Sivu 1/2

Perhe-musti

Lähetetty: 14 Joulu 2006, 21:54
Kirjoittaja veekoo
Herraisa:
http://www.autoweek.com/apps/pbcs.dll/a ... 11029/1024

Saas nahda, tekeeko ne taas farkkuproton.. :D

Lähetetty: 15 Joulu 2006, 08:27
Kirjoittaja KTM
Savolainen supermies v.tuiksmän on näköjään sotkeutunut Mustangin suunnitteluun :(

Lähetetty: 15 Joulu 2006, 08:53
Kirjoittaja Spiff
Kyllä siis osataan täydellisesti pilata hyvää tuotemerkkiä lisämynnin toivossa. Konseptia on rakennettu 40 vuotta ja sitten joku pilaa sen tällaisella.

Lähetetty: 15 Joulu 2006, 09:12
Kirjoittaja Sulkava
voe mahoton tuohan on ihan :pehva: eiiiiii kyllä ies savoalaishuumori yllä tuohon :roll: MUTTA näyttää jos suomalaista designiä aatellaan niin h-muotoilija monsegur Mossen ???? luomukselta :hattuwhee: mosse-musse.... :shock:

Lähetetty: 15 Joulu 2006, 09:57
Kirjoittaja Late
Fordilla voitaisiin muistella 80-luvun alun mokaa kun samaa temppua yritettiin tehdä Mercury Cougarille. Fox-alustaisesta kantti-Cougarista kun esiteltiin neliovinen sedan ja farkku sporttisiksi luksusperheautoiksi. Menekki ei ollut kaksista ja rampautunut puuma pääsikin uudestaan juoksuun vasta uuden nuorekkaan kaksiovisen korimallin esittelyn myötä -83 :cat:

Toivottavasti joku Dearbornissa muistaisi tehdyt virheet. :help:

Lähetetty: 15 Joulu 2006, 13:39
Kirjoittaja Spiff
Miksei tällainenkin samalla? Piti olla vitsi, mutta oikeastaan aika siisti?
Kuva

Lähetetty: 15 Joulu 2006, 16:22
Kirjoittaja raunoh
En oikein usko, että savolaiset olisivat sotkeutuneet Mustangin sedan/wagon-mallien suunnitteluun.

Aikoinaan oli sedan (=HT/notchback), fastback/sportsroof/hatchback ja avomalleja.

65/66-Mustangista oli aikoinaan tehty Wagon-prototyyppi, mikä ainakaan allekirjoittaneen silmissä ei näyttänyt hassummalta kuvissa, mutta muutakin mieltä tällaisesta estetiikasta voitaneen olla. Tuollaisen wagon-mallin voisin harkita ottaa, varsinkin, jos olisi vielä 4-vedolla (=talviauto), jollaisia tehtiin käsityönä (=kallis eli auton hinta tuplaantui mikä selittänee vähäisen innostuksen) Englannissa ainakin yhteen 65HT-malliin ja kolmeen 69FB-malliin. Verrokiksi, olihan sporttisesta pyhimys-Volvo P1800:sta myös Wagon-versio.

Kuluttajat ratkaisevat lopulta, onko auto kelvollinen ajettavaksi ja ulkonäöllisesti.

Lähetetty: 15 Joulu 2006, 18:10
Kirjoittaja Foxy Lady
Spiff kirjoitti:Miksei tällainenkin samalla? Piti olla vitsi, mutta oikeastaan aika siisti?
Kuva
IHQ :shock: :twisted: :roll: :lol: 8) :LMAO: Kunnon :ryyppy: mobiili.

Lähetetty: 15 Joulu 2006, 19:59
Kirjoittaja ac5
uus paku transuhan melkein samannäköinen :hattuwhee:

Lähetetty: 16 Joulu 2006, 12:08
Kirjoittaja veekoo
Farmaripera ja 800hv roots ahdettua hv. Kylla ostaisin, vaikka lukis familysedan perassa. Vois vaan sedanista tulla kottikarryt jne pienen "vaihdoksen" jalkeen

Lähetetty: 18 Joulu 2006, 23:49
Kirjoittaja ROKI
Näyttäis ihan siltä kuin olis ympätty uuden mondeon pohjalle, eihän 4 ovisuus autosta huonoa tee päin vastoin. Tuostapa idean rosvoukseen ,ja muuttamaan 66HT 4 oviseksi HT:ksi, tätähän pitää ruveta piirteleen kuvan päälle.

Lähetetty: 19 Joulu 2006, 16:31
Kirjoittaja raunoh
ROKI: miten olisi muuttaa tuo 66HT 4-oviseksi ja farmariksi ? Kätevä peltiseppä tekee kait mitä vain, vaikka taitaa muutama tunti mennä tuollaiseen "puuhasteluun", varsinkin toimivan takaluukun tekoon ?

Lähetetty: 19 Joulu 2006, 18:57
Kirjoittaja veekoo
Taakse "kaappari ovet"? :) Vai oliko ne enaa lailliset? 60 luvulla siis.

Lähetetty: 19 Joulu 2006, 19:27
Kirjoittaja Lauri
veekoo kirjoitti:Taakse "kaappari ovet"? :) Vai oliko ne enaa lailliset? 60 luvulla siis.
Onhan vieläkin uusissa autoissa käytössa kaappariovia

Lähetetty: 20 Joulu 2006, 02:02
Kirjoittaja ROKI
raunoh kirjoitti:ROKI: miten olisi muuttaa tuo 66HT 4-oviseksi ja farmariksi ? Kätevä peltiseppä tekee kait mitä vain, vaikka taitaa muutama tunti mennä tuollaiseen "puuhasteluun", varsinkin toimivan takaluukun tekoon ?
Joo eihän se mikään mahdoton tehtävä ole, menee vain aikaa enemmän kuin muutama tunti. Kun on sopivia palikoita joita voin hyväksi käyttää niin onnistuu, taka luukkuun vois otta tanesta tai ekkeristä hiukan muokattuna. Jos löytyy sponsoreita jotka lahjoittaa mulle käyttökelpoisen aihion, niin 2 vuoden kuluttua olis aikaa ruveta tekeen tuollasta 4 ovista farkkua, kun on ensin tehty keskeneräiset projektit pois alta. Noniin nyt sitten sponsseja ootellaan.