260:stä kysymys.

289, 302, 351, V8, suora-6.....Toploader, C4, 3:03...
Kari1304
Hiljaisempi
Viestit: 5
Liittynyt: 23 Syys 2020, 15:20
Auto: Mustang 64½ 260 Automatic

260:stä kysymys.

Viesti Kirjoittaja Kari1304 »

Tuli tuossa hommattua 260 koneella oleva 64,5:n. Siihen liittyen kysyisin että onko niin että nuo 289/302 sopivat kannet eivät ko. moottoriin käy? Mahdollinen pikku piristys olisi koneeseen mielessä.
Avatar
Antti66HT
Superpölöttäjä
Viestit: 2112
Liittynyt: 29 Touko 2004, 00:25
Auto: -66 HT, pelastettu museoinnilta...
Paikkakunta: Tampere

Re: 260:stä kysymys.

Viesti Kirjoittaja Antti66HT »

260 kone on 5 pulttisella kaavelilla / kytkinkopalla, eli vaihteiston päivitys hankalaa.

MIkäli Halutaan merkittävää parannusta voimalinjaan, niin helpoin vaihtoehto on lähteä miettimään olisiko 302 pohjaisen koneen vaihto järkevämpi vaihtoehto.

Kustannustehokkainta olisi ostaa jo valmiiksi kevyesti piritetty 302, ja lähteä sillä liikkeelle. Toploader laatikko sopii tuohonkin kiinni, kunhan vaihtaa kytkin kopan 6 pulttiseen.

Oliko tämä automaatti vai manuaali?

Onhan toki mahdollista vaihtaa kannet, mutta uusien alumiinikansien investointi menee hukkaan, jos ei muuteta kaikkea muutakin... 289 tai 302 kansien vaihto ei merkittävästi auta, ja kustannukseen suhteutettuna ei merkittävää apua suorituskykyyn saavuteta. Jos budejtti on esim. 500 eur, niin nokka-akselin, nostimien ja venttiilin jousien mieto muutos herättelee jonkinverran konetta. Kaasuttajan läpikäynti ja sytyts puolen, ja ennakoiden tarksastus tärkeää.
Avatar
janne260
Mega-addikti
Viestit: 560
Liittynyt: 26 Touko 2004, 10:07
Paikkakunta: jkl

Re: 260:stä kysymys.

Viesti Kirjoittaja janne260 »

Kysytääs nyt ensin, että alumiinikansiako tarkoitat?
289 rautakannet on suurimmaksi osaksi samoja kuin 260, joten ei ole pointtia suuremmin.

Kaiketi tiedät, että 260 kone on 64,5 mussen vuosimallipiirre tasavirtasähköineen, joten jos alkuperäisyys on jollainlailla arvossaan, niin senkin puolesta kannattaa harkita pariin kertaan.

Virittäähän toki 260:sen voi, (on tehty ja toimii), mutta kuten Antti tuossa viisaasti totesi, sen joutuu tekemään aivan alusta saakka, että siinä on millään lailla pointtia. Ensimmäisenä se viritys yleensä karahtaa siihen, että ei tahdo löytyä mäntiä joista saa puristuksia tarpeeksi (vakiopuristeisia ylikokojahan löytyy kyllä).

Päällepäsmäröidä en halua, mutta asiasta jonkin verran kokemusta omaavana, niin kolme vaihtoehtoa:
1. Jos kone kaipaa kunnostusta ja on kunnostettavissa, niin kunnosta mahdollisimman lähelle alkuperäistä.
2. Jos käy ja kukkuu, niin anna olla sellaisenaan, huolla hyvin ja nauti ajelusta.
3. Jos autoon pitää saada hyppyä lisää niin koneen teko 302 pohjalta ja sen jatkoksi 6 pulttisella kiinnityksellä oleva loota, olkoon sitten kova tai tomaatti. Tämä on takuulla kustannustehokkaampi tapa kuin 260 viritys. Ja vanha tekniikka sellaisenaan talteen/piiloon/hyllyyn.

Ja sitten kuriositeetti:
260 automaatin kanssa 3.00 perävälityksellä on lähes standardi yhdistelmä.
260 kolmilovimanuaalin kanssa on huomattavasti harvinaisempi, vaikka oli halvempi kombinaatio emämaassa.
260 nelilovimanuaalin kanssa tehtaalta lähteneenä oli aivan helvetin harvinainen yhdistelmä.
Ford Mustang HT 260 Tri-Power, -64½
Ford Mustang Convertible 289, -66
Honda CB750, -73

Things from an era, when the West still knew how to make things for themselves, not from an age of throw it together largely wrong in the Far East.
Arto65FB
Superpölöttäjä
Viestit: 2575
Liittynyt: 02 Maalis 2004, 08:33

Re: 260:stä kysymys.

Viesti Kirjoittaja Arto65FB »

Jannella on hyvät kommentit ja mielenkiintoinen oma kokemus 260:sta.

260 poraus on 3.8" ja 1.67/1.45 venttiilit, joka rajoittaa 2.02/1.60 venttiilisten alsakansien soveltamista. 260 pakovena ja -kanava ovat samat kuin 289/302, joten sille puolelle ei tule 289/302 kansilla parannusta. 260 imuvena ja -kanava on pienempi kuin 289 mutta se puoli ei ole ongelma vaan pakopuoli. Jos Jannen kohta 1) on aiheellinen, niin silloin voit hieman pakokanavaa porttailla varovasti ja vaihtaa nelikurkkuisen kaasarin (600vacuumi Holley) ja imusarjan. Ja jos on vielä valupakosarjat, niin Tri-Y peltisarjat. Paljon enempää en tekisi.
Kari1304
Hiljaisempi
Viestit: 5
Liittynyt: 23 Syys 2020, 15:20
Auto: Mustang 64½ 260 Automatic

Re: 260:stä kysymys.

Viesti Kirjoittaja Kari1304 »

1.Oliko tämä automaatti vai manuaali?

Automaatti.

2. Kaiketi tiedät, että 260 kone on 64,5 mussen vuosimallipiirre tasavirtasähköineen, joten jos alkuperäisyys on jollainlailla arvossaan, niin senkin puolesta kannattaa harkita pariin kertaan.

Kyseessä museoauto eli on ”alkuperäisyys” arvossaan mielessä aikakauteen sopivat ratkaisut

3. 1. Jos kone kaipaa kunnostusta ja on kunnostettavissa, niin kunnosta mahdollisimman lähelle alkuperäistä.

Tämä varmaan on se todennäköisin vaihtoehto. Kone huohottaa jonkin verran ja laatikkoa pitää vielä tutkia lisää. Öljyä tulee tallin lattialle jostain.
Ford67
Hiljaisempi
Viestit: 10
Liittynyt: 01 Maalis 2017, 15:16
Auto: Fairlane Ranchero -67 302W Toploader 8"
Falcon -68 408W C4 8"
Paikkakunta: Kalajokilaakso

Re: 260:stä kysymys.

Viesti Kirjoittaja Ford67 »

Tähän aiheeseen tuli edellä mainittujen lisäksi mieleen, jos laatikkoa tarkoitus remontoida niin shift kit ei paljoa maksa terävöittämään kulkua.

Näkymättömiä halpoja parannuksia olisi kärjetön sytkä ja säätää optimiin muutakin kuin "mututuntumalta", ja sama kaasarille. Vaikkei kilpuria olisi tekemässä, niin suutinsarja kainalossa asiansa osaavaan dynypaikkaan maksaa varmasti vaivan ja kulutus tippuu samalla.

Jos kone pitää aukaista niin nokkaa ja puristuksia lisää.
Max, she is the last of the V8s! 600 horsepower through the wheels. She's meanness set to music and the bitch is born to run!
Vastaa Viestiin