Sivu 1/1

Mustang GT -95 lukkopesän vivun kiinnike

Lähetetty: 18 Loka 2006, 12:01
Kirjoittaja kuki
Täytyisi saada hommattua lukkopesän ja sen kiinnitysvivun välinen muovikiinnike. Nyt kiinnikettä ei ole, eikä oven lukko siis toimi avaimella käännettäessä, kun mekaanista yhteyttä ei ole. Keskuslukituksella lukitus toimii. On saatu selvitettyä, että jotain varaosaa lukkopesän(muovikiinnittimen) osalta saattaisi löytyä. Ongelmana on se, että kaikille osille lukkopesään liittyen ei löytynyt varaosanumeroa. Saatavia varaosia oli tarjolla useampaa eri vaihtoehtoa ja varaosanumeroiden puuttuminen ei helpota valintaa.
Tässä olisi lisätietoja kuvien muodossa Mustangin matkustajan puoleisesta
lukkopesästä, jossa kaikki osat siis kunnossa.
Kuvissa on esitetty lukkopesän vipu
Kuva

lukkopesän vivun kiinnike
Kuva

ja lukkopesän vivun kiinnitys
Kuva.

Kuljettajan puolelta siis puuttuu muovinen kiinnike (keskimmäinen kuva, lukkopesässä kiinni oleva vaaleanpunainen muoviosa). Uusi lukkopesän vivun kiinnike siis riittäisi ratkaisemaan ongelman. Onko kellään kokemuksia vastaasta tilanteesta? Mistä löytäisin varaosanumeron lukkopesän vivun kiinnikkeelle, että päästäisiin tilaamaan osa?

Kivitila ei ole kiinnostunut asiasta; soittopyyntöihin tai maileihin ei ole vastattu. Trade Parts selvittää tällä hetkellä asiaa, mutta jos teiltä joltakin löytyy lisätietoja asiasta, kaikki otetaan kiitollisena vastaan.

Lähetetty: 18 Loka 2006, 22:48
Kirjoittaja ROKI
Itse tekisin niin, että ottaisin tuon ehjän osan ja valmistaisin vastaavan osan itse, joko metallista tai kovamuovista ei ollenkaan mahdoton tehtävä . Olen joutunut rakentamaan noita muovi hilipilejä monenmoisia , kolari korjausten yhteydessä, kun en ole viittinyt ruveta tilaileen, nytkin olis tuossa yhden väyrysen taka lasinnostimeen tehtävä sellanen sentti kertaa kaksi muovi palikka , jonka takia muuten pitää uusia koko nostin, pari tuntia askartelua ja homma pelaa kun korvaan muovin metallilla , kestää varmasti pitempään mitä alkuperäinen, tsemppiä rrojektille .

Lähetetty: 19 Loka 2006, 08:41
Kirjoittaja Vee8
Eikö siinä vanhassa osassa ole mitään numeroita? Eilen juuri Kivitilalla kävin osani hakemassa eikä kateeksi käy, puhelimet huutaa jatkuvalla syötöllä ja pitäis vielä tiskin takana oleviakin palvella.
Euhän sitä tiedä vaikka jollain täällä olisi joutilas tuommoinen.