Sivu 1/1
Control Valven liitännät
Lähetetty: 17 Maalis 2007, 13:22
Kirjoittaja stanu429
Tyhmän virheen tein! Vaihdoin uuden Control Valven, mutta en merkannutkaan niitä CV:n ja ohjaushydraulisylinterin letkujen järjestystä. Luotin muistiini

Nyt en olekaan enää satavarma, että mikä letku tuli mihinkäkin

.
Voisikos joku kumartua autonsa alle ja katsoa raidetankotehostimen ohjausyksikön letkujen oikean järjestyksen? Tuleeko ohjaushydr.sylinterin ylempi letku control valven etummaiseen vai taaimmaiseen liitokseen? Pumpulta tulevat letkupaikat ovat kyllä tiedossa.
Lähetetty: 20 Maalis 2007, 18:45
Kirjoittaja stanu429
Noh, eikös kenenkään Mustang-kerholaisen polvet tai selkä enää taivu?

Lähetetty: 20 Maalis 2007, 21:01
Kirjoittaja stanu429
Anteeksi tosiaan, liian vähäpätöinen asia vastattavaksi.
Minun halooni johtuu siitä, että olen jo kerran aiemmin vaihtanut uuden control valven ja amerikan joen takia paine ja paluu liitännät ovat olleet varsin päinvastaiset. Uusi control valve meni silloin paskaksi. Ei tarvitse uskoa.

Vuoti uudelleen oikeinliittämisen jälkeen kuin teurassika.
On vihoviimeinen systeemi! Ei tarvitse kertoa sitä oikeaa letkujohdotusta! Ei tarvitse. Vedän kysymykseni pois. Minä kömmin teidän hienojen näyttelymustangienne alle American Car Show:ssa ja otan itse selvän.

Lähetetty: 20 Maalis 2007, 21:49
Kirjoittaja Mustang-70
Lähetetty: 20 Maalis 2007, 23:28
Kirjoittaja stanu429
Auttaa. Kiitos sinulle!
Lähetetty: 26 Maalis 2007, 15:34
Kirjoittaja Mustang-70
Pitäisi itsekkin ottaa tuo control valve irti, joten oliko vaikea homma?
Lähetetty: 04 Huhti 2007, 22:50
Kirjoittaja Paha
Ei ole vaikea homma!
Kun ostaa uuden tiivistesarjan control valveen niin mukana tulee räjäytyskuva ja ohjeet purkuun ja kasaukseen.
Jos ei ole öljyvuotoja niin en suosittele purkamista, mikä on pakollinen irrotettaessa ainakin 64½ ja muistaakseni 65 malleissa.
Uudemmissa taitaa lähteä kokonaisena irti raidetangosta.