Sivu 1/1

Ei lähde ratti irti

Lähetetty: 09 Syys 2009, 15:32
Kirjoittaja Hemi77
Eli ilmeisesti on joku ulosvetosysteemi ratin keskiössä kun tangon molemmin puolin on kierteelliset reiät. Mikään pultti ei suostu noihin kierteisiin menemään, ilmeisesti joku on nylpännyt kierteet jossain vaiheessa.. Onko kenelläkään ollut vastaavia ongelmia, tangon päähän vasaran kanssa hakkamista olisin koittanut vältellä. Uudet kierteet tietty vois koittaa tehdä, tiedä sitten onnistuuko kun syvyyttä kierteille ei hirveesti tulisi. :shock: -69 oli kyseessä.

Re: Ei lähde ratti irti

Lähetetty: 09 Syys 2009, 17:10
Kirjoittaja munmummu69
Ite otin ihan menestyksellä halvalla 2-leukasella ulosvetäjällä. Kokoluokkaa mopon magneetto ja mallia tarjoustalo-hongkong, maksokohan kolme euroa tai jotain. Ihan lähellä ei kannata naamaa pitää kun ratti irtoaa. Siinä vaan kuskin penkillä puhistessa voi helposti näinkin käydä.

Re: Ei lähde ratti irti

Lähetetty: 09 Syys 2009, 18:23
Kirjoittaja Antti66HT
ONC /UNF reiäthän siinä, mitä voi ulosvetäjän viritellä. Lhtee myös, kun laittaa sen muttein siihen akselin päähän, polvet ratin taakse sitä vetämään ulos, ja sitten vasaraa mutteriin... Kannattaa jotain molyotea laittaa kun laittaa takaisin, ettei jumitu.

Re: Ei lähde ratti irti

Lähetetty: 05 Maalis 2010, 09:55
Kirjoittaja Hemi77
Antti66HT kirjoitti:ONC /UNF reiäthän siinä, mitä voi ulosvetäjän viritellä.
Noniin, jäi viimekesänä toi ratin irrotus, mutta NYT on polle taas omassa tallissa. Jäätyköön käyttis pihalla :mrgreen: ei tunnu pakkaset oikein vieläkään hellittävän.
Tein uudet 8mm kierteet rattiin, ja virittelin 2-leukaisen ulosvetäjän pultteihin, naps ja irti läks :jippii:

Tästä on hyvä jatkaa.