Sivu 1/1

Jousitakomoa?

Lähetetty: 02 Helmi 2009, 16:15
Kirjoittaja jallu64
onks tietoo kuka takoisi takajouset uuteen loistoonsa,mielummin sellainen paja joka on ennenkin mussen jousten kanssa hikoillut.Vai tuleeko halvemmaksi ostaa uudet?

Re: Jousitakomoa?

Lähetetty: 02 Helmi 2009, 17:42
Kirjoittaja 2065
Tuossa on ainakin yksi hyväksi kehuttu.

http://www.vallilantakomo.fi/fi/metallityot/

Kierrätys on aina suositeltavaa, mutta ei ne uudetkaan paljoa maksa....

Re: Jousitakomoa?

Lähetetty: 02 Helmi 2009, 20:41
Kirjoittaja Tapsa
SE ON PAJA. kirjaimellisesti. Ahjot ja vehkeet, olen käynyt pajan puollelakin ihmettelemässä.. jos ei uutta saa/raaski niin sinne,tosin työkin maksaa myös.

Re: Jousitakomoa?

Lähetetty: 02 Helmi 2009, 22:26
Kirjoittaja Mexico65
2065 kirjoitti:Tuossa on ainakin yksi hyväksi kehuttu.

http://www.vallilantakomo.fi/fi/metallityot/
Aika monet Historic kilpa autojen harrastajat teettä tuolla eri jäykkyisiä pakkoja autoihinsa.
Olenpa itsekin teettänyt Mustangiin etu ja takavakaajiakin tuolla.

Re: Jousitakomoa?

Lähetetty: 05 Maalis 2009, 19:05
Kirjoittaja jallu64
Mitenkäs tuo takomolle lähettäminen etenee :shock: Nähdäkseni pitäis olla jotain tietoja antaa sepälle ennen kun vasara alkaa takomaan rautoja kaaren muotoon!Otetaan nyt esimerkiksi tuo vallillan takomo,joka kyllä on ollut jo vuosikymmeniä pitskussa,ja on kyllä asiansa osaava paja.Onko niillä ns.ohjearvoja jousille :shock:

Re: Jousitakomoa?

Lähetetty: 10 Maalis 2009, 16:06
Kirjoittaja jallu64
Soitin tänään kyseiseen pajaan ja hinta on noin 300e pari.Niemensivulta saa halvemmalla joten ei taida takominen kannattaa jos aikoo vakiona jousituksen pitää.