Sivu 1/2
Hydraulinen kytkin
Lähetetty: 18 Maalis 2009, 18:57
Kirjoittaja Untamo
Olen suunnitellut tommosen viritteleväni -73:seen. Tuohon tuntuu olevan ainakin pari vaihtoehtoa:
polkimen ja vapauttajan vaihto hydraulisilla tönimillä(
http://midnightdsigns.com/Mustang/HYD%20Clutch.htm).
Sitten on painelaakeriin perustuva systeemi(
http://www.mustangsplus.com/xcart/produ ... uctid=3051).
Onko näistä kenelläkään kokemuksia ja mitähän katsuri moisesta rakennelmasta sanoo?
Re: Hydraulinen kytkin
Lähetetty: 18 Maalis 2009, 19:28
Kirjoittaja Tapsa
Molemmat ovat kevyempiä/tarkempia käyttää kuin mekaaninen vipuvälitys.
EI pitäis olla katsastuksessa ongelmia.
Japsi/euro kulkimissa ollut jo pitkään neste työsylinteri tönärillä
kytkinkopan kyljessä. hydraulipainelaakeri on uudempi juttu.
Re: Hydraulinen kytkin
Lähetetty: 18 Maalis 2009, 21:59
Kirjoittaja Fastback
Minulla on tuo McLeodin hydraulipainelaakeri sarja ja kohtuu jähmeä kytkinasetelma (1000hv mitoitettu). Korvasin sarjassa tulleen poljinsylinterin Mercedez-Benzin sylinterillä ja polkimella. Yhtenä syynä että auto on automaatti alunperin ja tärkein varuste autosta eli kytkinpoljin puuttui. MB:n palikka toimii hienosti yhteen McLeodin kanssa. Poljin on jonkun piipertäjän mielestä jäykkä, mutta mulle se sopii enkä ole kivitalon kokoinenkaan. Poljin on sopivan jämäkkä ja tunto löytyy kun tottuu.
Ainoa miinus tulee siitä, että käyttiksestä meinaa polkaista kytkimen pohjasta lävitse kun tulee mustangin puikoista.
Re: Hydraulinen kytkin
Lähetetty: 19 Maalis 2009, 00:59
Kirjoittaja Antti66HT
Meillä päin musteihin on menestyksellä viritelty toyotan ja saabinkin kytkin hiluja. Hieman sovitusta ja avot. Letkujen hommaus taisi olla suurin päänsärky.
Joo, ei suositella tätä enään...

McLeodin painelaakerityyppinen tilattu, sarjassa Wilwoodin .750 porauksella pääsylinteri.. katotaan mitä tulee...
Re: Hydraulinen kytkin
Lähetetty: 19 Maalis 2009, 08:57
Kirjoittaja Mexico65
Tässä vielä yksi vaihtoehto. Minä toteutin oman hydrauli kytkimen Tiltonin kamoilla alusta loppuun. Tulipeltiin kuitenkin kannattaa samalla tehdä vahvistus jo jarrupääsylinteriäkin varten.
tuossa linkki eikä tarvitse arvuutella onko toimiva.
http://www.tiltonracing.com/home.shtml
Linkki luetteloon.
http://www.tiltonracing.com/pdfs/driveline07.pdf
PS. aiemmin koko kytkin paketti painoi 17 kg nyt (starttikehä, vauhtipyörä, kytkin asetelma ja levyt) 7 kg ja vääntöä kytkin pystyy hallitsemaan 840/1142 (lb-ft/Nm) . M.O.I.** 66.3/.0195 (lb-in2/kg-m2). Weight** 7.5/3.4 (lbs/kg)
** Weight and M.O.I. includes disc(s)
Re: Hydraulinen kytkin
Lähetetty: 19 Maalis 2009, 21:00
Kirjoittaja Galaxie61
laitan vielä ennen kevättä paikalleen tojotan maasturista (hj 61) olevan alipaine tehostetun systeemin.
saattaa saada joskus jopa kuskin autoon

Re: Hydraulinen kytkin
Lähetetty: 28 Maalis 2009, 13:28
Kirjoittaja Untamo
Kiitosta infosta vastanneille.
Tilasin sitten sen McLeod:n painelaakeri/pääsylinteri paketin. Viritelmä on tyyppiä slipon, joka hieman epäilyttää, tuo laakeri tulee vaihteistoon tasan kahdella o-renkaalla kiinni..mahtaakohan kestää.
Mutta asiaan. Mistä olette hankkineet letkut tuohon pääsylinterin ja laakerin väliin? En ole nyt auton lähettyvillä että voisin mallailla mutta en saata uskoa että tuo laakerissa valmiina oleva letku riittää siihen.
Re: Hydraulinen kytkin
Lähetetty: 21 Kesä 2009, 10:44
Kirjoittaja Untamo
Nyt on siten laakeri paikoillaan. Letkukin löytyi melkein naapurista, Joh Deere otti mittojen mukaan tehdystä letkusta 12e.
Yritettiin aluksi viritellä siihen mussen alkuperäistä poljinta mutta lopputulos oli jotain luokkaa 1/2 vipusuhde mikä ei oikein toiminut suosituksen ollessa 1/6. Näinpä siihen tilattiin wilwoodin 1/7 poljin, jolla tuntuma on tosiaan kyllä ihan eri luokkaa.
Yksi ongelma vaan tässä nyt ehkä on. Polkimen liikkeessä on joku 1/4 vapaata ennen kuin sylinteri alkaa liikkua kytkimen päässä. Systeemiä on kuitenkin ilmattu niin vimmatusti että en nyt tahtoisi uskoa siellä enää ilmaakaan olevan. Mites muilla, joilla mcLeod on kiinni, onko polkimessa löysiä?
Joku väitti jopa, että polkimeen pitäisi asentaa stoppari myös palautus puolelle, tässä ei vissiin ole perää?
Re: Hydraulinen kytkin
Lähetetty: 22 Kesä 2009, 20:57
Kirjoittaja Galaxie61
Fastback kirjoitti:Minulla on tuo McLeodin hydraulipainelaakeri sarja ja kohtuu jähmeä kytkinasetelma (1000hv mitoitettu). Korvasin sarjassa tulleen poljinsylinterin Mercedez-Benzin sylinterillä ja polkimella. Yhtenä syynä että auto on automaatti alunperin ja tärkein varuste autosta eli kytkinpoljin puuttui. MB:n palikka toimii hienosti yhteen McLeodin kanssa. Poljin on jonkun piipertäjän mielestä jäykkä, mutta mulle se sopii enkä ole kivitalon kokoinenkaan. Poljin on sopivan jämäkkä ja tunto löytyy kun tottuu.
Ainoa miinus tulee siitä, että käyttiksestä meinaa polkaista kytkimen pohjasta lävitse kun tulee mustangin puikoista.
se mikään jäykkä ole

painelaakerissa oleva sylinteri on jo vanha keksintö. 99 saab...
Re: Hydraulinen kytkin
Lähetetty: 22 Heinä 2009, 23:42
Kirjoittaja Futurage
Toi ilmaus saattaa olla hieman työläämpi juttu riippuen siitä miten letku kulkee.Jos letkussa on korkeussuunnassa mutka mihin ilma voi jäädä, niin se jää sinne. Rakensin Futuraan keväällä CNC:n kamoista ulkopuolisen hydraulisysteemin, ja ellei ilmauksen kanssa ole tosi tarkka niin että jos esim. ilmausletku on hieman liian suuri nippeliin, vuotaa tästä ilmaa systeemiin ja poljin on ihan hervoton.Ilmaa ei tarvitse jäädä paljoa kun se tekee tämän.
Mulla toimii systeemi kiitettävästi pienen harjoittelun jälkeen.
Re: Hydraulinen kytkin
Lähetetty: 23 Heinä 2009, 10:18
Kirjoittaja Antti66HT
Asennus haasteiden jälkeen McLeodi toimi hyvin natikoissa. Osat saapuivat torstai iltapäivästä, ja perjantaina oli paketti kasassa ja "sisään ajo" suoritettu ilta 8:n aikaan.
Tuo Mcleodin sarja korvasi toploaderin input shaft bearing retainerin, eli neljäläl pultilla kinni vaihteistossa. Hydraulisesta painelaakerista lähtee 2 letkua, joista toinen on ilmaus. Vedin ne ulos kytkinkopan reiästä köyttäen alkuperäistä haarukan suoja kumia läpivientinä ja pölysuojana.
Yksi ngelma oli että sarja ei ollut tarkoitettu pikkulohko toploaderille, eli joutui stefan ottamaan vanhasta retainerista, ja liimaamaan epoxilla tuohon mcleodin osaan.
Toinen ongelma oli anderson motorsportin kytkimen asetelman suurempi etäisyys vaihteistosta, eli asetelma on matalampi kuin vakio tai esim Fordmotorsportin korvaavat osta. Tästä syystä jouduimme hitsaamaan laakerin mäntään vanhasta painelaakerista 14mm jatkoholkin. McLeodilta saa näihin eri mittaisia mäntiä, joiden valintaan löytyy selkeä taulukko heidän sivuiltaan. Uusi mäntä on jo tilattu.
Tuliseinän joustamis ongelma korjattiin tukemalla kytkin sylinteri kierretangolla alhaalta päin. Esteettisesti arveluttava mutta toimiva ratkaisu. Wilwoodin sylinterissä sattui olemaan juuri sopivat "korvat" tätä varten.
Poljin tuntuma on mielestäni parempi kuin aiemmilla toyota virityksillä, ja paljon parempi kuin orgis vipu systeemi, varsinkin kun ottaa huomioon että asetelma kestää hienosti vähän kovempaakin kyytiä.
sarja oli jotain 400$ luokkaa summitilla, mutta jos olisin tämän hommannut suoraan pari vuotta sitten niin säästöä olisi vaan tullut...
Re: Hydraulinen kytkin
Lähetetty: 23 Heinä 2009, 12:29
Kirjoittaja Mexico65
Mexico65 kirjoitti:Tässä vielä yksi vaihtoehto. Minä toteutin oman hydrauli kytkimen Tiltonin kamoilla alusta loppuun. Tulipeltiin kuitenkin kannattaa samalla tehdä vahvistus jo jarrupääsylinteriäkin varten.
tuossa linkki eikä tarvitse arvuutella onko toimiva.
http://www.tiltonracing.com/home.shtml
Linkki luetteloon.
http://www.tiltonracing.com/pdfs/driveline07.pdf
PS. aiemmin koko kytkin paketti painoi 17 kg nyt (starttikehä, vauhtipyörä, kytkin asetelma ja levyt) 7 kg ja vääntöä kytkin pystyy hallitsemaan 840/1142 (lb-ft/Nm) . M.O.I.** 66.3/.0195 (lb-in2/kg-m2). Weight** 7.5/3.4 (lbs/kg)
** Weight and M.O.I. includes disc(s)
Tämä toteutus tuli testattua Natikoissa.
Kokemukset:
1. Liikkeelle lähtö on vaikeaa, auto stumpaa hyvin herkästi, koska kytkin toimii on/off tyyppisesti. Varttimailin liikkeellelähtö vaatii harjoittelua. Onneksi kun kytkimen nostaa ei ole pelkoa sen luistamisesta.
2. Koska voimalinjassa (kytkimessä) ei ole yhtään joustavaa elementtiä, auto rytkyttää erittäin helposti ja vahvasti, syy myös hieman herkkä moottori.
3. Lämmön kesto normaalikäytössä riittävä, ei sulanut vaikka niin pelkäsinkin.
4. Vaatii aina keskittymistä vaihdettaessa jos haluaa tehdä edes jotenkin pehmeän vaihdon.
5. Loistavat rata ominaisuudet niin ylöspäin kuin alaspäin vaihdoissa, alaspäin vaihdettaessa tahtoo herkästi lukita takarenkaita oikeanlainen välikaasun käyttö helpottaa. (nestelinjaan voi asentaa hidastimen joka sallii hetkellisen luiston)
6. Pieni massa tekee herkästä koneesta vielä herkemmän.
7. Ei voi suositella katukäyttöön edes varauksin.
PS. Vähän helpompi tuon V8 jatkeena kuin Cossu Sierrassa turbo nelosen jatkeena.
-> kytkin irrottaa kun se on pohjassa ja alkaa ottamaan kiinni kun sitä on nostettu noin 6 mm ja on täysin kiinni noin 8 mm jälkeen. Tuossa välissä on mahdollisuus luistattaa kytkintä.
Tommonen paketti se on.

Re: Hydraulinen kytkin
Lähetetty: 23 Heinä 2009, 16:23
Kirjoittaja Antti66HT
Pääsylinteri näyttäisi olevan ihan sama valu kuin wilwoodin, eri teksti vain.
Tuossa on fiksua se että letku rittää sylinterien väliin. McLeodissa on typerä 40cm letku, jonka jatkoksi joutuu taittelemaan jarru putken, ja hommaamaan 3/8-24 uros ja naarasliittimiä. Onneksi löytyy perus varaosa liikkeestä.
Itellä muuten tuo kytkin on muidenkin menestyksellä käyttämä Anderson motorsportsin, stage 1, ja saman puljun alu vauhtipyörä. (Kiitos Villen suositusten... )
http://www.andersonfordmotorsport.com/
Re: Hydraulinen kytkin
Lähetetty: 27 Heinä 2009, 14:35
Kirjoittaja Mexico65
Antti66HT kirjoitti:Tuossa on fiksua se että letku rittää sylinterien väliin. McLeodissa on typerä 40cm letku, jonka jatkoksi joutuu taittelemaan jarru putken, ja hommaamaan 3/8-24 uros ja naarasliittimiä. Onneksi löytyy perus varaosa liikkeestä.
Joo olihan tuossa tuota letkua, en vaan käyttänyt sitä. Tein itse koko letkuhässäkän, samalla muutin ilmauksen kytkinkopan läpivientiin niin, että kytkimen ilmaaminen onnistuu vaikka kenttä olosuhteissa.

Re: Hydraulinen kytkin
Lähetetty: 27 Heinä 2009, 16:26
Kirjoittaja Antti66HT
Joo, näyttää vuotavan nyt sitten tuo McLeod ilman mitään näkyvää syytä. Epäillään liian pitkää liikettä, mutta ei pysty sanomaan varmaksi. Eilen tehtiin laatikko jumppaa pari kertaa, eikä parantunut. Laitettiin nyt se pidempi mäntä, ja aluksi toimikin ok. Ilmauksen jälkeen alkoi vuotamaan. Sylinterin ´rakenne on sikäli erikoinen, että sallii liikkeen o renkaan yli.
