti/luovutuskielto Suomessa. (EUsta tultaessahan tätä ei tarvita tavaroiden vapaan liikkuvuuden takia.) Muuttotavara on täytynyt ulkomailla omistaa vähintään 6 kk ennen Suomeen muuttoa, jonka lisäksi ulkomailla on tullut asua vähintään vuosi. Poikkeuksena tähän ovat autot, joille on myönnetty se 13450 euron vähennys autoverosta. (Ja yllättäin tämä autovero ryystetään myös EUsta tulevilta.) Näitä autoja ei saa myydä ennenkuin ne ovat olleet omistuksessa (tai omistukseen johtavassa hallinnassa) vähintään 3 vuotta, kuitenkin siten että Suomessa auto tulee omistaa vähintään tuon em. 12 kk ajan (vaikka auton olisi omistanut tätä ennen jo 25 vuotta).

Lisäksi tuo karenssiaika ei kulu mikäli auto ei ole omistajan käytössä. Esim. rahtauksen aikana tämä karenssi ei kulu, samoin kuin liikennekäytöstä poiston aikana. TOSIN "tavanomainen seisonta" sallitaan, eli talveksi saa laittaa auton seisomaan marraskuulta huhtikuulle. Lisäksi tämä karenssiaika kuluu vain ja ainoastaan omistajan ollessa Suomessa. Esim. 3 viikon ulkomaanmatka pidentää tuota karenssia 3 viikolla, ulkomailla asumisesta puhumattakaan. Jopa päivän visiitti viron puolelle pidentää karenssia päivällä. Eri asia tietenkin on kuinka noita ulkomaanvisiittejä valvotaan EUn aluella liikkuessa, mutta teoriassa kuitenkin näin.
- "What's a prom?"
- "Prom's a time when you pretend you like girls, but really you go out driving all night."
- "Cool!"
Genti
Hiljaisempi
Viestit: 13
Liittynyt: 12 Loka 2010, 07:21

Re: Muuttoauto ilman veronalennusta?

Viesti Kirjoittaja Genti »

Kiitos selvennyksestä, tug3!

En ole vieläkään ostanut autoa, mutta asia on vähän kuitenkin edennyt. Olen katsellut että Dodge Charger R/T olisikin varmaan parempi mulle kuin Mustang. Ehkä jos löytyy sopiva niin Daytona-versiona. Paljonko muuten maksaa suunnilleen Yhdysvalloissa vanteet verrattuna Suomeen, vaikka 22" kromivanteet?

Tässä olen katsellut näitä vaihtoehtoja esimerkiksi, mitä mieltä olette näistä? Järjestyksessä halvimmasta kalliimpaan.

2007 R/T 22" kromivanteilla ja eniten ajettu:
http://www.cars.com/go/search/detail.js ... d=51782270

2006 Daytona 18" vanteilla, näistä ainoa jossa ei ole navigointia:
http://www.cars.com/go/search/detail.js ... d=51333618

2008 Daytona, ilmeisesti vuodesta 2007 alkaen vanteet on 20" ja väri on eri:
http://www.cars.com/go/search/detail.js ... d=53940695
Genti
Hiljaisempi
Viestit: 13
Liittynyt: 12 Loka 2010, 07:21

Re: Muuttoauto ilman veronalennusta?

Viesti Kirjoittaja Genti »

Ainiin vielä pari juttua:

1. Minkä verran USAssa yleensä tingitään autoa ostaessa? Varsinkin kun minulla ei ole vaihtoautoa enkä tarvitse autokaupalta rahoitusta niin luulisi että noista ilmoitetuista hinnoista saa jonkin verran pois, eli jos ilmoitettu hinta on 19,000 niin tuskin joutuu ihan sitä maksamaan? Vaikka niihin tuleekin verot ja muut maksut päälle.

2. Tuo 12 kk karanteeni, pitääkö tuossakin olla omistaja kyydissä jos joku muu ajaa, eli onko säännöt samat kuin muutoauton karanteenissa?

Kiitos jos joku tietää!
Avatar
tug3
Aktiivi
Viestit: 115
Liittynyt: 15 Tammi 2009, 14:27
Auto: Avo 289 '67 & Coupe V6 '95
VW Muurahaiskarju '72/'03
Chevy Kanttipikkis '87
+ vaimon autot
Paikkakunta: Kello-koski
Viesti:

Re: Muuttoauto ilman veronalennusta?

Viesti Kirjoittaja tug3 »

Jenkeissä tinkiminen riippuu varmasti osavaltiosta ja firmasta. Illinoisissa Chicagon seudulla firmat eivät yleensä yli 10% suostuneet tinkimään. Eli käytännössä loppuhinta oli yleensä vain hiukan alle pyynnin, kun päälle tuli 7-7,5% veroa. MUTTA kun ostat yksityiseltä, niin vero meneekin eri tavalla. Ainakin Illinoisissa vero tällöin määräytyi alle $15,000 maksaville vuoden mukaan (halpa) ja sen yli maksaville prosenttiosuuden kauppahinnasta. Tämä veronmääräytymishinta on tietenkin kauppakirjaan kirjattu hinta...

Eivät nuo kolme nyt mitenkään erityisen halvoilta näytä, varsinkin jos myyjä on joku mikä-lie-jobbari. Isoissa merkkiliikkeissä hinta on tietenkin korkeampi, mutta riski pienempi. Riskiä pienentää merkittävästi Carfaxin huolellinen luku autosta. Kannattaa ostaa oikeudet Cardfaxiin itselle, niin pääsee niitä lukemaan etukäteen, ettei tartte epäselviin edes soitella.

Muutenkaan ei kannata kiirehtiä sillä Chargereita on myynnissäkin pilvin pimein, jopa R/T:tä. Tulee kuitenkin muistaa, että Chargerhan on käytännössä sama auto kuin Chryslerin 300C. Itse ostaisin ennemmin Challengerin, mutta jokainen ostaa ITSELLEEN autoa, joten muiden mielipiteitä "sopivan" mallin valintaan on turha kuunnella. =)

Tuosta karanteenista en nyt ole täysin varma, mutta laki muistaakseni sanoi, että muuttotavaraa ei saa myydä, vuokrata tai vastikkeetta luovuttaa toiselle. Mutta onko väliaikainen laina vastikkeetonta luovuttamista ja miten todistat väliaikaisuuden, näihin en osaa sanoa.
- "What's a prom?"
- "Prom's a time when you pretend you like girls, but really you go out driving all night."
- "Cool!"
Avatar
Antti66HT
Superpölöttäjä
Viestit: 2112
Liittynyt: 29 Touko 2004, 00:25
Auto: -66 HT, pelastettu museoinnilta...
Paikkakunta: Tampere

Re: Muuttoauto ilman veronalennusta?

Viesti Kirjoittaja Antti66HT »

tug3 kirjoitti:
Antti66HT kirjoitti:Aiemmin oli 2v Suomessa ennen kun sai myydä, onko muuttunut?
Ei mene ihan noin...

Eli kaikilla EUn ulkopuolelta tuotavilla muuttotavaroilla (mukaanlukien autot) on tullittomuuden ALVittomuuden takia 12 kk myynti/luovutuskielto Suomessa. (EUsta tultaessahan tätä ei tarvita tavaroiden vapaan liikkuvuuden takia.) Muuttotavara on täytynyt ulkomailla omistaa vähintään 6 kk ennen Suomeen muuttoa, jonka lisäksi ulkomailla on tullut asua vähintään vuosi. Poikkeuksena tähän ovat autot, joille on myönnetty se 13450 euron vähennys autoverosta. (Ja yllättäin tämä autovero ryystetään myös EUsta tulevilta.) Näitä autoja ei saa myydä ennenkuin ne ovat olleet omistuksessa (tai omistukseen johtavassa hallinnassa) vähintään 3 vuotta, kuitenkin siten että Suomessa auto tulee omistaa vähintään tuon em. 12 kk ajan (vaikka auton olisi omistanut tätä ennen jo 25 vuotta).

Lisäksi tuo karenssiaika ei kulu mikäli auto ei ole omistajan käytössä. Esim. rahtauksen aikana tämä karenssi ei kulu, samoin kuin liikennekäytöstä poiston aikana. TOSIN "tavanomainen seisonta" sallitaan, eli talveksi saa laittaa auton seisomaan marraskuulta huhtikuulle. Lisäksi tämä karenssiaika kuluu vain ja ainoastaan omistajan ollessa Suomessa. Esim. 3 viikon ulkomaanmatka pidentää tuota karenssia 3 viikolla, ulkomailla asumisesta puhumattakaan. Jopa päivän visiitti viron puolelle pidentää karenssia päivällä. Eri asia tietenkin on kuinka noita ulkomaanvisiittejä valvotaan EUn aluella liikkuessa, mutta teoriassa kuitenkin näin.
Kiitoksia selvennyksestä, hyvää faktaa. Näin asia oli jo kymmenen vuotta sitten, mutta jotenkin unohtunut... Mites jos autoa käyttää joku muu perheen jäsen, omistajan ollessa lukomailla, kuluuko maassa olo aika, eli kun auto on käytössä? ( esim. Vaimo tai muu talouteen kuuluva perheen jäsen)
Vastaa Viestiin