8,8" akselitietoa katsastusmiehelle

Kaikkien alustaspektaakkelien äiti
VPP
Tulokas
Viestit: 4
Liittynyt: 21 Huhti 2014, 09:55

8,8" akselitietoa katsastusmiehelle

Viesti Kirjoittaja VPP »

Moi!

Katsastusmies tahtoisi kovasti lisää tietoa omasta akseliswapista siis, ja eilinen googlailu ei vielä kovin pitkälle vienyt.
Homma lyhykäisyydessään siis: Vaihdoin omaan autooni 8,8" uuden Ford Racing-akselin, jonka kuitenkin ostin yksityiseltä. Mukaan ei tullut mitään dokumentteja. Akseli on siis ennen -94 malleihin (auto ei ole Mustang, siitä inssin pilkunviilaus).

Tarvitsisin ainakin tiedon mikälainen akselipaino tuollaisessa Mustangissa on taka-akselilla, eikä haittaa olisi tuon ikäluokan tehoista myös.

Laittakaa vaikka tähän jatkeeksi tieto, jos joltain löytyy. Virallisen oloinen papaeri aina parempi, mutta jostain on aloitettava, kiittäen Ville
VPP
Tulokas
Viestit: 4
Liittynyt: 21 Huhti 2014, 09:55

Re: 8,8" akselitietoa katsastusmiehelle

Viesti Kirjoittaja VPP »

Kiitos! Koitan jos tämä tieto riittäisi inssille
Avatar
Firebolt
Superpölöttäjä
Viestit: 2875
Liittynyt: 10 Heinä 2010, 15:39
Auto: Autoton
Paikkakunta: Kuopio

Re: 8,8" akselitietoa katsastusmiehelle

Viesti Kirjoittaja Firebolt »

Ja tuota akselia on periaatteessa isommissakin autoissa kun mustangissa...
-Eemeli
Auto jonka sulakkeena toimivat renkaat, on kallis rakentaa. Paitsi jos on huonot renkaat.
Avatar
miksu661
Aktiivi
Viestit: 65
Liittynyt: 28 Elo 2016, 16:47
Auto: Ford Mustang 4.6 GT Convertible -97
Paikkakunta: Paimio

Re: 8,8" akselitietoa katsastusmiehelle

Viesti Kirjoittaja miksu661 »

97 avo akseli massa 970 kg
pete74
Addikti
Viestit: 157
Liittynyt: 29 Heinä 2006, 02:30

Re: 8,8" akselitietoa katsastusmiehelle

Viesti Kirjoittaja pete74 »

Tää ei tohon akseliasiaan liity vaan tohon katsastuskonttoriin.
Aikoinaan kun tohon omaan tuli muutoskatsastettua ruiskukone (ihan vakio h.o. 5.0 vuodelta 88) ja oletin et olis ihan läpihuutojuttu niin laitoin vaimon asialle.
Ekalla konttorilla alettiin sit vaatimaan aivan mahdotonta läjää papereita siitä uudesta ja vanhasta koneesta. Nopeen etsiskelyn jälkeen jotain löyty mut suunta olikin jo toiselle konttorille. Siellä toiminta olikin sellaista mitä nykyään kutsutaan palveluksi. Eli olivat sitä mieltä et tollasissa helpoissa tapauksissa he etsivät tarvittavat tiedot.
Voisin kuvitella että tuokin konttori joka vaatii jotain todistuksia siitä akselipainoista tuntee jonkun joka pääsee lukemaan esmerkiks rekisterioteita niistä autoista joissa tota perää on käytetty.
Keme
Hiljaisempi
Viestit: 7
Liittynyt: 29 Heinä 2009, 09:33

Re: 8,8" akselitietoa katsastusmiehelle

Viesti Kirjoittaja Keme »

pete74 kirjoitti: 20 Touko 2017, 09:27Voisin kuvitella että tuokin konttori joka vaatii jotain todistuksia siitä akselipainoista tuntee jonkun joka pääsee lukemaan esmerkiks rekisterioteita niistä autoista joissa tota perää on käytetty.
Katsastuskonttorin koneilta luonnollisesti näkee kaikkien rekisteröityjen autojen tiedot ja sieltä löytyy mm. akselimassat, jos ne on tietoihin merkitty. Katsastajan suunnaltahan tässä tapauksessa on ongelmana se, että akseli on "joku jostain". Jos voisi sanoa, että se on autosta jonka rekisterinumero on XXX-111 ei tossa olisi mitään ongelmaa, kun tiedot löytyisivät suoraan Trafin kannasta. Epärehellinen ihminen tekisi ostokuitin jonkun sopivan auton taka-akselista ja kuittiin olisi merkitty myös rekisterinumero.
pete74
Addikti
Viestit: 157
Liittynyt: 29 Heinä 2006, 02:30

Re: 8,8" akselitietoa katsastusmiehelle

Viesti Kirjoittaja pete74 »

Katsastajan suunnaltahan se ongelma on että näitä autoja muutellaan eikä katsasteta vain alkuperäisosilla :wink:
Lähinnä sitä tarkoitin et tänä päivänä kannattaa kilpailuttaa niin katsastusasemat kuin muutkin palveluntarjoajat. Ja ei, se halvin ei oo aina paras.
:mrgreen:
Vastaa Viestiin