Sivu 1/1
automaatin öljynvaihto
Lähetetty: 12 Touko 2008, 13:54
Kirjoittaja antti_a-86
elikkä mistä reijästä noi öljyt saa otettua ulos ja paljonko sinne uutta menee ja oisko jotain mahdollisia kikkoja ja huomioon otettavaa? itse ajattelin laittaa castrolin täyssynteettiset automaatti öljyt ja kyseessä on 4.6 -96
Re: automaatin öljynvaihto
Lähetetty: 13 Touko 2008, 08:34
Kirjoittaja SamiM
Tarpeeksi iso astia alle ja öljypohjan ruuvit auki. Jätä kuitenkin etu- tai takareunaan pari ruuvia siten, että voit kallistaa öljypohjaa niiden varassa, jolloin saat pienemmällä sotkulla valutettua enemmän öljyä pois pohjasta ennen kuin irrotat sen kokonaan. Sitten turbiinikopan pohjasta muovitulppa pois (jos on tallella) ja käännetään moottoria kampiakselista kunnes turbiinissa oleva tulppa tulee kopan reiän kohdalle. Astia alle ja tulppa auki, näin tyhjenee turbiini. Suodattimen vaihto ja öljypohja tiivisteen (uudelleen käytettävä, jäykkärunkoinen kumitiiviste) kanssa paikalleen. Pohjan kiristys tasaisesti niin monta kertaa ympäri, etteivät enää kiristy. Käytä lyhyttä avainta, ettet ylikiristä.
4R70W ja AODE -vaihteistoihin suositellaan Mercon V -luokituksen täyttävää öljyä. Parantaa mm. turbiinin kytkimen toimintaa.
Jos Castrolin täyssynteettisellä tarkoitat Transmax Z:aa niin se ei täytä Mercon V -luokitusta. Eivätkä näytä muutkaan Catrolin öljyt täyttävän, joidenkin kohdalla on jopa mainittu ettei suositella käytettäväksi Mercon V:n vaativiin vaihteistoihin.
Re: automaatin öljynvaihto
Lähetetty: 14 Touko 2008, 09:46
Kirjoittaja ttoppila
Mä imin öljynvaihtopumpulla vanhaa ölkkiä mittatikun putken kautta niin paljon kuin sitä sai vaan imettyä ja vasta sitten irroitin öljypohjan. Tämä ei varmaankaan ole nopein tapa mutta eipä tullut mitään valtaisaa "jäteöljy-Niagaraa" sitä pohjaa irroitettaessa vaan öljyä oli siellä öljypohjassa jäljellä vain noin sentti.
T:T
Re: automaatin öljynvaihto
Lähetetty: 15 Touko 2008, 23:07
Kirjoittaja stangrider
Re: automaatin öljynvaihto
Lähetetty: 16 Touko 2008, 08:07
Kirjoittaja SamiM
Näyttäisivät molemmat täyttävän jopa Mercon V -vaatimuksen, joten ovat käypäisiä.
Öljyn merkillä ei minusta sinänsä ole merkitystä ajeluautossa, kunhan riittävät luokitukset täyttyvät.
Re: automaatin öljynvaihto
Lähetetty: 20 Elo 2008, 19:34
Kirjoittaja foxi-82
Kyseistä öljyä hain tänään 12 litraa. Oli muuten myyjä ihmeissään kun kysyi otanko montakin purkkia

.
Kysyi vaan, että mikä auto...
Tarjosi ensin Mobilin ATF:fää, mutta siinä ei ollut tuota mercon V luokitusta.
Sitä ilmeisesti aika monta litraa menee AOD:hen, kun se on täysin tyhjä edellisistä öljyistä.
Jos vielä laittaa uudet letkut, ja lisäjäähdytin ja uusi syyläri, jossa puhdas kenno, niin ei taida edes riittää....

Eipähän tullut kaupassa mieleen

Re: automaatin öljynvaihto
Lähetetty: 20 Elo 2008, 20:46
Kirjoittaja 65HT
Samalla kannattaa laittaa öljypohjaan tyhjennysroppu niin on sitten ensi kerralla vähän helpompaa...
