Suomen paras tiedonlähde Mustangisteille. Lue foorumin käyttöehdot OHJEET-osiosta Keskustelupalstan käyttöohjeen alta kohdasta "Tervetuloa FMOC-keskustelupalstalle". Muista, että olet vastuussa kirjoittamastasi sisällöstä.
Elikkäs onkelma on etupään akselien kupit. Vanhat, lekalla piestyt tai ainakin sen näköset, menee kohtuudella paikalleen. Uudet ei sitten menekään, edes kohtuu reilulla väkivallallakaan. Mauserilla mittaamalla eroa on 0,3mm. Onkos tähän jotain muuta kikkaa, kuin nuo otsakkeessa mainitut ???
Etsi sopiva putkenpätkä joka käy siihen, kupin ulkohuulloksen päälle käypäsesti, viilaa sitä kupin reunaa enemmän luiskaksi. Sitten vain mossautat isolla vasaralla kuppi paikalleen, omassa oli sama ongelma. Kerran kun saa meneen sitten ei ole ongelmia, sen pitää olla käypänen ei muuten pusy paikallaan.
Joo kiitti vaan. Putkenpätkää olenkin kokeillut mutten viilaamista. Selvähän se, että sovitus pitää olla tiukka, kun ei muuta lukitusta ole. Pojat sanoo aina, että "kyl tiukka hyvä on". Mitähän lienevät tarkottavan?
Itselläni on kerran irronnut toi kuppi ajossa ja jäi pyörimään keskiökupin sisään. Piti outoa ääntä ja joutui hetken etsimään vikaa!!