Suomen paras tiedonlähde Mustangisteille. Lue foorumin käyttöehdot OHJEET-osiosta Keskustelupalstan käyttöohjeen alta kohdasta "Tervetuloa FMOC-keskustelupalstalle". Muista, että olet vastuussa kirjoittamastasi sisällöstä.
Sarjassamme "mitä milloinkin yli 500 hv koneeseen" on seuraavana vuorossa katalysaattorit. Näistähän on monella vallalla käsitys että "kaikki pois" mutta koska nykyaikana on syytä ottaa myös ympäristö huomioon piti tätäkin asiaa tutkia.
Kohteena ahdettu kone jossa alkutilanteessa vakiotyyppinen alkuputkisto kateilla. Näistä tosin puuttuu jo "esikatit" sieltä heti pakosarjojen jälkeen. Seuraavaksi suorat putket kattien tilalle ja uusi mittaus. Viimeisessä vaihtoehdossa asennettu Magnaflow:n ns. metallikatit. Tässä kohtaa "metalli" viittaa siis kennon rakenteeseen joka on virtausystävällisempi verrattuna normaaliin keraamiseen kennoon. Kaikissa mittauksissa valupakosarjat ja 2,5" putkisto.
Tässä kaikki käyrät samassa kuvassa:
Mitä tästä voimme päätellä? Ehkä ainakin sen että oikeanlaiset katalysaattorit eivät ainakaan hukkaa tehoa?
Nuo minun linkittämät bilteman catit on tälläiset: http://redbackperformance.com.au/produc ... converters Eihän tuolla paljon infoa ole mutta olettaisin olevan ihan laadukkaat. Kenno noissa on puolet harvempi kuin "normaalissa" metallicatissa. Isäukolle meinaan nyt kun alkoi talviloma niin hitsataan noi Pypesin rosteri H-putkeen. Keraamiset katit on sitten katsastusta varten jokatapauksessa x-putkessa jos noilla ei mene päästöistä. Ajatuksena että olisi laillinen eikä keraamiset ottaisi nokkiinsa rata-ajosta ja joku hassu heppakin varmaa irtoaa lisää.
jls kirjoitti:Tuon kuvaajan perusteella kannattaa vanhaankkn autoon laittaa katit kun ne tuo lisää tehoa?
Juu, täytyy vissiin tilata läpivirtausvaimentimien tilalle katit. Lienee hiperf katalysaattori kun tekee lisää tehoa? Onko ikk:lla tiedossa mistä hv:n kasvu johtui?
"Sitä voi kyllä elää ilman 500 hevosvoimaa, mutta on se vähän kitumista." - Juha Kankkunen
jos asiaa niin soita o4o 19o5oo3
Eihän tämä nyt mikään tieteellisen tarkka testi ollut, ehkä vähän provoisoidakseni valitsin tuohon sellaiset vedot joissa erot ovat selkeimmät. Vaikka ko. dynon toistettavuus on hyvä, vaikuttaa remmiahdetussa koneessa imuilman lämpötila todella paljon. Jos ajaa kaksi vetoa peräkkäin niin jälkimmäsellä saattaa hukkua 20 hv. Tässäkin tapauksessa vetoja on tehty useampia mutta tulosten suunta oli selkeä eli sattumasta ei ole kyse. Selitys tuon viimeisen käyrän muodon erilaisuuteen lienee muuttuneissa putkiston tilavuuksissa ja sitä kautta erilaisssa pulssiominaisuuksissa. En osaa sitä sen tarkemmin selittää. Mutta jos luette tuon kaaran laittaman linkin niin siinä on käynyt myös niin että teho laski suoralla putkella. Mutta en nyt tämän perusteella kuitenkaan lähtisi katteja lisäämään tehonlisäyksen toivossa Pointti oli lähinnä siinä ettei ne katalysaattorit välttämättä vie 50 hv jos ne on valittu oikein.
Tehot kasvoivat moukan tuurilla? Meidän forumilla on tuo teoriapuoli lähtenyt käsistä jo aikapäiviä, hienoa että joskus kuulee käytännön olevan teoriaa ihmeellisempää. Sport65 sitä on sanonut pitkän aikaa, että "on hyvä olo toi teoriapuoli kunnossa ettei aja vahingossa liian lujaa".
Kaippa nuo tehtaat tietävät mihin kohtaan katti kannattaa asentaa. Todella asialliset lukemat motti kyllä sysää!
"Sitä voi kyllä elää ilman 500 hevosvoimaa, mutta on se vähän kitumista." - Juha Kankkunen
jos asiaa niin soita o4o 19o5oo3
Fastback kirjoitti:Tehot kasvoivat moukan tuurilla? Meidän forumilla on tuo teoriapuoli lähtenyt käsistä jo aikapäiviä, hienoa että joskus kuulee käytännön olevan teoriaa ihmeellisempää. Sport65 sitä on sanonut pitkän aikaa, että "on hyvä olo toi teoriapuoli kunnossa ettei aja vahingossa liian lujaa".
Kaippa nuo tehtaat tietävät mihin kohtaan katti kannattaa asentaa. Todella asialliset lukemat motti kyllä sysää!
Kyllä näissä hommissa tuuriakin tarvitaan Aika monet jutut on sellaisia mitkä varmaan voi jollain tasolla laskea mutta lopullinen vaikutus selviää parhaiten kokeilemalla.
91GT kirjoitti:Nuo minun linkittämät bilteman catit on tälläiset: http://redbackperformance.com.au/produc ... converters Eihän tuolla paljon infoa ole mutta olettaisin olevan ihan laadukkaat. Kenno noissa on puolet harvempi kuin "normaalissa" metallicatissa. Isäukolle meinaan nyt kun alkoi talviloma niin hitsataan noi Pypesin rosteri H-putkeen. Keraamiset katit on sitten katsastusta varten jokatapauksessa x-putkessa jos noilla ei mene päästöistä. Ajatuksena että olisi laillinen eikä keraamiset ottaisi nokkiinsa rata-ajosta ja joku hassu heppakin varmaa irtoaa lisää.
Metalli cateilla saatiin päästölaput katsastusta varten helpolla. Siinä on myös pitkätpakosarjat ja katit on melko lähellä pakosarjoja, lähempänä kuin esim bbk:n catillisessa x-putkessa. Tuossahan on Trick Flow kansi ja nokka paketti myöskin. Konttori mittaukseen vaatisi varmaan keraamiset koska tuntuvat jäähtyvän aika nopeasti.