Sivu 1/1
moottorin öljyvuoto
Lähetetty: 05 Kesä 2007, 20:40
Kirjoittaja Tahavo
Konerempan jälkeen vuotaa häiritsevästi öljyä moottorin ja laatikon välistä. Ilmeisesti se vuotaa sieltä kampiakselin stefan kohdalta? Miten sen saisi tukittua? Moottori pois, mutta entä stefa? Siellähän on nyt uusi yksiosainen tiivisterengas mutta miksi se ei pidä? Vai onko siellä muita vuotopaikkoja mistä voisi vuotaa?
Re: moottorin öljyvuoto
Lähetetty: 05 Kesä 2007, 20:49
Kirjoittaja Make67
Tahavo kirjoitti:Konerempan jälkeen vuotaa häiritsevästi öljyä moottorin ja laatikon välistä. Ilmeisesti se vuotaa sieltä kampiakselin stefan kohdalta? Miten sen saisi tukittua? Moottori pois, mutta entä stefa? Siellähän on nyt uusi yksiosainen tiivisterengas mutta miksi se ei pidä? Vai onko siellä muita vuotopaikkoja mistä voisi vuotaa?
Olikos sulla öljypohja pois paikoiltaan? Vois olla siinä etutiivisteessä feelua?
Lähetetty: 05 Kesä 2007, 22:31
Kirjoittaja Tahavo
Öljypohja oli kyllä irti. Minusta se kyllä vahvasti näyttää siltä että sieltä pellin laatikon puolelta tiputtelee. Mutta toisaalta vaikka vuotaisikin öljypohjasta niin kaippa se öljy voi kulkeutua ensin sen pellin laatikon puolelle? Täytynee miettiä yön yli koittaisko kuitenkin ensin öljypohjan tiivisteiden vaihdolla.
Laitoin pahvia alle yön ajaksi, niin semmoinen teinin kämmenen kokoinen alue öljyä oli tipahdellut.
Mahtuikos se öljypohja tulemaan pois ilman isompia purkamisia?
Lähetetty: 06 Kesä 2007, 09:17
Kirjoittaja Tahavo
Kirjoista katselin, että moottorin kasausvaiheessa takimmaisen runkolaakeripukin alle pitäisi laittaa jotain tiivisteliimaa sinne takapuolelle. Onko kenelläkään kokemusta onko se potentiaalinen vuotokohta jos siihen ei laita mitään? Laitoin vain pukit momenttiin ja stefan paikalleen. Mitään liimoja en käyttänyt. Ainoastaan öljypohjan tiivisteisiin lisäsin tiivistesilikonia.
Lähetetty: 06 Kesä 2007, 11:20
Kirjoittaja Ahti
Vauhtipyörän/vetolevyn pultit? Menee öljytilaan..
Lähetetty: 06 Kesä 2007, 16:09
Kirjoittaja Mexico65
Pahoin pelkään, että takapukin luona on tuo vuoto. Pitäisi olla silkkaa välissä, samoin takastefan kiinnityksessä (kaksiosaisen).
Kuitenkin on kolme mahdollisuutta:
1. öljypohjan takapää (silikonia riittävästi mutta ei liikaa). Voi korjata kone kiinni autossa, hieman hankala ohjauslaiteet ja poikittaistuen joutuu irrottamaan.
2. takapukki + stefa (silikonia riittävästi mutta ei liikaa). Saattaa onnistua ilman koneen pois nostamista, mutta vaatii samat toimenpiteet kuin edellä, lisäksi yksiosaisen stefan takia laatikon ja vetolevyn/vauhtipyörän poiston. Kaksiosainen takastefa vaatii jo koneen poiston ja kampiakselin pois nostamisen, muutoin ei pääse käsiksi takastefaan, erittäin kurja operaatio.
3. vetolevyn pultit (pitäisi olla tiivistys ainetta tai ruuvilukitetta). Selviää vain laatikon ja vetolevyn/vauhtipyörän poistolla.
Lähetetty: 06 Kesä 2007, 17:45
Kirjoittaja ac5
Takapukkia minäkin epäilen.
Lähetetty: 06 Kesä 2007, 17:47
Kirjoittaja Tahavo
Kiitoksia vastanneille. Kyllä taitaa olla niin, että on syytä nostaa motti nokalta ja tarkistaa nuo asiat
Ei kun hommiin

!
Lähetetty: 14 Kesä 2007, 09:30
Kirjoittaja 1969
Jos konetta on rempan yhteydessä piristetty, niin kannattaa katsoa, että kampikammio pääsee huohottamaan riittävän vapaasti, jottei paine puhku öljyjä stefan välistä (jolloin stefa tärvääntyy).
Lähetetty: 14 Kesä 2007, 15:18
Kirjoittaja Tahavo
Nyt on stefa ja öljypohjan tiiviste vaihdettu sekä öljypohja oiottu. Samantein vaihdoin öljypumpun(ölynpaineet nousi heti korkeammalle) ja heavy duty akselin siihen sekä kaasari on putsattu.
Öljyvuoto tuli joko stefasta tai öljypohjan päädystä, ei sitä vuotokohtaa tarkemmin pystynyt paikallistamaan. Ehkä pelkkä öljypohjan tiivisteen vaihto olisi riittänyt mutta kun raidetanko oli niin tiukalla, niin helpommalla pääsi kun otti pois koko moottorin.
Lähetetty: 14 Kesä 2007, 17:24
Kirjoittaja 65HT
Kohtuullisesti tullut moottori pois ja takaisin jumppaa viime viikkojen aikana tahavolle. Harvempi voi sanoa tehneensä näin lyhyessä ajassa sitä noin monta kertaa.

Lähetetty: 14 Kesä 2007, 17:49
Kirjoittaja Tahavo
65HT kirjoitti:Kohtuullisesti tullut moottori pois ja takaisin jumppaa viime viikkojen aikana tahavolle. Harvempi voi sanoa tehneensä näin lyhyessä ajassa sitä noin monta kertaa.

Olenkin odottanut josko joku kysyisi palstalla "kuinka moottori irroitetaan", niin pääsisin jossain edes pätemään

monte-carlo tankoa en kyllä uskalla vielä asentaa paikalleen ennen kuin olen ihan varma että kaikki on ok.