Joo, tuo ehdottomasti V8 eli GT, siina tosiaan varmaan tarkein ohjesaanto. Jos sulle kelpaa 05-06 ja tykkaat keltaisesta kuten tuossa mainitsit, noita tuntuu lahtevan 11-14t taalalla. Itseasiassa olen huomannut etta kirkkaan keltaiset ovat halvimpia legend greenin kanssa noilla jalleenmyyntimarkkinoilla.
http://www.autotrader.com ja craigslist.org on hyvia paikkoja katsella. Kaytettya ostaessa on tietysti riski etta se on ollut veden alla (tulva) tai kolarissa. Eli kannattanee katsoa VIN koodi siita autosta ja kayda vaikka
http://www.carfax.com issa katsomassa vahan historiaa.
Jos sulla tosiaan on ylimaaraista enemman, sitten kannattanee tuoda Shelby / Shelby GT-500 ja jos kaytettyja etsit, Hertzilla oli Shelby GT-H vuokra-autona jossain kohtaa, en tieda onko vielakin.
Veroista on sitten vaikea sanoa, jos tuot 2005 Shelby GT 500n, luulisi etta siina olisi suomalainen jalleenmyyntiarvo jonkun verran laskenut joten et ehka ihan tajuttomasti joutuisi veroa maksamaan. Perus GT (V8) vuosilta 2005-2006 lienee sen verran "vanha" etta veroa ei tarvitse maksaa yhtaan. Ainakin naita tunnutaan Suomessa myytavan siina 50ke paikkeilla siella kotimaassa.
Ai niin, saatat myos loytaa jonkun 2005-2008n johon joku on ruuvannut mekaanisen ahtimen kiinni jalkikateen. Naita palstoja lukeneena arvelen etta sellainen on huonompi ostos jos tuo ei ole tehdasasennettu. Eli sitten voi tulla hankaluuksia rekisteroinnissa.
Niin, tuosta tuli mieleen etta kannattaa kyttailla myos Saleen
http://www.saleen.com ja Roush
http://www.roush.com Mustangeja. En tieda onko uusikoppaisia (2005->) yhtaan viela Suomessa mutta siina ihan varteenotettava tuontiauto.