Sivu 1/1

SN 95 renkaat

Lähetetty: 08 Huhti 2010, 20:13
Kirjoittaja Sulkava
kooklettelin mut ei löytyny...

eli mitkä on renkaiden mitat isoimmillaan... eli leveimmät ja kookkaimmat mitä on ollut SN 95 malleissa..
mites se menikäöän se isompien vanteiden vaihtaminen..???

eli oliskos se 7 cm kun sai suurentuu...?? ja mites leventyy ????

jos vaikka intoutuisi bling bling menininkiin
:roll-roll:

Re: SN 95 renkaat

Lähetetty: 08 Huhti 2010, 20:41
Kirjoittaja mussekakkonen
mulla on -95:ssa takana 315mm ja edessä 275mm ,vanteet on takana 10,5" edes 8,5" muistaakseni , ehken leveimpiä ei saa enää taakse eikä eteenkään mahdutettua ,,ainakaan ilman muutostöitä. siis vanteet on 17". oliko se niin et ilman katsastusta saa olla 30mm leveämmät renkaat ,ja tuuman isompi vanne ? tietty et ei ota mihkään kiinni ! sanokoot tietävämmät :roll: ite katsastin renkaat ja alustasarjan samaan aikaan ,kun inssi sitä vaati , olikohan se nyt 1% otteeseen :cry:

Re: SN 95 renkaat

Lähetetty: 08 Huhti 2010, 23:09
Kirjoittaja stangrider
SN 95 suurimmat alkuperäiset taitaa olla nuo 245/45/17 renkaat, mutta tais jossakin olla jo 20" vanteensuojat alla..

Laki tekstii..

Vanteiden ja renkaiden muutokset

1. Autoon asennettavat vanteet eivät saa merkittävästi lisätä pyöränlaakereihin tai ohjauslaitteisiin kohdistuvia rasituksia verrattuina auton alkuperäisiin vanteisiin. Vanteiden vaihdon seurauksena auton kunkin akseliston raideväli saa muuttua enintään 30 mm alkuperäiseen verrattuna, ellei auton valmistaja muuta ilmoita. Vanteiden on asennusmitoiltaan oltava pyörännapaan sopivat. Vanteita, joissa on soikeat, eri jakoympyröille sopivat pultinreiät, ei saa käyttää. Vanteiden tulee olla auton akselimassoille ja teholle sopivat.

2. Auto on muutoskatsastettava, jos:

a) vanteen nimellishalkaisija poikkeaa alkuperäisestä yli 26 mm; tai

b) renkaan leveys poikkeaa alkuperäisestä yli 30 mm.

3. Renkaan ulkohalkaisijaa ei saa suurentaa enempää kuin 51 mm eikä leveyttä enempää kuin 102 mm alkuperäiseen renkaaseen nähden. Jos renkaan ulkohalkaisijaa suurennetaan, on nopeusmittarin näyttämä tarvittaessa korjattava.

4. Auton pyörännavan ja vanteen väliin ei saa asentaa sovituskappaleita.

Re: SN 95 renkaat

Lähetetty: 09 Huhti 2010, 07:17
Kirjoittaja Sulkava
Kiitokset !

jokos ajokausi o alkanut ?

Re: SN 95 renkaat

Lähetetty: 12 Huhti 2010, 19:24
Kirjoittaja heppa
Itellä edessä 245/30 20" ja takana 285/25 20" ja leveyttä vanteilla edessä 8,5tuumaa ja takana 10 tuumaa.