Sivu 1/1
Mustang ja Falcon
Lähetetty: 03 Elo 2004, 09:49
Kirjoittaja Vieras
Onko tietoa kenelläkään noista Mustangin ja Falconin tarkemmista sukulaisuusuhteista. Onko 68 Falcon sukua enää millekkään Mustangille, noin teknisesti. Kaikki vain puhuu että Mustang ja Falcon on sama auto, mutta kuinka pitkälle tämä loppuen lopuksi pitää paikkansa. Kirjallisuusvihjeet ovat tervetulleita
Lähetetty: 03 Elo 2004, 09:54
Kirjoittaja Kimi
Mustang on rakennettu Ford Falconin jo olemassa olleelle alustalle. Näin autosta saatiin hinnaltaan erittäin edullinen ja bonuksena vielä kamala ajettava.
Re: Mustang ja Falcon
Lähetetty: 03 Elo 2004, 12:50
Kirjoittaja Kristo
Anonymous kirjoitti:Onko tietoa kenelläkään noista Mustangin ja Falconin tarkemmista sukulaisuusuhteista. Onko 68 Falcon sukua enää millekkään Mustangille, noin teknisesti. Kaikki vain puhuu että Mustang ja Falcon on sama auto, mutta kuinka pitkälle tämä loppuen lopuksi pitää paikkansa. Kirjallisuusvihjeet ovat tervetulleita
Samaa alustaa ovat kuten jo todettukin, siitä kertonee myös se että esim itselläni on Shop Manual joka on yhteinen Fairlane, Comet, Falcon ja Mustang malleille.
Lähetetty: 29 Elo 2004, 21:44
Kirjoittaja dumb
minä vuonna ford tehtaasta tuli ensimmäinen mustang? eli siis minkä vuosimallin falconin alustaa käytettiin ensimmäisen kerran?
Lähetetty: 29 Elo 2004, 21:47
Kirjoittaja dumb
ja se piti kysyä että onko mustagissa ikinä ollut tehtaalta lähtiessään 2 pykäläistä ford-o-matic laatikkoa kuutoskoneen perässä?
Lähetetty: 29 Elo 2004, 22:44
Kirjoittaja GT-350
Olipas dumb kysymys tuo eka, jätetään ko. kompa vastaamatta.
2-spd: nada, never edes kuutosen kanssa, niissäkin oli C4.