Sivu 1/1
etuvalot
Lähetetty: 30 Huhti 2010, 16:55
Kirjoittaja nikond40x
Mulla on etuvalojen suojalasit aivan naarmuiset ja muutenkin umpiot huonossa kunnossa. auto on 2000 mallin gt . muutoskatsastuksen takia sisäkalut on vaihdettu ja niissä on myös valojen korkeuden säädöt. onko valojen korkeudensäädöt aivan pakolliset ,aivan turha häristimet. mistä saisin halvalla uudet etuvalot ja vielä katsastuksessa hyväksyttävät. jos olisi eurohyväksytyt valot mitä ei tarvitsisi repiä auki ja tehdä muutoksia.
Re: etuvalot
Lähetetty: 30 Huhti 2010, 17:28
Kirjoittaja stangrider
http://www.americanmuscle.com/headlight-9904-lh.html
Eihän nuo aihiot kalliita ole.. Kyllä ne vaatii tuon korkeuden säädön tai sitten perän säädön.. kun ei ole muuttoauto..
Jos on jo muutokset tehty, niin onko helpompi vaan laittaa tuollaiset uudet linssit?
Muuten olen samaa mieltä, ettei tuossakaan muutosjutussa mitään järkeä ole

Re: etuvalot
Lähetetty: 30 Huhti 2010, 19:58
Kirjoittaja MouTine
Vaihda sinne mieleiset valot joilla näkeekin ja leimalle ne ihanat hyväksytyt. Se lienee helpointa.
Nettiautossa on muuten kaupan yks tollanen 2000 tms. V6, jossa on sitten jokainen valaisin tyyppihyväksytty. Hyi saatana miten on auto pilattu. Luoja miten oksettavan näkönen. En ostas ikinä tuon näköstä autoa vaikka olis millä tekniikalla.
Re: etuvalot
Lähetetty: 30 Huhti 2010, 21:20
Kirjoittaja Juselius
Re: etuvalot
Lähetetty: 18 Touko 2010, 14:43
Kirjoittaja Hudson
Itelläni on myös 2000 Musti ja otin valot irti kun oli sen verta jo luonnonvoimien hakkaamat. Oikein hienoa hiomapaperia, vesihanasta vettä ja kastumaan... eli vesihanan alla hiontaa, jonka jälkeen kunnon kuivaus. Läpinäkyvää lakkaa sopivalta etäisyydeltä riittävän hennoin vedoin. Ero on kyllä huima
Tämä oli sitten vain vinkki, joten en ota vastuuta jos menee pärsiilleen

Re: etuvalot
Lähetetty: 04 Kesä 2010, 19:26
Kirjoittaja ROKI
2000 hionta paperilla kun hioo, sitten myllyttää hiontavahan kanssa kunnolla niin ovat kuin uudet.
Re: etuvalot
Lähetetty: 04 Kesä 2010, 20:03
Kirjoittaja hannu
ROKI kirjoitti:2000 hionta paperilla kun hioo, sitten myllyttää hiontavahan kanssa kunnolla niin ovat kuin uudet.
Vähänaikaa toimii tuo kiilotus ( varsinkin jos pitää autoa koko ajan pimeässä kellarissa), kyllähän totuus on, että ei niistä uusia enää saa tekemällä, ei muuta kuin ostat uuden valosarjan, ei tartte tuhrailla enempää vuosikausiin

Re: etuvalot
Lähetetty: 07 Kesä 2010, 16:51
Kirjoittaja nikond40x
Ostan uudet etuvalot RockAuto.com nopea toimitus ,mulla on tullut kaikki osat oikein .49.$ kappale ei paha etuvalot. suomen katsastus on mitä on . rekka autoissa on valon säädöt ei pitäisiolla huippu jenkeissä mitä mustangi on .

Re: etuvalot
Lähetetty: 08 Kesä 2010, 22:58
Kirjoittaja ROKI
hannu kirjoitti:ROKI kirjoitti:2000 hionta paperilla kun hioo, sitten myllyttää hiontavahan kanssa kunnolla niin ovat kuin uudet.
Vähänaikaa toimii tuo kiilotus ( varsinkin jos pitää autoa koko ajan pimeässä kellarissa), kyllähän totuus on, että ei niistä uusia enää saa tekemällä, ei muuta kuin ostat uuden valosarjan, ei tartte tuhrailla enempää vuosikausiin

Ymmärrettäväähänse on että osien myyjät ei tykkä moisesta kirjoittelusta . Mutta kun totuus on se että kun tehdään sen hionta ja kiillotus homman oikein niin tulos kestää pitempään kuin hetken

2 vuotta sitten kunnostin vaimon ajokin muoviset ajovalot, ovat edelleen kirkkaat eikä ole samentuneet.