Sivu 1/1
Akku kuumenee
Lähetetty: 11 Touko 2011, 09:25
Kirjoittaja FM1966HT
Moi,
Auto on Ford Mustang 66 ht 289
Kävin eilen heittämässä pikku rundin, ajon jälkeen kurkkasin konehuoneeseen.
Akku oli kuumentunut,ei nyt tulikuumaksi,mutta sihisi omituisesti.
Liian suuri latausjännite?? Mitattu 18.
Laturi on uusi 61A, Akku on uusi ja jännitteensäädinkin on uusi.
MIssä vika???
Ai niin ajovalot vilkkuu, välillä palaa sitten taas sammuu?
Ei kuitenkaan vilku samalla tavalla kuin discossa.
Kiitos jo etukäteen vinkeistä.
Re: Akku kuumenee
Lähetetty: 11 Touko 2011, 09:37
Kirjoittaja Arto65FB
Sihinää? Kiehuu?
Latausjännitteenä 18V kuulostaa korkealta vaikken sähköasioista paljon ymmärrä.
Ajovalojen vilkkuminen liittyy tod.näk. lämpökyktkimeen katkaisijaan. Eli 55/60W on enemmän kuin valokatkaisijan lämpökytkimelle on suunniteltu. Mulla vilkkuu pitkät valot, lyhyistä en niin tiedä, kun ei sitä huomaa päivänvalossa. Relekytkennällä tuo korjaantuu, ettei vain jossain vanhassa Corralissa olisi ollut juttua.
Re: Akku kuumenee
Lähetetty: 11 Touko 2011, 11:01
Kirjoittaja FM1966HT
Moi,
olisiko kytkentä ohjeita tolle jännitteen säätimelle?
Re: Akku kuumenee
Lähetetty: 11 Touko 2011, 12:28
Kirjoittaja FaikkuFB
Enpä muista varmaksi, mutta olikos näissä mahdollista aiheutua tuo ylilataus pelkästään sillä, että säädin ei saa kunnolla maita kiinnityskorvistaan?
Re: Akku kuumenee
Lähetetty: 11 Touko 2011, 20:38
Kirjoittaja CFR-759
Jos latausjännite huitelee 18V ei kannata kauaa näin jatkaa. Jos ei akku kiehu niin ainakin polttimot alkaa poksahteleen yli 15V jännitteillä.
Akku ei kylläkään ikinä "räjähdä" ilman sitä että akusta pääsee happoa ulos ja saa jostain kipinän tms. Ensinnä kannattaa tsekata että kaikki
johdotukset on oikein ja toki ne maadoitukset on aina oltava kunnossa.
Re: Akku kuumenee
Lähetetty: 15 Touko 2011, 19:05
Kirjoittaja Homer65
Saattaa ne, roiskahtaneet, hapot tehdä ihmeitä autollekin.
Re: Akku kuumenee
Lähetetty: 16 Touko 2011, 00:41
Kirjoittaja ROKI
Miksi et laitanut sellasta laturia jossa on säädin itsessään, laita bossin lataus vermeet niin loppuu ongelmat motorgraftin paskat romukoppaan. 82 talvella laitoin bossilaisen paikalleen ja viimmesyksynä se antautui lopullisesti ja laitoin tehokkaamman bossilaisen tilalle, ei ole ongelmia.
Re: Akku kuumenee
Lähetetty: 16 Touko 2011, 09:20
Kirjoittaja FM1966HT
Moi,
ROKI:
Minkä Bossin laturin laitoit?
Autoni on Ford Mustang 66 Ht 289.
Re: Akku kuumenee
Lähetetty: 16 Touko 2011, 20:00
Kirjoittaja ROKI
Volvon onhan se hiukan sukua Fordille, Muistaakseni 70 amppeerinen. Entinen oli kanssa volvosta 55 amppeerinen, hiukan pitää simmata muta saa käymään nätisti. Laturista 6 neliöistä piuhaa suoraan + napaan akulle, herätin virta entisistä laturin johdoista. Ja pelaa hienosti eikä lumputa valot eikä kiehu patteri, voin laittaa kuvan jos tarviit asennusta varten. Juu ja meinas unohtua entinen rele mäjelle ja sinne tulee yksi yhdistys lenkki releen pistokkeeseen.
Re: Akku kuumenee
Lähetetty: 17 Touko 2011, 09:37
Kirjoittaja FM1966HT
Roki:
Kiitos vastauksista!
laita vaan kuvaa tulemaan, mites olisi järkevintä?
Meililläkö vai saako tänne sivuille kuvan?
Re: Akku kuumenee
Lähetetty: 17 Touko 2011, 19:27
Kirjoittaja ROKI
En rupee tänne mitään kuvia laittaan. Laita sp osoitteesi YV:n muodossa niin laitan kuvat kun ne otan.