Sivu 1/1
Moottorin pesuaineet
Lähetetty: 10 Maalis 2008, 10:42
Kirjoittaja Lauri
Onko kenelläkään kokemuksia näistä vanhan öljyn sekaan ennen vaihtoa kaadettavista pesuaineista? Mulla olisi pullo Forte motor flushia, ajattelin että kannattaako tuota kaataa vanhaan moottoriin missä ei sellaista ole ennen välttämättä käytetty? Toimivaa ainettahan tuo on, mutta siinäpä kysymykseni syy piileekin, jospa siellä joku sontapaakku lähtee liikkeelle ja tukkii jonkun kanavan. Vai onko tällaista mahdollisuutta nykyajan öljyillä, nehän taitavat kaikki olla muutenkin peseviä jo itsessään?
Re: Moottorin pesuaineet
Lähetetty: 10 Maalis 2008, 11:41
Kirjoittaja Galaxie61
Lauri kirjoitti:Onko kenelläkään kokemuksia näistä vanhan öljyn sekaan ennen vaihtoa kaadettavista pesuaineista? Mulla olisi pullo Forte motor flushia, ajattelin että kannattaako tuota kaataa vanhaan moottoriin missä ei sellaista ole ennen välttämättä käytetty? Toimivaa ainettahan tuo on, mutta siinäpä kysymykseni syy piileekin, jospa siellä joku sontapaakku lähtee liikkeelle ja tukkii jonkun kanavan. Vai onko tällaista mahdollisuutta nykyajan öljyillä, nehän taitavat kaikki olla muutenkin peseviä jo itsessään?
varmasti kone puhdistuu, mutta yleensä menee vanhoista , joskus uusistakin koneista nostajia jumiin, kun alkaa p**ka liikkumaan kanavissa.
entisessä työssä tuon liemen kanssa tuli oltua tekemisissä enemmänkin

Re: Moottorin pesuaineet
Lähetetty: 10 Maalis 2008, 21:48
Kirjoittaja Sulkava
meidän Coupe joka oli piiiiitkään seissyt sai satsin sitä öljyn sekaan laitettavaa ainetta--- öljyvuodot väheni - tiivisteet kait pehmeni ja kone käy nyt tasasemmin ! eli hyötyä oli
Re: Moottorin pesuaineet
Lähetetty: 11 Maalis 2008, 00:19
Kirjoittaja MouTine
Edelliseen veitseen Fortea kokeilin ja kyllä se paskaa pesi pois. Sellasen havainnon tein myöhemmin että kaikesta huolimatta sitä Fortea jäi sinne kiertoon ja seuraavan öljynvaihdon yhteydessä öljy oli tavallista notkeampaa. Vaikka eipä tuo Castrollin SLX R-Tech muutenkaan paksua ole...

Ei mitään negatiivista sanomista. Petroolin tapaistahan tuo Forte on.
Asiaan liittyvä kysymys... Onko kukaan kokeillut ämerikässä paljon hehkutettua Seafoamia? Eli imupuolelle kaadettavaa tatinaa joka pesee palotilat ja ympäristöt jossakin määrin.
Re: Moottorin pesuaineet
Lähetetty: 11 Maalis 2008, 16:04
Kirjoittaja Avomusse
STP.n pesuaineen olen vuosittain öljynvaihdon yhteydessä pistänyt omaan 289 koneeseen.
Moottorilla ajettu ties miten paljon ja erilaisilla öljyillä. Ei ole vielä moisesta ottanut nokkiínsa vaan päin vastoin.
Nostajien rapina kylmässä koneesa hävisi ja melkoiset tervat tuli koneesta parin ensinmäisen pesun yhteydessä.