Sivu 1/2
MITEN KOVAA MUSTILLA
Lähetetty: 19 Helmi 2007, 23:37
Kirjoittaja MONTTU
Tuli laitettua 3.00 perä Mustiin koska vedetään 225/50-14 pyörillä. Tekee 3.00 välityksestä 3.45 vastaavan 235/60-14 tai 235/45-17 renkaisiin verrattuna. Nyt rupes kiinnostamaan että mitä mahtais kulkee vanhoilla isoilla pyörillä jos vaan voima riittää. Laatikko on toploader suoralla nelosella. Laskuri sanoo
http://www.robrobinette.com/tire_diameter.htm
että vähän päälle 240 voisi kulkea 6000 rpm. 6250 veisi jo 250kmh.
Toinen laskuri
http://www.robrobinette.com/top_speed.htm
sanoo että voimaa pitäisi riittää kyllä yli 250 vauhtiin.
Miten lujaa on Suomessa vedetty earlyllä, tietääkö kukaan???
Onko niitä vauhtipäiviä jossa mitataan enää olemassa???
Re: MITEN KOVAA MUSTILLA
Lähetetty: 20 Helmi 2007, 06:43
Kirjoittaja JXA-26
MONTTU kirjoitti:Onko niitä vauhtipäiviä jossa mitataan enää olemassa???
Joensuussahan noita järjestää:
http://www.mediarace.fi/speedparty/index.htm
Kuvia edellisistä tapahtumista:
http://www.pimpanoslosposlinos.com/gall ... p?album=40
Re: MITEN KOVAA MUSTILLA
Lähetetty: 20 Helmi 2007, 07:51
Kirjoittaja 65HT
MONTTU kirjoitti:
Miten lujaa on Suomessa vedetty earlyllä, tietääkö kukaan???
Mielenkiintoinen kysymys... Miten kovaa tuollaisella tiileskiven aerodynamiikan omaavalla autolla pääsee (uskaltaa) ajaa.

Lähetetty: 20 Helmi 2007, 08:05
Kirjoittaja JXA-26
Kyllä sillä sillä VOI ajaa kovaa, jos kaikki toimii niinkuin pitää !! Mexicon edellisellä vauhtiperällä sain Jurvan pääsuoralla nelosvaihteella rajottajan kerran pärähtään ennen jarrutusta. Taisi olla jotain 6500rpm...? Vauhtia 200km/h...?
Auton käsittely oli yhtä helppoa kuin oman hooteen taajamanopeuksissa.

Kyllä kävi katteeks !

Lähetetty: 20 Helmi 2007, 08:17
Kirjoittaja TomiKoo
JXA-26 kirjoitti:Mexicon edellisellä vauhtiperällä sain Jurvan pääsuoralla nelosvaihteella rajottajan kerran pärähtään ennen jarrutusta. Taisi olla jotain 6500rpm...? Vauhtia 200km/h...?
Todellinen laskettu nopeus taisi olla 195km/h luokkaa, kuitenkin hieman alle 200km/h. Jyrillä voisi olla excelit tallessa? Mutta tosiaan olihan siinäkin vielä viideskin vaihde! Mitähän ne kierrokset olivat kerran Tarvontiellä, siinä ennen Veikkolan liittymää?
Oman auton kulkua voi hyvin helposti laskeskella itsekin. Siinä päästään jopa aika lähelle totuutta. Toki vaatii paljon oikeita lähtöarvoja onnistuakseen! Oli mulla jossain ne kaikki excelit tietoineen... Tätät aihetta liipatenhan joku kirjoitti joskus jutun Coraliinkin...

Mihinkä numeroon se tuli?
Lähetetty: 20 Helmi 2007, 08:37
Kirjoittaja poikelin
Noi ajovastukset kasvaa exponentiaalisesti kun vauhti kasvaa joten ei ihan pelkillä välityssuhteilla voi laskea.
Tein tuohon häkkyrääni ajotilapiirrosexcelin joka osoitti maksiminopeudeksi muistaakseni 238km/h. Eri asia kuka on se joka sillä niin kovaa uskaltaa ajaa.
Lähetetty: 20 Helmi 2007, 09:57
Kirjoittaja TomiKoo
poikelin kirjoitti:Tein tuohon häkkyrääni ajotilapiirrosexcelin joka osoitti maksiminopeudeksi muistaakseni 238km/h. Eri asia kuka on se joka sillä niin kovaa uskaltaa ajaa.
Juuri samasta asiasta oli edellisessä kyse! Löysitkö jostain järkevät arvot otsapinta-alalle ja ilmanvastukselle? Muistelen, että niiden löytäminen oli haasteellista.
Lähetetty: 20 Helmi 2007, 10:24
Kirjoittaja poikelin
Niin toi mun häkkyrä on mustangia vain tekniikaltaan. auto itte on Capri.
Lähetetty: 20 Helmi 2007, 10:26
Kirjoittaja Mexico65
TomiKoo kirjoitti:JXA-26 kirjoitti:Mexicon edellisellä vauhtiperällä sain Jurvan pääsuoralla nelosvaihteella rajottajan kerran pärähtään ennen jarrutusta. Taisi olla jotain 6500rpm...? Vauhtia 200km/h...?
Todellinen laskettu nopeus taisi olla 195km/h luokkaa, kuitenkin hieman alle 200km/h. Jyrillä voisi olla excelit tallessa? Mutta tosiaan olihan siinäkin vielä viideskin vaihde! Mitähän ne kierrokset olivat kerran Tarvontiellä, siinä ennen Veikkolan liittymää?
Oman auton kulkua voi hyvin helposti laskeskella itsekin. Siinä päästään jopa aika lähelle totuutta. Toki vaatii paljon oikeita lähtöarvoja onnistuakseen! Oli mulla jossain ne kaikki excelit tietoineen... Tätät aihetta liipatenhan joku kirjoitti joskus jutun Coraliinkin...

Mihinkä numeroon se tuli?
Tässä kopio tuosta laskennallisesta nopeudesta. TomiKoo on nuo laskenut ja minä olen yrittänyt joskus toteuttaa, aika lähelle taidettiin päästä. Muistaakseni ajettiin kuitenkin jossain suljetulla alueella, vai pätkiikö muisti.
Teoreettisia suoritusarvoja ja päätelmiä ajotilapiirroksesta
Mekaaninen huippunopeus saavutetaan suurimmalla vaihteella maksimitehon käyntinopeudella. Koska tutkittavassa autossa maksimiteho saavutetaan suurimmalla käyntinopeudella, voidaan mekaaninen huippunopeus katsoa suoraan kuvaajasta 5-vaihteen lopusta; Vmek = 289,9 km/h. Teoreettinen huippunopeus vastaa tasamaan ajonopeutta ja se saadaan ottamalla huomioon ajovastukset. Nopeus löytyy kuvaajalta 0%:n nousun ja suurimman vaihteen leikkauskohdasta. Kuvaajasta arvioiden: Vmax = 259 km/h. Tämä on siis todellinen huippunopeus tyynellä säällä, tasamaalla. Ylikierrossuhde on teoreettisen ja mekaanisen huippunopeuden suhde. Suhde kuvaa suurimman vaihteen välitystä. Tutkittavassa autossa suhde on 0,89. Alle 1:n oleva ylikierrossuhde osoittaa suurimman vaihteen välityksen olevan selvästi ylivaihteinen. Vaihteiston peittoaste on ajotilapiirroksessa käyttövoimakuvaajien ja CVT-hyperbelin alle jäävien pinta-alojen suhde. Se kertoo vaihteiston porrastuksen onnistuneisuudesta. Ajotilapiirroksesta pinta-alojen suhdetta arvioimalla peittoasteeksi tulee 90%
Lähetetty: 20 Helmi 2007, 13:38
Kirjoittaja GTS
Tuossa on näppärä laite helppoon tarkan nopeuden seuraamiseen. Isot numerot ja kaikki. Ei kyllä ole pahan hintainen Mustangin epämääräisen mailimittarin kilometrinäytöksikään.
http://www.activegps.fi/
Sitä saa lainata Jurvassa niin nähdään mitä mustangit suoralla kulkee.
Lähetetty: 20 Helmi 2007, 13:41
Kirjoittaja Mussemaan
TomiKoo kirjoitti:JXA-26 kirjoitti:Mexicon edellisellä vauhtiperällä sain Jurvan pääsuoralla nelosvaihteella rajottajan kerran pärähtään ennen jarrutusta. Taisi olla jotain 6500rpm...? Vauhtia 200km/h...?
Todellinen laskettu nopeus taisi olla 195km/h luokkaa, kuitenkin hieman alle 200km/h. Jyrillä voisi olla excelit tallessa? Mutta tosiaan olihan siinäkin vielä viideskin vaihde! Mitähän ne kierrokset olivat kerran Tarvontiellä, siinä ennen Veikkolan liittymää?

Jyri tais kerran sanoakin että 250km/h tietämillä eivät eturenkaat juuri enää tuossa autossa kulu...tai jotain...
Saman keulan kevenemisen kovissa vauhdeissa olen sittemmin huomannut itsekin.
Laskutoimituksia:
T5 nelonen suora 1, 225/55R16 kumin dia= 25,74", perä 3.9 (muistaakseni, Jyrillä tarkennus?)
6000rpm = 189,7kmh
6100=193
6200=196
6300=199
6400=202
6500=206
Mihinkäs se rajoittaja olikaan säädetty....?
P.S.
Jyri, muistatko muuten mikä on ylivaihteen välitys k.o. autossa?
Ja mihin vetaisit kiekat vitosella? (suljetulla alueella tietty)
On tuo tutina estänyt toistaiseksi omat kokeiluni.
http://www.tyresave.co.uk/tyresize.html
http://www.csgnetwork.com/speedcalc.html
Lähetetty: 20 Helmi 2007, 18:27
Kirjoittaja veekoo
Rotalla ei tulisi mieleenkaan kokeilla yli 100mph (vaikka siina on alustaa vahan laitettukin ja 90mph viela sujuu aika mukavasti), mutta taannoin uudemman malmikasan kanssa tuolla Toisessa Osavaltiossa tuli Tilaisuus.. S197 otti 135mph eli rapiat 220kmh kohtuu helposti suoralla ja tie oli melkoisen kapean tuntuinen siina vauhdissa. Kovempaa ei jarki enaa antanu ajaa vaikka varaa olisi ollut. Ei noi tuoreemmatkaan mustit ole suunniteltu ihan kauhean korkeisiin nopeuksiin...

Re: MITEN KOVAA MUSTILLA
Lähetetty: 20 Helmi 2007, 19:15
Kirjoittaja Aku_81
Lappeenrannassa on ollut keväällä kanssa lentokentällä nopeudenmittauspäiviä, matkaa 1.7km. Sillä matkalla cobra otti kahden hengen kuormalla 199km/h, tosin ei ylivaihteellakaan ollut kierroksia silloin kuin 4krpm

Tapahtui keväällä 2003 entisen omistajan aikaan, ite pelkääjän paikalla, ei tuntunut niin leveällä kiitoradalla vauhti kovin kummoiselta
Järjestävät kai vielä utissakin noita?
Lähetetty: 20 Helmi 2007, 19:18
Kirjoittaja Fastback
Ajotilapiirros on kätevä työväline, kunhan moottorin vääntökäyrä eri kierroslukualueella, otsapinta ala ja ilmanvastuskerron on tiedossa. Loppu on raakaa laskemista ja sieltä se kohta löytyy missä nopeuden neliössä kasvava ilmanvastus tulee yhtä suureksi kun moottorin vääntö - tähän kiihtyvyys pysähtyy vaikka välitystä olisi kuinka jäljellä.
Täällä on näppärä laskin, jolla voi laskiskella kierrosnopeuksia eri vaihteilla, renkailla ja välityksillä.
http://www.car-videos.net/tools/speedrpm.asp
Lähetetty: 20 Helmi 2007, 21:17
Kirjoittaja koppa
Mielenkiintoisia laskureita..
Jos/kun -88gT:n saa liikenteeseen ens kesänä niin täytyy jonnekin noista mennä koittaan tuolla aavikkoperällä(2.73) nopeuksia ennen perän vaihtoo tiuhemmaks.
Nyt on kokeiltu vain hiukan ja huonoissa paikoissa. Tiedä sitten mihin voima riittää ennenkuin matkaloppuu..