Lasinpyyhkijöiden pyyhkimä alue.

Älä tähdistä suuntaa kato onhan sulla kartta Ilipo!
Becker
Aktiivi
Viestit: 143
Liittynyt: 28 Touko 2015, 21:45

Lasinpyyhkijöiden pyyhkimä alue.

Viesti Kirjoittaja Becker »

Tässä on yksi dilemma jolle ei oikein ole koskaan löytynyt vastausta. Auto on siis early -65, jossa oli alunperin pyyhkijänmmoottori yksinopeuksinen ja moottorista tulevaan varteen kiinnittyivät lasinpyyhkijän käyttövarret samaan akseliin.
Hommasin siihen aikoinaan kaksinopeuksisen moottorin, jonka mootorin akselista lähti kaksiosainen varsi jossa kummallekkin käyttövarrelle oli omat kiinnitys akselit.
Ongelma on se että kumpaankin moottoriin käy tämä yksivartinen ja kaksivartinen käyttöakseli. Mikä niistä on oikea yhdistelmä? Nyt mulla on kaksinopeuksinen moottori jossa käyttövartena kummallekkin käyttövarrelle oma akseli.
Ongelma on se että mielestäni pyyhkijöiden pyyhkimä alue on aika pieni, vai kuuluuko se asiaan? Tuliko tämä nyt selvästi esitettyä?
Omituista etten ole tähän mistään löytänyt selvää vastausta. BTW, nuo reprona myytävät kiinalaiset tms. sulat ovat aivan hanurista.
Löysin Amazonista jotkut Ehdat Tricon Classic sulat, saas nähdä miten ne pyyhkii.
Laitoin mukaan kuvat kummastakin pyyhkijän moottorin varresta.
Liitteet
s-l1600 (2).jpg
s-l16001.jpg
6768_wipermotorarm.jpg
Becker
Aktiivi
Viestit: 143
Liittynyt: 28 Touko 2015, 21:45

Re: Lasinpyyhkijöiden pyyhkimä alue.

Viesti Kirjoittaja Becker »

Nyt on tietysti hankalaa alkaa tekemään muutoksia kun kaikki on paikallaan, mutta jos talviseisonnan aikan muuttais tuon akselista tulevan vipuvarren toisentyyppiseksi. Se olisi ehkö helpommin toteuttavissa. Siinä vaikuttais olevan pitempi tuo vipuvarsi.
Kankkis
Addikti
Viestit: 298
Liittynyt: 07 Huhti 2018, 23:05
Auto: Mustang HT '66 302 5speed manual
Paikkakunta: Humppila

Re: Lasinpyyhkijöiden pyyhkimä alue.

Viesti Kirjoittaja Kankkis »

Meillä 66ht missä 2 nopeuksinen pyyhkijä toimii niin että pyyhkimä alue jää 5-10cm alhaalta vajaaks ja kun pyyhkimen sammuttaa niin pyyhin ikäänkuin menee alemmas mitä liikkuessa. Vivustoja en ole katsonut mimmoset on. Vaikee selittää järkevästi että miten toimii mut lyhkäsesti noin että ainoostaan pysähdys asennossa palaa alas saakka ja liikkuessa liikerata ylempänä lasissa
Mustang HT'66 302 5 speed tremec
Taunus Stw-75 2.6 v6
Becker
Aktiivi
Viestit: 143
Liittynyt: 28 Touko 2015, 21:45

Re: Lasinpyyhkijöiden pyyhkimä alue.

Viesti Kirjoittaja Becker »

Mielenkiintoisia vastauksia, kiitos niistä. Noh, ensi talveksi on pikku askareita tiedoksi. Ja niinhän sen pitää ollakkin :)
Vastaa Viestiin