Sivu 1/1

Kevät tieurat syö renkaat ....

Lähetetty: 19 Huhti 2008, 19:02
Kirjoittaja Sulkava
Tuli tuossa parin rengasammattilaisen kanssa juttua kesärenkaiden vaihdosta. Olivat sitä mieltä että varsinkin keväällä kannattaa välttää urissa ajamista, koska talven jälkeen urat ovat erikoisen karkeat nastarenkaiden jäljiltä ja kuluttavat huomattavasti pehmeää kesärengasta. Urat tasottuu kesään mennessä... :shock: :shock: :shock:

eihän urissa ajelu kyl muutenkaan oo mukavata mut nyt ainakin meikä välttää keväturia 8)

ei oo vielä suvikumit alla ku pittää mennä vielä maalle...Hesassa kun ei oo lunta nähty koko talvena :roll:

Re: Kevät tieurat syö renkaat ....

Lähetetty: 19 Huhti 2008, 19:40
Kirjoittaja stangrider
Joo karkeaa on pinta urissa, hyvin huomaa jos ajaakin ihan oikeassa reunassa "sileällä" pinnalla, rengasmelu huomattavasti pienempää kuin urassa, josta kaikki ovat paahtaneet nastoilla.

Kyllä täällä "maalla" alkaa suvikumeilla pärjäämään, yöpakkasia on luvattu ainakin ensi viikolle.
No se taas kuivattaa sorateitä, onnex, sillä on paikoitellen tuolle sun Broncosaurukselle sopivaa maastoa ja postiautokin oli kotikylillä juuttunut mahastaan ropakkoon.. :evil:

Re: Kevät tieurat syö renkaat ....

Lähetetty: 19 Huhti 2008, 19:47
Kirjoittaja MouTine
Sulkava kirjoitti:...kuluttavat huomattavasti pehmeää kesärengasta.
Talvirenkaaseen verrattuna kesärengas on kumiseokseltaan kova. Toki kesärenkaitakin on erimoisia, mutta pääsääntö on että talvirengas on pehmeä ja kesärengas kova.

Re: Kevät tieurat syö renkaat ....

Lähetetty: 20 Huhti 2008, 10:37
Kirjoittaja Jukka
Kyllähän renkaat kuluvat keväällä huomattavasti nopeammin kun tiet ovat mitä ovat talven jäljiltä.
Jos en aivan väärin muista niin jonkin testin mukaan kilometritulos paranee 30% jos uudet renkaat asennetaan alle vasta kesällä alkukevään sijaan.
Tämä testi tosin taisi olla tehty raskaalla kalustolla mutta eiköhän se anna suuntaa myös henkilöautojen renkaiden kulumiseen.

Renkaita onneksi vielä saa rengasliikkeestä. :wink: :wink: :wink: