Sivu 1/1

Katon verhoilusta

Lähetetty: 04 Loka 2004, 18:46
Kirjoittaja EP
Mitens toi katon verhoilu on kiinni sieltä katon puolelta (64 katto versiossa). Tekis mieli vaihtaa, ja onko helppo lykätä uutta tilalle?

Re: Katon verhoilusta

Lähetetty: 06 Loka 2004, 16:21
Kirjoittaja Kopekka
EP kirjoitti:Mitens toi katon verhoilu on kiinni sieltä katon puolelta (64 katto versiossa). Tekis mieli vaihtaa, ja onko helppo lykätä uutta tilalle?
Katon vinyylissä on kankaasta tehdyt putket saumojen kohdalla. Niihin laitetaan langat ( entiset käy ) ja putki käännetään kattoa kohti jolloin vinyyli kiristyy. Ennen aloitusta pitää tuuli-ja takalasi listoineen ottaa paikoiltaan, sekä sivuilta listoitukset irti. Kun vinyyli on paikoillaan loppukiristys tehdään liimaamalla reunat kontaktiliimalla kiinni. ja takapenkin kohdalta vedetään pellissä oleviin hakasiin kiinni. Lisäduunina kannattaa kattoon liimata äänieristematto. Samalla kertaa ikkunatiivisteet uusiksi ja joka saumaan tuulilasitiivistettä riittävästi ettei tule vettä sisälle.
Pari viikonloppua menee askaroidessa, viinyyliä laittaessa on oltava ehdottaman puhtaat näpit, on erittäin työlästä puhdistaa rasvatahroja varsinkin vaaleasta pinnasta. Vinyyli ei maksa monta kymppiä, löytynee kotimaan dealereiltä hyllystä.

Lähetetty: 07 Loka 2004, 13:29
Kirjoittaja janne260
Ammattimies otti 2oo(35 euroa) mummon markkaa valmiin vinyylin pingotuksesta kun oli lasit irroitettuna valmiiksi. Voi kuulemma yrittää sinne tiivisteen väliinkin, mutta ei tuu kuulemma hyvä niin.