Clevelandille lisää puhtia

289, 302, 351, V8, suora-6.....Toploader, C4, 3:03...
Avatar
Drummer
Mega-addikti
Viestit: 632
Liittynyt: 21 Helmi 2005, 01:37
Auto: 1971 Mustang Mach 1, Grabber Blue, 351C/4R70W/9".
Paikkakunta: Ristiina

Clevelandille lisää puhtia

Viesti Kirjoittaja Drummer »

Aiheestahan on ollut foorumilla eri yhteyksissä juttua, mutta tällainen suht kädetön harrastelija joutuu laatimaan omat kysymykset :wink:

Talvella menee auto värjäykseen ja kone nostetaan pois nokalta, joten sillekin voisi jotain tehdä. Kone on kyllä ehjä ja kukkuu ihan ok, mutta muskelia voisi olla vähän enemmän.

Eli kyseessä on jotakuinkin vakio 2V Cleve, jossa Edelbrockin Performer imari ja Carterin 600cfm kaasari, myös Pervonixia on pelissä. Vanhat peltisarjat heitettiin kesällä pois ja tilalle tuli orkkis valusarjat, joista ne patit on hierottu pois.

Millä osilla/toimenpiteillä myllystä pitäisi alkaa kutittelemaan lisähevosia ulos? Tarkoitus olisi jonnekin 300 kaakkiin päästä, autolla ajetaan vain kadulla joten mitään extreme-virityksiä ei tarvitse tehdä.

Tarjolla olisi myös kalustetut Aussi-kannet, joille pitäisi varmaan tehdä jonkin asteisia koneistustöitä. Kannattaako moisista haaveilla, vai meneekö rahnat kankkulan kaivoon?

Eli nyt hyviä ja etenkin kokemusperäisiä/mittaustietoon perustuvia apuja kaivataan.
-Kaikki Jytinä Ison Veden Takaa-
Avatar
harmi80
Addikti
Viestit: 201
Liittynyt: 29 Touko 2004, 00:25
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja harmi80 »

Laitetaas nyt jotain, vaikka minäkään mistään mitään tiedä...
Kolmesataa heppaa koneelta vaatii varmaan jotain muutakin kuin nokka-akselin vaihtoa, mutta siitähän se olis hyvä lähteä. Kaasari ilmeisesti riittää. Jos laitat ne aussi-kannet, niin sitten vähän tiukempaa kärsää; taitaa nousta ruttu ihan kohtuulliseksi noilla palotiloilla. Käykö aussi-kansiin tavan 2V:n imari? Jos ei, niin sitten sitä samalla vähän isompaan (RMP tai vastaava) Mulla on siis omassa vessassa Torker jolle mainostettu "käyttöalue" 3000-7500, mutta ihan täysin katuajettava se kyllä minusta on, tiedä sitten onko vähän ylimitoitettu; mutta pointtina siis, että ei ykstaso-imarikaan ole poissuljettu vaihtoehto.
Jos pidät vakiot 2V-kannet, niin niistä saa ilmeisesti siistimällä oikein mainiot, en vaan tiedä paljonko homma maksaa eli onko taas viisaampaa laittaa alukannet..? Ruttu taitaa jäädä noilla vakiokansilla aika vaatimattomaksi ilman työstöä, joten sehän taas rajoittaa nokka-akselivalintaa.
Noista valusarjoista en tiedä mitään, niin niihin en puutu...
Mutta kuten viisaammat aina valistaa, niin tuskin yhdellä komponentilla saat sitä 300 konia ulos, vaan homma täytyy suunnitella ihan alusta alkaen ja kukkaro huomioon ottaen.
Eipä tämä nyt tainnut ainakaan selventää asiaa...
-71 HT 351C 4v
Avatar
Mexico65
Over The Top
Viestit: 3210
Liittynyt: 29 Touko 2004, 00:25
Paikkakunta: Lapinkylä

Viesti Kirjoittaja Mexico65 »

Jos kone muuten hyvässä kunnossa niin uusi nokka ja nostajat + peltisarjat niin noilla osilla lohkeaa 300 hv melko helposti.
65 "Shelby" Mustang GT 350, FIA Race Car
67 Mustang HT "Trans Am"
Norton Commando 750 S -70
Money can´t buy happiness, but it can buy a race car. And I´ve never seen a sad person in a race car.
Avatar
Antti66HT
Superpölöttäjä
Viestit: 2112
Liittynyt: 29 Touko 2004, 00:25
Auto: -66 HT, pelastettu museoinnilta...
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Antti66HT »

juu, mehicanon kanssa samaa mieltä, ehkä nokaksi joku 280º olisi aika hollilla, joku clevuja rakennellut voisi suositella tarkemmin, itsellä toi 600 carter/edelbrosk tuntui hieman hengettämältä, mutta samalla kun vaihdoin kaasarin, 650cfm holley:n, niin nokka vaihtui räyhäkkäämpään, eli saattaa toimia. Jossain lähteissä viitataan että 600 carter itse asiassa vastaisi teho reserveiltään 500 cfm holleytä???

Performeri imarilla pitäisi onnistua, mutta peltisarjat laittaisin ensimmäisenä. 2v kannet kyllä riittää, jos puristus edes 9:1 nurkilla.

Mulla olis tommonen "how to build clevelands":kirja joka olisi varmaan sulle aika ok. Itse kun olen Windsorin sukua.

Imusarja testi, mutta jotain osviitta noista kansista...

http://www.fordmuscle.com/archives/2001/04/funnelweb/
PeteP
Aina äänessä
Viestit: 1766
Liittynyt: 23 Heinä 2004, 13:16
Paikkakunta: Veteli

Viesti Kirjoittaja PeteP »

Mussemaanilla tuntui olevan ärhäkkä Cleevu avossa, sieltä reseptiä vaan!

Onko nuo masentavat peltisarjat välttämättömät?? eihän 351Bossikaan moisia tarvi,ja liikkuu!

Mitkä on aussikannet??
:krooh:
Avatar
harmi80
Addikti
Viestit: 201
Liittynyt: 29 Touko 2004, 00:25
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja harmi80 »

Käsittääkseni aussi-kannet on pienipalotilaiset 2V-kannet. Eli 4V- ja 2V-kansien parhaat puolet samassa paketissa
-71 HT 351C 4v
Avatar
Drummer
Mega-addikti
Viestit: 632
Liittynyt: 21 Helmi 2005, 01:37
Auto: 1971 Mustang Mach 1, Grabber Blue, 351C/4R70W/9".
Paikkakunta: Ristiina

Viesti Kirjoittaja Drummer »

Juupa, noita peltisarjoja en ihan ensimmäiseksi olisi pulttaamassa kiinni jos ne ei aivan välttämättömyys tuloksen tekoon ole. Mulla oli kaks kesää sellaiset hiton räpisijät pellin alla :x

Nokka ja nostajat tosiaan ainakin uudistetaan, mutta mitenkäs venttiilikoneisto kaikkinensa, pitäisikö sitä osastoa myös myös päivittää? Jouset ei mahda enää olla ihan iskussaan, vaikka kone kyllä ihmeemmin kakistelematta sen 5500 rpm kiertääkin...
-Kaikki Jytinä Ison Veden Takaa-
Avatar
ROKI
Aina äänessä
Viestit: 1806
Liittynyt: 20 Elo 2004, 23:11
Paikkakunta: Viinijärvi
Viesti:

Viesti Kirjoittaja ROKI »

Rumpali hoi, tehään tukevammasta putkesta sarjat ei säkätä sitten, ja on kevyemmät viellä kuin valusatsit, ja virtaa varmasti paremmin kuin valuset.
Tehhään tehhään katotaan mittee tulloo!, tulipas peltipaalista sentään auto. Mustang 66 HT 302
Avatar
Drummer
Mega-addikti
Viestit: 632
Liittynyt: 21 Helmi 2005, 01:37
Auto: 1971 Mustang Mach 1, Grabber Blue, 351C/4R70W/9".
Paikkakunta: Ristiina

Viesti Kirjoittaja Drummer »

ROKI kirjoitti:Rumpali hoi, tehään tukevammasta putkesta sarjat ei säkätä sitten, ja on kevyemmät viellä kuin valusatsit, ja virtaa varmasti paremmin kuin valuset.
Hehe, milloin aletaan tekemään :wink:
-Kaikki Jytinä Ison Veden Takaa-
Avatar
ROKI
Aina äänessä
Viestit: 1806
Liittynyt: 20 Elo 2004, 23:11
Paikkakunta: Viinijärvi
Viesti:

Viesti Kirjoittaja ROKI »

Tuo ne entiset pelti hässäkät tänne niistä saa laipan mallin , ja ne valusatsit malliksi.
Tehhään tehhään katotaan mittee tulloo!, tulipas peltipaalista sentään auto. Mustang 66 HT 302
Avatar
Homer65
Over The Top
Viestit: 4857
Liittynyt: 29 Touko 2004, 00:25
Auto: Mustang HT-65, 327 cid stroker, A5, 9", grey
Paikkakunta: Lohja
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Homer65 »

Jokos ne Rokillla paikat kestää?? Vieläkö kirpoa hiki pintaan?
Selvänä ei saa ja kännissä ei pysty!!

MUSTANG HT-65, 327 stroker, A5, 9", grey
Avatar
Mussemaan
Mega-addikti
Viestit: 657
Liittynyt: 01 Kesä 2004, 07:31
Paikkakunta: Keski-Pohojam´maa http://tinyurl.com/2m9yv3

Viesti Kirjoittaja Mussemaan »

Jooei tarvi ihmeita, cleveistä kyllä saa mukavia koneita pienilläkin parannuksilla.

Mulla oli ne KB:n pattipäät, joilla tuli (mitattua) ruttua 10.2
Nokka oli CraneCams Powermax-sarjaa, en tiedä vieläkö on tuotannossa mutta mainosasteita oli (muistaakseni) 288, nostoa jotain .510 imu ja .519 pako. Imusarja Edelbrock performer 2-taso, kaasari Holley 600VAC.
Nokaksi tuli juuri powermax lähinnä siksi kun se pelittää miedoilla ahdoilla ja ilokaasuillakin...köhköh :twisted:

Kansiin tehtiin temppuja, pako-pahkat kanavista pois, imukanavan pohjaa nostettiin niin että pinta-ala pieneni n. 1/5. Samalla imuventtiileiksi vaihtuivat 4V:n 2.19". Kanavakikkailu tehtiin vain siksi että vääntökäyrän kumma kuoppa alakierroksilla saatiin suoraksi.
Venttiilien isonnus siksi kun kanavan koko suhteessa venttiiliin oli pielessä, 4V:n meni (kuulemma) hyvin lähelle oikeaa.
Sytkävehkeet cranen.
Noilla tuli 280HP renkaalta (C4 loota), vääntöä en muista, mutta tais olla karvan verran yli 500 -ja alhaalta.
Oikein mukava, vääntävä ja kierroskerkkä kone joka pelitti hienosti myös lomareissuilla. Söi 13.x litraa n.90km/h siirtymillä, 3.25 perävälitys.

Nii, ja olihan siinä peltisarjatkin, halvat. Ei tainnut olla markkoina paljon yli tonnin.
Ja saa kai ne halvemmatkin sarjat pitämään, tiivisteet pitää vaan olla kunnolliset, ja jälkikiristelyä heti kevyen lämmityskäytön jälkeen.
Jos tiiviste pääsee kerran vuotamaan, niin ei auta enää kiristellä...jaa mistäkö tiedän...
Prikoiksi laitoin nord-lockit niin pysyy pultit kireällä.

Kollektorin laippaan leivoin gum-gum pakoputken paikkausmassasta "rinkulat" -sehän on kuin muovailuvahaa.
Kiristettäessä muotoutuu laippojen väliin kuin muovailuvaha, ja eka kuumennuksella kovettuu kivikovaksi.
Eipä ole vuotanut vielä kolmen vuoden ajojen jälkeen.
Kuva
Avatar
ROKI
Aina äänessä
Viestit: 1806
Liittynyt: 20 Elo 2004, 23:11
Paikkakunta: Viinijärvi
Viesti:

Viesti Kirjoittaja ROKI »

Homer65 kirjoitti:Jokos ne Rokillla paikat kestää?? Vieläkö kirpoa hiki pintaan?
No joo ei oikein viellä ole luut kunnolla kiinne, älä pääsee viellä jos repäsee vähänkään enemmän. Muuten menettelee kohtuullisesti särkyjen kanssa , kun nuo vanhat vammat rupes vaivaamaan hajonnut polvi ja malarin ammatti vaiva olkapää ja tenniskyynrpää, nooh on mulla semmottii troppia että kolotukset kyllä häipyy, kuten myös selvä päiväkin kun ottaa satsin. Jahka se kuukauden päästä helpottais kun ja jos saa terveen paperit lekurilta luiden osalta .
Tehhään tehhään katotaan mittee tulloo!, tulipas peltipaalista sentään auto. Mustang 66 HT 302
Avatar
Drummer
Mega-addikti
Viestit: 632
Liittynyt: 21 Helmi 2005, 01:37
Auto: 1971 Mustang Mach 1, Grabber Blue, 351C/4R70W/9".
Paikkakunta: Ristiina

Viesti Kirjoittaja Drummer »

Dodii, nyttenpä tutkailin mahdollisia vaihtoehtoja nokka/nostajat/jouset paketiksi, ja raati saa kokoontua. Elikkäs olisiko nämä ehdokkaat tai joku näistä sellainen joka veisi lähemmäs haluttua tavoitetta:

1 http://store.summitracing.com/partdetai ... ppfilter=1

2 http://store.summitracing.com/partdetai ... toview=sku

3 http://store.summitracing.com/partdetai ... toview=sku

Ja nyt mie sitten oottelen kuin pentuna pukkia :wink:
-Kaikki Jytinä Ison Veden Takaa-
Avatar
Mussemaan
Mega-addikti
Viestit: 657
Liittynyt: 01 Kesä 2004, 07:31
Paikkakunta: Keski-Pohojam´maa http://tinyurl.com/2m9yv3

Viesti Kirjoittaja Mussemaan »

Nuo nokkavalmistajien sivut on siitä parempia, että heiltä löytyy suositukset myös muista osista koko autokombinaatiosta.
Tarkoitan siis turbiinia, imusarjaa, perävälitystä ja niin edelleen.
Ts. "parasta" nokkaa et voi valita pelkästään tehojen perusteella, koko paketti ratkaisee.

Moottorista tietysti rajoittavana tekiänä on venttiilikoneisto ja puristussuhde.
Clevelandin vakiokeinut tuntuvat kestävän 120lbs asennuspaineen, mutta työntötangot eivät tahdo sitä enää kestää.
Mulla meni pari mutkalle kun innoistuin revittelemään.
(Crane ilmoittaa "Spring Requirements, Loads open/cosed XXXLBS")
Eli, mitä härskimpi nokka -> sitä enemmän nostoa ja jyrkemmät rampit -> sitä enemmän tarvii jousipaineita -> enemmän $$$ venttiilikoneiston muutoksiin.
Jos valitsemasi nokka ei vaadi enempää kuin 120lbs, riittää parempien CrMo -tönäreiden hankinta.
Vakiokeinujen kipurajaa en ole koskaan kokeillut.

Cranen tarjonta 351 koneisiin -listassa myös windsor -nokat:
http://www.cranecams.com/index.php?show ... 351C%20C.I.

CompCams:
http://www.compcams.com/technical/Catal ... 91_231.pdf
Kuva
Vastaa Viestiin