Pohdintaa alukansista ym. virijuttua...

289, 302, 351, V8, suora-6.....Toploader, C4, 3:03...
Avatar
Mexico65
Over The Top
Viestit: 3210
Liittynyt: 29 Touko 2004, 00:25
Paikkakunta: Lapinkylä

Viesti Kirjoittaja Mexico65 »

Fastback kirjoitti:
mussette kirjoitti:Olisikin kiva tietää millaisilla viri osilla saisi huolettomat 50tkm ja tehot olisi n.500hv. :?: Vai onko viriosilla rakennetut 500hv koneet sellaisia joista saadaan valmistumisen jälkeen hyvät teho ja vääntölukemat, mutta koneen saa läpikäydä vähintäin 5tkm ajon jälkeen. :( Jos pistää paljon rahaa harrasteauton koneeseen niin ainakin henk. kohtaisesti toivoisin että asian päälle saisi laittaa ruksin ja seuraavana talvena voisi keskittyä jonkin muun kohdan parantamiseen esim. alusta, sisusta jne.... Tietysti nämä on niitä valintajuttuja, voihaan sitä ajaa vakio koneella jos haluaa huoletonta menoa :wink:
Tämähän jo suorastaan vaatii kommentoimista. Tarpeeksi isolla motilla voidaan viritysaste pitää matalana ja potentiaalia on varastossa jos joskus haluaa huoltoväliä lyhentää.
Taitaa tuo vastaus olla tuossa, riittävän iso kone niin pääsee huolista.
Totuus on siinä, että nuo 50 ja 60 luvun pienet (alle 7 litraa) koneet eivät yksinkertaisesti kestä korkeita viritysasteita. Yksi suurimmista ongelmista on kannet ja ennen kaikkea raskas venttiilikoneisto. Turvallisten kilometrien toivossa on syytä kääntyä joko noihin isoihin norsumoottoreihin tai uudempiin koneisiin neliventtiili kansiin yläpuolisin nokka-akselein.
Muutoin joutuu varautumaan koneen aukaisuun lähes vuosittain. Suurimpana huolena tulee olemaan venttiilikoneiston kestävyys, ensimmäisenä antautuu venttiili jouset.
65 "Shelby" Mustang GT 350, FIA Race Car
67 Mustang HT "Trans Am"
Norton Commando 750 S -70
Money can´t buy happiness, but it can buy a race car. And I´ve never seen a sad person in a race car.
Avatar
ROKI
Aina äänessä
Viestit: 1806
Liittynyt: 20 Elo 2004, 23:11
Paikkakunta: Viinijärvi
Viesti:

Viesti Kirjoittaja ROKI »

Pentele Mexico eläs pelottele näin alkumetreillä, tässähän mene viellä kokkeli touhuiks :wink:.
Tehhään tehhään katotaan mittee tulloo!, tulipas peltipaalista sentään auto. Mustang 66 HT 302
kno1
Aktiivi
Viestit: 106
Liittynyt: 16 Kesä 2004, 11:52
Auto: KNO-1
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja kno1 »

mussette kirjoitti:Olisikin kiva tietää millaisilla viri osilla saisi huolettomat 50tkm ja tehot olisi n.500hv. :?: Vai onko viriosilla rakennetut 500hv koneet sellaisia joista saadaan valmistumisen jälkeen hyvät teho ja vääntölukemat, mutta koneen saa läpikäydä vähintäin 5tkm ajon jälkeen. :( Jos pistää paljon rahaa harrasteauton koneeseen niin ainakin henk. kohtaisesti toivoisin että asian päälle saisi laittaa ruksin ja seuraavana talvena voisi keskittyä jonkin muun kohdan parantamiseen esim. alusta, sisusta jne.... Tietysti nämä on niitä valintajuttuja, voihaan sitä ajaa vakio koneella jos haluaa huoletonta menoa :wink:
Koska uskon ajatuksena olevan rakentaa pikkulohko, suosittelen ehdottomasti stroukkaamista hyvillä osilla sekä tietysti hyvin hengittävää yläkertaa. En usko, että on kovin helppoa tehdä 500 hp mottia alle 6000 rpm:n ja sellaisella imusarjalla, että se mahtuu JÄRJELLISESTI konepeiton alle pikkulohkosta toivomillasi vaatimuksilla. Noille teholukemille vaadittavalla nokalla myös käyttömukavuus alkaa olla kohtuullisen rajattu.

Jos Suomen lainsäädäntö ei olisi täysin pe????stä, niin ahtaminen olisi ehdottomasti hyvä tapa tehdä tehokas auto(laillisesti), joka kestäisi normaalia käyttöä mainiosti ja voimaa olisi aina tarjolla oikean jalan vaatimuksesta. Helppoa ja halpaa? Ei varmasti, mutta se ratkaisisi teknisessä mielessä ongelman. Hyviä esimerkkejä löytyy muutamia "lippispojujen" autoista :-)

PS. "Lippispojut" ajelee Nissaneilla,Toyotoilla jne.....
Viimeksi muokannut kno1, 11 Maalis 2007, 16:09. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Avatar
mussette
Addikti
Viestit: 222
Liittynyt: 24 Syys 2005, 22:02
Auto: Mustang 5,0 2016
Mustang FB -65 351 W
Ford Roadster 1932
Paikkakunta: PohjoisPohjanmaa

Viesti Kirjoittaja mussette »

Anteeksi huono asian esitys tapa. Kone on jo rakennettu AFR kansilla, stroke akselilla ja muutenkin parhailla osilla, pitäisi olla 500+hv. Seurataan nyt miteen kone kestää. Lohko halkesi viime kesänä ja updaten yhteydessä huomattin kuluneet venttiilin ohjarit ja kaikki tämä n. 1000km ajon jälkeen, mutta ei maalata piruja seinälle vielä. Nytpä saa oma kohtaista kokemusta. Aikaisemmin oli vaan sellainen mielikuva että ko. tehot ei ole vielä liikaa otettu ko. 351W koneesta ja että voisi huoletta ajella 10v muutaman tuhannen kesä km vuositahdilla. Saas nähdä.
Vanhoja Fordeja
Avatar
Homer65
Over The Top
Viestit: 4857
Liittynyt: 29 Touko 2004, 00:25
Auto: Mustang HT-65, 327 cid stroker, A5, 9", grey
Paikkakunta: Lohja
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Homer65 »

Jaahas! Mullao on ollu n. 15v. sama pata. Päivitys on jääny vuodesta toiseen, muut päivitykset on aina menny ohi. Täytyykin laittaa mietintä uusiin kehyksiin, tosin mulle riittää 400 kaakkia. Lippiksen ostin viime syksynä, että pitäiskö ruvetaa ahtaamaan! Koneesta kun ei paljoa ymmärrä tuntuu kohtuuttomalta avata sitä joka vuosi.
Selvänä ei saa ja kännissä ei pysty!!

MUSTANG HT-65, 327 stroker, A5, 9", grey
Make67
Aina äänessä
Viestit: 1128
Liittynyt: 29 Touko 2004, 00:25
Auto: Ford Mustang HT 1967
Paikkakunta: Lieto

Viesti Kirjoittaja Make67 »

Homer65 kirjoitti:Jaahas! Mullao on ollu n. 15v. sama pata. Päivitys on jääny vuodesta toiseen, muut päivitykset on aina menny ohi. Täytyykin laittaa mietintä uusiin kehyksiin, tosin mulle riittää 400 kaakkia. Lippiksen ostin viime syksynä, että pitäiskö ruvetaa ahtaamaan! Koneesta kun ei paljoa ymmärrä tuntuu kohtuuttomalta avata sitä joka vuosi.
Siitähän se ymmärrys kasvaa kun sitä aukoo :lol: :lol: :lol: ...! Saas nähä, joudunko ittekkin opetteleen vuosittain kun kerran AFR:ää, Weiandia,hämähäkkiä, rullanokkaa ja -nostajaa, jakopäätä jne. laitellaan parhaillaan koneeseen... :shock: ???
-Make-
Ford Mustang HT -67, pelastettu museoinnilta...
347 CID RE85, DART SHP(TUUMACID)
C4 ala Timo Suojanen(rakenteilla...)
3.40, Eaton Truetrack
ym, ym, ym...

+ -66 HT
+ -94 avo GT
Avatar
Fastback
Over The Top
Viestit: 4438
Liittynyt: 29 Touko 2004, 00:25
Auto: '72 Mach1,BBF,TKO600,M9 35spl
+Fastbackeja
Paikkakunta: Small-l-boost, Aura
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Fastback »

Mä sanoin tätä jo aiemminkin ja aion sanoa uudestaan. Jos minä haluaisin +500 hv pikkulohkon niin satsaisin uuteen aftermarket lohkoon. Ne maksavat 1500 USD ylöspäin ja sulla on uusi kestävä lohko. Yhden vanhan lohkon kun halkaisee & hajoittaa niin sitä on uusi lohko maksanut itsensä jo takaisin.

Rohkenen epäillä että Mussetten kone on tehty "parhaista" osista, mutta katukäyttöön erittäin sopivista kylläkin? Parhaita osia ei tarvita kuin hard core race käytössä, kuten NASCAR & krääk reis ja nekin on jotain muuta kuin 1600 USD stroukkisatsi jne. Jotkut Callies tms. ovat hinnaltaan 3-4 x normaali kampura jne.

Ps. mulla on eteisen hattuhylly täynnä lippiksiä (juu juu vaimo suorastaan rakastaa niitä...) :wink:
"Sitä voi kyllä elää ilman 500 hevosvoimaa, mutta on se vähän kitumista." - Juha Kankkunen
jos asiaa niin soita o4o 19o5oo3
kno1
Aktiivi
Viestit: 106
Liittynyt: 16 Kesä 2004, 11:52
Auto: KNO-1
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja kno1 »

mussette kirjoitti:Anteeksi huono asian esitys tapa. Kone on jo rakennettu AFR kansilla, stroke akselilla ja muutenkin parhailla osilla, pitäisi olla 500+hv. Seurataan nyt miteen kone kestää. Lohko halkesi viime kesänä ja updaten yhteydessä huomattin kuluneet venttiilin ohjarit ja kaikki tämä n. 1000km ajon jälkeen, mutta ei maalata piruja seinälle vielä. Nytpä saa oma kohtaista kokemusta. Aikaisemmin oli vaan sellainen mielikuva että ko. tehot ei ole vielä liikaa otettu ko. 351W koneesta ja että voisi huoletta ajella 10v muutaman tuhannen kesä km vuositahdilla. Saas nähdä.
Tätä kirjoittaessani minulla on edessäni Engine Masters lehti, jossa on on rakennettuna 550 heppainen 351/408 stroker. Se pohjautuu Coast high performancen alakertaan, TFS R kansiin, super victor imusarjaan ja 850 Mighty Demoniin. Nokka on Comp Cams XFI roller. Kannet on vielä CNC-portattu. Kone tuotti dynossa 549 heppaa 6100 kierroksella. HIENOA!!! Se, mikä hommassa mättää, on kyseisen paketin KORKEUS!! Ainakaan minulle on turha tulla selittämään, että tämän paketin saa 65-66 Mustikan "Shelby-scoopin" alle. Se EI ONNISTU!!! Allekirjoittaneella on aivan sama ongelma -67 auton kanssa. Oma motti (FE) tuottaisi voimaa lähes varmasti paremmin Victor imusarjan kanssa, mutta sitä ei saa mahtumaan olemassa olevan konepeiton alle niin, että kone hengittää suodattimen kautta. Auton ulkonäkö ajaa helposti tässä kohtaa tehosta ohi valintaa tehtäessä.

Olisi mielenkiintoista tietää, millaisella imusarjalla musseten motti on kasattu ja mihin autoon se on menossa.
Avatar
Aku_81
Aina äänessä
Viestit: 1660
Liittynyt: 15 Elo 2004, 20:01
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Aku_81 »

kno1 kirjoitti:[
Jos Suomen lainsäädäntö ei olisi täysin pe????stä, niin ahtaminen olisi ehdottomasti hyvä tapa tehdä tehokas auto(laillisesti), joka kestäisi normaalia käyttöä mainiosti ja voimaa olisi aina tarjolla oikean jalan vaatimuksesta. Helppoa ja halpaa? Ei varmasti, mutta se ratkaisisi teknisessä mielessä ongelman. Hyviä esimerkkejä löytyy muutamia "lippispojujen" autoista :-)

PS. "Lippispojut" ajelee Nissaneilla,Toyotoilla jne.....
"Lippispoitsujen" autoissa alkaa ahtimet olla isoja että saadaan ne isot huipputehot ja matalilla kierroksilla on sama vaikka ajas vakioautolla suurimman osan aikaa, on monessa kasissa täys rähinä päällä silloin kun ne alkaa vasta heräillä. Kumpi tyyli on järkevin, se on jokaisen ite päätettävä.

Järkevä kohtalaisilla kovilla tehoilla oleva pikkulohko olis varmaan stroukkeri 393-> ja ei kovin suuri ahdin. Mutta se hinta alkaa olla vaan aika kiva ennenkuin paketti on nipussa :lol:

Pysytellään vielä rautakantisessa pikkulohkossa ja katotaan mitä irti saadaan :wink:
Go tell Alice....
Avatar
Homer65
Over The Top
Viestit: 4857
Liittynyt: 29 Touko 2004, 00:25
Auto: Mustang HT-65, 327 cid stroker, A5, 9", grey
Paikkakunta: Lohja
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Homer65 »

Aku_81 kirjoitti:
kno1 kirjoitti:[
Jos Suomen lainsäädäntö ei olisi täysin pe????stä, niin ahtaminen olisi ehdottomasti hyvä tapa tehdä tehokas auto(laillisesti), joka kestäisi normaalia käyttöä mainiosti ja voimaa olisi aina tarjolla oikean jalan vaatimuksesta. Helppoa ja halpaa? Ei varmasti, mutta se ratkaisisi teknisessä mielessä ongelman. Hyviä esimerkkejä löytyy muutamia "lippispojujen" autoista :-)

PS. "Lippispojut" ajelee Nissaneilla,Toyotoilla jne.....
"Lippispoitsujen" autoissa alkaa ahtimet olla isoja että saadaan ne isot huipputehot ja matalilla kierroksilla on sama vaikka ajas vakioautolla suurimman osan aikaa, on monessa kasissa täys rähinä päällä silloin kun ne alkaa vasta heräillä. Kumpi tyyli on järkevin, se on jokaisen ite päätettävä.


Järkevä kohtalaisilla kovilla tehoilla oleva pikkulohko olis varmaan stroukkeri 393-> ja ei kovin suuri ahdin. Mutta se hinta alkaa olla vaan aika kiva ennenkuin paketti on nipussa :lol:

Pysytellään vielä rautakantisessa pikkulohkossa ja katotaan mitä irti saadaan :wink:
Hoohhoh! Ja aina pitää jonkun pudottaa. :arrow: :arrow: :arrow: Rautakansilla :cry: .
Selvänä ei saa ja kännissä ei pysty!!

MUSTANG HT-65, 327 stroker, A5, 9", grey
Avatar
Aku_81
Aina äänessä
Viestit: 1660
Liittynyt: 15 Elo 2004, 20:01
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Aku_81 »

Homer65 kirjoitti:
Aku_81 kirjoitti:
kno1 kirjoitti:[
Jos Suomen lainsäädäntö ei olisi täysin pe????stä, niin ahtaminen olisi ehdottomasti hyvä tapa tehdä tehokas auto(laillisesti), joka kestäisi normaalia käyttöä mainiosti ja voimaa olisi aina tarjolla oikean jalan vaatimuksesta. Helppoa ja halpaa? Ei varmasti, mutta se ratkaisisi teknisessä mielessä ongelman. Hyviä esimerkkejä löytyy muutamia "lippispojujen" autoista :-)

PS. "Lippispojut" ajelee Nissaneilla,Toyotoilla jne.....
"Lippispoitsujen" autoissa alkaa ahtimet olla isoja että saadaan ne isot huipputehot ja matalilla kierroksilla on sama vaikka ajas vakioautolla suurimman osan aikaa, on monessa kasissa täys rähinä päällä silloin kun ne alkaa vasta heräillä. Kumpi tyyli on järkevin, se on jokaisen ite päätettävä.


Järkevä kohtalaisilla kovilla tehoilla oleva pikkulohko olis varmaan stroukkeri 393-> ja ei kovin suuri ahdin. Mutta se hinta alkaa olla vaan aika kiva ennenkuin paketti on nipussa :lol:

Pysytellään vielä rautakantisessa pikkulohkossa ja katotaan mitä irti saadaan :wink:
Hoohhoh! Ja aina pitää jonkun pudottaa. :arrow: :arrow: :arrow: Rautakansilla :cry: .
On rautakansia muitakin kuin vakiot :wink:
Go tell Alice....
Avatar
mussette
Addikti
Viestit: 222
Liittynyt: 24 Syys 2005, 22:02
Auto: Mustang 5,0 2016
Mustang FB -65 351 W
Ford Roadster 1932
Paikkakunta: PohjoisPohjanmaa

Viesti Kirjoittaja mussette »

kno1 kirjoitti: Olisi mielenkiintoista tietää, millaisella imusarjalla musseten motti on kasattu ja mihin autoon se on menossa.
Fastbackille oikaisu; ei parhaimmista osista, mutta "hyvistä", perstasku ei kestä "parhaimpien" osien ostoa.

Kone menee 65 musseen, imusarjana Edelbrockin aircap. Ilman putsarina K&N:n vapaavirtaussuodatin jossa kannessa myös suodatin pintaa. Lasikuitukonepeitto jossa -69 Mustangin scooppi. Mahtuu just ja just olemaan leveyden ja korkeuden puolesta. Ilmanputsarin hieno Ford logolla oleva mutteri piti vaihtaa siipimutteriin.
Vanhoja Fordeja
kno1
Aktiivi
Viestit: 106
Liittynyt: 16 Kesä 2004, 11:52
Auto: KNO-1
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja kno1 »

mussette kirjoitti:
kno1 kirjoitti: Olisi mielenkiintoista tietää, millaisella imusarjalla musseten motti on kasattu ja mihin autoon se on menossa.
Fastbackille oikaisu; ei parhaimmista osista, mutta "hyvistä", perstasku ei kestä "parhaimpien" osien ostoa.

Kone menee 65 musseen, imusarjana Edelbrockin aircap. Ilman putsarina K&N:n vapaavirtaussuodatin jossa kannessa myös suodatin pintaa. Lasikuitukonepeitto jossa -69 Mustangin scooppi. Mahtuu just ja just olemaan leveyden ja korkeuden puolesta. Ilmanputsarin hieno Ford logolla oleva mutteri piti vaihtaa siipimutteriin.
Aika looginen valinta ja varmasti hyvä sellainen. Nykyajan korkeat dual plane imusarjat toimii erinomaisesti ja ne on suunniteltu juuri tuollaisia stroker motteja varten. Toivottavasti motti saa myös kylmän imuilman scoopin kautta, koska muuten air gapistä ei ole mitään hyötyä.
Avatar
Mexico65
Over The Top
Viestit: 3210
Liittynyt: 29 Touko 2004, 00:25
Paikkakunta: Lapinkylä

Viesti Kirjoittaja Mexico65 »

Antti66HT kirjoitti: Oliko kyseisissä kansissa havaittavissa jo vuoto? Mitattiinko koneistamossa ali paineella?

Onko tässä nyt sitten edessä se että tarvike alu kannet saa kauden jälkeen kiikuttaa seettien laittoon... :twisted:
Kasissa ei ilmeisesti ajossa havaittu mitään väsymisen merkkejä. Alipaine mittaus kertoi vuodon joka lakkasi seettit ja venttiili korjauksen jälkeen.

Niin kuin olen aiemmin maininnut, ei tämän pitäisi aiheuttaa mitään erityistä huolta alukansien omistajille.

Noiden ns. korkeaviritteisten koneiden osalta kannattaisi ehkä talvihuollon yhteydessä mitata venttiilijousien asennus paineet ja shimmaamalla korjata paineet tasaisiksi kaikkien jousien osalta. Näin välttää suuremmat ongelmat jatkossa. Muutaman shimmaus kerran jälkeen kannatta jo jouset vaihtaa uusiin.
65 "Shelby" Mustang GT 350, FIA Race Car
67 Mustang HT "Trans Am"
Norton Commando 750 S -70
Money can´t buy happiness, but it can buy a race car. And I´ve never seen a sad person in a race car.
Vastaa Viestiin