Sivu 1/1

Pyyhijän moottorin kytkennoistä

Lähetetty: 18 Huhti 2008, 22:05
Kirjoittaja GT-350
Heps, onko kenelläkään sopivasti mittaristo levällään tai muuten vaan johtosarjoja pöydällä 65:sta? Tarvitsisin tietää 2-nopeuksisen pyyhkijäsysteemin kytkimen puoleisen pään johtojen liityntä kytkimeem, eli minkä värinen johto menee mihinkäkin nastaan kytkimen takana. Kytkentäkaaviot sinänsä ovat olemassa mutta tarttis vielä tietää tuo johtojen sijoittelu kytkimen taakse. Thanks!

("GT-350":ssa oli tein-itse -sähköt jonkun johtomestarin toimesta, jonka taideteoksen sivuleikkureilla näpsästi aikanaan autosta poistin ja mm. kaikkien kytkinten taa oltiin tultu ihan vain apico-liittimin. Hankin kojelaudan alle uudet johtosarjat jenkeistä, jotka modasin auton henkeen sopivaksi, ja muut olen nikkaroinut itse. Uudessa kojelaudan alaisessa sarjassa ei kuitenkaan ole pyyhijän johdotuksen osuutta lainkaan, joten kaipaisin vain tietoa mihin nastoihin pyyhkijän moottorilta lähtevät karvat kiinnitellään)

Re: Pyyhijän moottorin kytkennoistä

Lähetetty: 21 Huhti 2008, 20:58
Kirjoittaja GT-350
Ei kellään ole mitään enää levällään? No siitähän voisi saada jopa digikuvan napattua ihan nipussa olevasta autosta, vähän sieltä kojelaudan alta sohii ja räpsäyttää.

Re: Pyyhijän moottorin kytkennoistä

Lähetetty: 21 Huhti 2008, 21:32
Kirjoittaja Homer65
Mittariston otan auki kun saan uude bensamittarin, sillon voin kattoo, jos vielä tarvetta.

Re: Pyyhijän moottorin kytkennoistä

Lähetetty: 21 Huhti 2008, 21:40
Kirjoittaja Homer65

Re: Pyyhijän moottorin kytkennoistä

Lähetetty: 22 Huhti 2008, 09:08
Kirjoittaja GT-350
Kiitti, tuo on kuitenkin 67:n ja single speed wiper, eli ei ihan täsmää.

Löysin omasta hyllystä yhden kytkentäkaavion mutta siinäpä mielenkiintoinen lisäfiitseri, nimittäin coordinator switch. Taidan jättää huomioimatta, ellei jollakulla ole tuosta kytkimestä jotakin painavaa kerrottavaa. Mustangin johdotuskaaviossa sitä ei näy, mutta 1964 Shop manualissa se on, tosin sehän on primääristi Falcon/Comet -kirja lisättynä Mustang supplementilla tässä tapauksessa.

Kirjan kuvasta näkee mihin nastaan mikäkin väri liittyy, joten kiitos ja kumarrus.

Re: Pyyhijän moottorin kytkennoistä

Lähetetty: 22 Huhti 2008, 21:34
Kirjoittaja Homer65
Löysimpä itekirjoittamani lähes yksinpuhelun, liippaa likeltä aihetta.http://www.mustangclub.fi/board/viewtop ... =13&t=4570