Osia usasta

Kysymyksiä, vastauksia ja keskustelua Mustangin tuomisesta ulkomailta

Valvoja: Ville K

Avatar
helldorado
Hiljaisempi
Viestit: 23
Liittynyt: 11 Loka 2006, 21:52
Auto: Ford Mustang 64 1\2, 2d HT 170cid
Paikkakunta: Karttula

Osia usasta

Viesti Kirjoittaja helldorado »

Olisin kiinnostunut saamaan tietoa tilaamisesta ulkomailta. Minulla on tuttu usassa joka voisi hankkia osia,
mutta lähettämisestä, rahdeista ja tullauksista en tiedä mitään. :?: Onko jokin hintaraja jolloin esim tullia ei tarvitse maksaa?

Esim. Vanteet 4 pulttiseen akselistoon, hinta n.80$ kpl kokonais hinta 320$..
Paljon tulee päälle rahtikuluja +tullia + jotain muuta eli lopullinen hinta kun kamat on kotiovella?

Onko jotain "kikkoja" jolla sais tullin maksuja kierrettyä? :?

Kiitokset etukäteen!
Hard as Metal, Heavy rocks!!
Avatar
Ville K
Moderaattori
Viestit: 1805
Liittynyt: 17 Touko 2009, 12:41
Paikkakunta: Ylöjärvi
Viesti:

Re: Osia usasta

Viesti Kirjoittaja Ville K »

Tullittomuusraja on 150€, eli jos osan ja sen rahdin yhteenlaskettu arvo euroiksi muutettuna on alle 150€ niin tullia ei tarvi maksaa. Sen sijaan alvittomuusraja on vain 50€, eli kaikista tuon yli menevistä pitää maksaa alvi, jos sattuu tulliin narahtamaan. Tullattaessa tarvii olla lasku mukana, mistä selviää sekä tavaran arvo, että rahdin hinta. Periaatteessa tullia ehkä pystyy erehdyttämään jos lähetyslapuissa lukee GIFT, mutta meneekö läpi pitemmän päälle, ja mitä seuraa jos jää kiinni, ei ehkä kannata kokeilla.. omien kokemuksien perusteella pienehköt osat tulee halvimmin perille USPS:llä.
Tappikoneisia klassikko-volvoja 60-luvulta jonkunlainen kokoelma
Avatar
munmummu69
Addikti
Viestit: 362
Liittynyt: 17 Tammi 2007, 12:03
Paikkakunta: Hyvinkää

Re: Osia usasta

Viesti Kirjoittaja munmummu69 »

Ville K kirjoitti:Sen sijaan alvittomuusraja on vain 50€, eli kaikista tuon yli menevistä pitää maksaa alvi, jos sattuu tulliin narahtamaan.
Tarkasti ottaen alvittomuusraja on 22€, mutta alle kymmenen euron maksuja ei peritä, jolloin alvin ollessa 22% tuo verovapauden raja on 45,45€.

Tulli on jokusen prosentin luokkaa vaihtelevasti, esim. moottorin osat 2,7%. Maksuthan menee tårtapåtårta niin, että tullia maksetaan myyntihinnasta + lähetys yms. kuluista ja alvia maksetaan sitten koko summasta: hinta+kulut+tullit.
Mustang -69 SR
Avatar
2065
Mega-addikti
Viestit: 855
Liittynyt: 29 Touko 2004, 00:25

Re: Osia usasta

Viesti Kirjoittaja 2065 »

Hyvää infoa tuossa yllä. Lisäksi kannattaa käyttää palstan hakutoimintoa, osien tuomisesta on täällä pulistu paljon.
Avatar
302TT
Mega-addikti
Viestit: 553
Liittynyt: 26 Tammi 2007, 14:36
Paikkakunta: Kuopio

Re: Osia usasta

Viesti Kirjoittaja 302TT »

Mm. Overdrivella höpinää totetutuneista rahtikuluista:

http://www.overdrive.fi/forum/viewtopic.php?t=144721
Mach1 -71
Avatar
helldorado
Hiljaisempi
Viestit: 23
Liittynyt: 11 Loka 2006, 21:52
Auto: Ford Mustang 64 1\2, 2d HT 170cid
Paikkakunta: Karttula

Re: Osia usasta

Viesti Kirjoittaja helldorado »

Kiitokset näistä! 8)
Hard as Metal, Heavy rocks!!
Avatar
JVU/65-HT
Addikti
Viestit: 387
Liittynyt: 22 Heinä 2004, 07:27
Auto: 79 Lincoln Mark V Bill Blass,
2010 SHO Taurus
Emännän 65-HT, "Skoude" 97- Coupe
Paikkakunta: Pupuputka /Tuusula

Re: Osia usasta

Viesti Kirjoittaja JVU/65-HT »

Tätä en voi kellekkään lämpimästi suositella "Superior Automotive Products Inc." http://www.superiormustangparts.com. Ovat mun tilauksen hukanneet jonnekkin. Tarttee vissiin ottaa yhteyttä luottokuntaan ja ruveta karhuumaan rahoja takasin. Kamat on ollu tialauksessa jo puolisen vuotta,(muistivat kyllä laskuttaa). Onneks kyseessä on vaan 300€ tilaus mutta kuitenkin.. :evil: (lisäys 17.3.2010 No tulihan ne osat lopultakin!!)
Viimeksi muokannut JVU/65-HT, 17 Maalis 2010, 08:16. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
-Jarkki-

79 Lincoln Mark V Bill Blass
2010 SHO Taurus
Emännän 65-HT
"Skoude" 97 COUPE :pamputtaa:
Avatar
Mexico65
Over The Top
Viestit: 3210
Liittynyt: 29 Touko 2004, 00:25
Paikkakunta: Lapinkylä

Re: Osia usasta

Viesti Kirjoittaja Mexico65 »

Helpoiten ja riskittömästi tilaukset hoituu esim. Corralissa mainostavien osatoimittajien kautta.
http://www.tuumacid.com/
http://www.hhp.fi/
T:mi Seppo Niemensivu, Ojantie 24
28130 PORI, 0400 591 428
http://www.carkoivisto.com/index.html
http://www.tradeparts.info/
http://www.racersplace.fi/home.php
http://www.usparts.fi/
jne.
Voin suositella kaikkia edellä mainittuja. Tilaukset hoituvat helposti suomenkielellä lisäksi saat ilmaista asiantuntevaa opastusta osien valinnassa ja vertailussa.
65 "Shelby" Mustang GT 350, FIA Race Car
67 Mustang HT "Trans Am"
Norton Commando 750 S -70
Money can´t buy happiness, but it can buy a race car. And I´ve never seen a sad person in a race car.
OT-HT68
Aktiivi
Viestit: 116
Liittynyt: 25 Joulu 2009, 16:13
Auto: 1968 HT, 302, C4
Paikkakunta: Helsinki

Re: Osia usasta

Viesti Kirjoittaja OT-HT68 »

Pitihän sitä tilaamista sitten kokeilla, eli CJPonyparts oli firma ja osia 68 HT:hen:
- tiivistesetti, eli kaikki lasit ja luukut
- pohjaan kumitulpat (36 kpl. - aika paljon reikiä...)
- mittariston kehys, linssit yms. kojelaudan musta/kromi-osat ja vähän kiinnikkeitä
Koko kasan hinta n. 400$ johon postikulut päälle 90$.

Tilauksesta toimitukseen meni jonkin aikaa kun Beltline set, eli oven ja lasin väliset tiivisteet puuttuivat varastosta. Kun toimitus uhkasi venyä huhtikuulle aloin nurista niin hommasivat ne samantien joltain toiselta toimittajalta. Tavaran lähdöstä pari viikkoa ja tullipostista tuli kutsu tulla maksamaan satasen verran tullia ja ALV:ia...

Ainakin päällisin puolin näyttää ihan kunnon tavaralta, saa nähdä kun rupeaa sovittelemaan paikoilleen. Tuuli- ja takalasin tiivisteet on Made in USA ja hologrammi-tarran mukaan Fordin lisensoimat, muu taitaa olla "Made in Taiwan" kamaa.

t. Olli
Avatar
helldorado
Hiljaisempi
Viestit: 23
Liittynyt: 11 Loka 2006, 21:52
Auto: Ford Mustang 64 1\2, 2d HT 170cid
Paikkakunta: Karttula

Re: Osia usasta

Viesti Kirjoittaja helldorado »

Kuulostaa kohtuulliselta..! Eli karkeasti n. 1/4 ostosten hinnasta tullia + veroja ja toimitus about 70€ luokkaa..
Paljon ton läjän koko oli suunnilleen? Oliko esim. 1m x 0,5m x 0,5m laatikko vai pienempi ?! Mietenkäs paino?
Itellä olis eessä pakosarjan (L6)+ pienempien kilkkeiden tilaaminen, kunhan rahoitus järjestyy :D
Hard as Metal, Heavy rocks!!
Avatar
Ville K
Moderaattori
Viestit: 1805
Liittynyt: 17 Touko 2009, 12:41
Paikkakunta: Ylöjärvi
Viesti:

Re: Osia usasta

Viesti Kirjoittaja Ville K »

Kannattaakohan tollasen pakosarjankaan tilaaminen, kun niemensivulla on todennäköisesti sellainenkin hyllyssä? Tai jos ei ole niin sieltäkin sen saa. Mitä oon tässä itse todennut, niin ei mun ainakaan kannata suoraan jenkeistä tilata, kun Sepolta saa melkein samaan hintaan, ja on seuraavana päivänä matkiksessa. Just tuli vanhukseen uus vilkunkatkaisija ja avainaihiot, 50e maksoi. Sepolta muuten kyselin pakosarjaakin, ennenkuin löytyi ostoilmon perusteella ehjä käytetty, niin muistaakseni sanoi 150e uus.
Tappikoneisia klassikko-volvoja 60-luvulta jonkunlainen kokoelma
Avatar
helldorado
Hiljaisempi
Viestit: 23
Liittynyt: 11 Loka 2006, 21:52
Auto: Ford Mustang 64 1\2, 2d HT 170cid
Paikkakunta: Karttula

Re: Osia usasta

Viesti Kirjoittaja helldorado »

Miten vaan.. Meitä tais viime tilauksessa 5 hlö, rahti oli n.20€ per turpa ja tilasin lämppärin kotelon, puhaltimen suuttimet, löpön anturin, akun telineen, käsijarru vaijerin ja tais olla vielä takajarruletku jakopalikoineen hintaan 125€ + toi 20€ rahti, ei mun mielestä ollenkaan kallis ja jos jostain suomesta saa noihin hintoihin niin se on jo suht edullista.. Tietysti ton rahdin ku saa jaetua isommalle porukalle ni helpottaa jo 100€!! Itellä ei kovin paljoo oo vielä kokemusta noista tilailuista suomesta tai ulkomailta mut näillä vähäisillä tilauksilla usa on tuntunu olevan se halvempi paikka.. Ja toi pakosarja jota oon tilaamassa on peltisarja (http://www.mustangsunlimited.com/itemdy ... y=EMUSTANG).. :)

Joitakin yksittäisiä osia on varmaan halvempi suomesta kysellä mut tilailen mielummin enemmän kerralla ku tarvetta on niin monelle osalle ennen ku saa koslan taas tien päälle!! :D :wink:
Hard as Metal, Heavy rocks!!
Avatar
JVU/65-HT
Addikti
Viestit: 387
Liittynyt: 22 Heinä 2004, 07:27
Auto: 79 Lincoln Mark V Bill Blass,
2010 SHO Taurus
Emännän 65-HT, "Skoude" 97- Coupe
Paikkakunta: Pupuputka /Tuusula

Re: Osia usasta

Viesti Kirjoittaja JVU/65-HT »

Ihme Ja Kumma!!
Osat saapui vihdoinkin. Tänään meen tullipostista hakemaan. Viidennen v.tuilu/uhkailu viestin jälkeen "Bob" ilmotti "It does appear it has been lost. I have authorized a re-shipment of your order. Please expect delivery in 10 business days.Thanks you for your understanding." Näyttää siltä että ameriikan ihmemaassa asiakas on sittenkin oikeessa ja sitkeys palkittiin..
-Jarkki-

79 Lincoln Mark V Bill Blass
2010 SHO Taurus
Emännän 65-HT
"Skoude" 97 COUPE :pamputtaa:
Avatar
Tahavo
Mega-addikti
Viestit: 773
Liittynyt: 29 Touko 2004, 00:25
Auto: Ford Mustang HT 64½
Paikkakunta: Tuusula

Re: Osia usasta

Viesti Kirjoittaja Tahavo »

Mä tilasin renkaat usasta itse. Melkoinen juokseminen lappujen kanssa eri tiskeille schenkerin ja tullin välillä Taisi olla kaikkiaan kuusi eri luukkua jossa piti asioida. Lopulta laskin että samalla hinnalla olisin saanut Vammalan Renkaasta asennettuna :)
eekoo
Addikti
Viestit: 180
Liittynyt: 02 Maalis 2009, 08:04
Auto: -72 mach
Paikkakunta: south ostrobothnia

Re: Osia usasta

Viesti Kirjoittaja eekoo »

tilasin kans uudet 17" pyörät ebausta usasta, maksoin visalla tonnin verran ja tavara tuli parin viikon kuluttua kotorappusille , telli ja lelli lasku tuli vielä perässä , yhteensä n.1300 €
en tiä oliko halvat vai ei mutta hyvin pyörii :D
se on ilo joka elättelöö
http://kuvablogi.com/blog/10252/2/
Vastaa Viestiin