flektikehys probleemo

289, 302, 351, V8, suora-6.....Toploader, C4, 3:03...
sale
Aktiivi
Viestit: 63
Liittynyt: 31 Heinä 2007, 10:25
Auto: Cougar XR-7 -68
Paikkakunta: Järvenpää

flektikehys probleemo

Viesti Kirjoittaja sale »

https://www.dropbox.com/sh/gb13cd7hcs5c ... Nsnha?dl=0

Olihan ylläri taas. Flekti otti ajellessa kiinni "fanshroudin" eli suojakehykseen ja rikkoi siitä palan muovia. Kuten kuvista näkyy lavan ja kehyksen välissä on 2-3cm väliä ja silti otti kiinni? alhaalla on tilaa vain 5-10mm ja sieltä ei ottanut. Osuma tuli täyskaasukiihdytyksessä voiko olla että kone liikkuu noin paljon kiinnikkeissään? Ei sitä pikkulohkoa ainakaan käsin tarttumalla mihinkään saa liikkumaan eikä mitään kolinoita ole. Flexit tyyppisen ropellin lavat kyllä liikkuvat ja taipuvat kun antaa runtua mutta eihän niitten pituutta pitäisi kasvaa vaan levitä ikään kuin sivusuunnassa. Meinaan että jos liimaan tuon palan takas niin ottaako se peijooni taas siihen ku polkasee..
Arto65FB
Superpölöttäjä
Viestit: 2575
Liittynyt: 02 Maalis 2004, 08:33

Re: flektikehys probleemo

Viesti Kirjoittaja Arto65FB »

Mä virittelen tuommoisen, kyllä mulla kone vääntyy oikealle. Ei ne flektit varmaan veny mutta motti kääntyessään saattaa hieman nousta.

http://www.fordmuscle.com/archives/2000/04/quicktips/
2030
Aktiivi
Viestit: 112
Liittynyt: 08 Helmi 2008, 22:33
Auto: Ford Mustang coupe-65, 289, C4
Paikkakunta: Kotka

Re: flektikehys probleemo

Viesti Kirjoittaja 2030 »

Kyllä se kumityynyistä johtuu. Omassa 65:ssa kaasu hirtti kiinni kun polkas kaasun pohjaan.
Vasen kumityyny oli kahdessa osassa ja kone kippas oikealle.
sale
Aktiivi
Viestit: 63
Liittynyt: 31 Heinä 2007, 10:25
Auto: Cougar XR-7 -68
Paikkakunta: Järvenpää

Re: flektikehys probleemo

Viesti Kirjoittaja sale »

"2030" -huomasin saman niinkuin kaasu olis hirttäny täyskaasukiihdytyksessä vetää varmaan vivustoa jos liikettä lohkossa, varmaan siellä koneen korvake on pettämässä. Saakohan tuon vasemman puolen auki vulkanoinnin tarkastukseen niin että vain oikea on kiinni ja laatikon päästä, vai pitääkö tukea mosa jollain ennen avausta(302/C4). Mitään stopparia ei vielä ajokauden keskellä ehtis asentelemaan.
Avatar
Late
Aina äänessä
Viestit: 1324
Liittynyt: 29 Touko 2004, 00:25
Auto: 1984 Mustang SVO 2,3T
1988 Thunderbird Turbo Coupe 2,3T
Paikkakunta: Kangasala

Re: flektikehys probleemo

Viesti Kirjoittaja Late »

Laita suosilla uusi kannake. Ei maksa montaa kymppiä eikä mene kauan aikaakaan. Tunkilla vaan konetta ylöspäin ja uusi paikalleen. Ei katkaise ajokautta kuin yhden illan ajaksi. Noita stoppareita voi sitten miettiä talvella rauhassa

Vaikkapa
http://www.rockauto.com/en/catalog/merc ... mount,5552
Late

-84 Mustang SVO
sale
Aktiivi
Viestit: 63
Liittynyt: 31 Heinä 2007, 10:25
Auto: Cougar XR-7 -68
Paikkakunta: Järvenpää

Re: flektikehys probleemo

Viesti Kirjoittaja sale »

joo eiku kaupoille kiitoksia avusta :wink:
Avatar
Homer65
Over The Top
Viestit: 4857
Liittynyt: 29 Touko 2004, 00:25
Auto: Mustang HT-65, 327 cid stroker, A5, 9", grey
Paikkakunta: Lohja
Viesti:

Re: flektikehys probleemo

Viesti Kirjoittaja Homer65 »

Vaihda saman tein TCPn kiinnikkeet. Sen jälkeen ei tarvi miettiä, itelläni kävi niin kuin 2030.lla, lähes uusilla vakiokannakkeilla.

https://www.cachassisworks.com/p-1861-m ... gines.aspx
Selvänä ei saa ja kännissä ei pysty!!

MUSTANG HT-65, 327 stroker, A5, 9", grey
Vastaa Viestiin