Sivu 1/1

puolasta

Lähetetty: 10 Marras 2005, 22:01
Kirjoittaja jeppe
tarviiko blaster 2 etuvastuksen kärjetön sytytys siis

Lähetetty: 10 Marras 2005, 23:37
Kirjoittaja Antti66HT
juu, mielellään...

Lähetetty: 11 Marras 2005, 07:27
Kirjoittaja Tapsa
joo, suosittelen myös , jos on pertronix moduli vielä ,toimii vain vakio puolalla mahdollisesti ilman vastusta
muuten savu nousee... 8)

Lähetetty: 11 Marras 2005, 08:12
Kirjoittaja Ahti
siis miks tarvis etuvastuksen? mulla on blaster 2 ilman vastuksia ja tuntuu pelittävän.

Lähetetty: 11 Marras 2005, 09:07
Kirjoittaja Tapsa
jep! mikä sytkätsydeemi sulla käytössä?
tai onko mulla ollu maanatai tuotantoa... :?
pertronix ainakin otti kyttyrää!

Lähetetty: 11 Marras 2005, 09:29
Kirjoittaja Antti66HT
Pitäiskös kysyä että miksei laittais sitä etu vastusta?

Ei oo hinnan kiroissaan...

Lähetetty: 11 Marras 2005, 10:18
Kirjoittaja Mexico65
WIRING TO A STOCK POINTS IGNITION

WARNING: When using the Blaster Coil with a points or stock style distributor, a 0.8 Ohm ballast resistor must be installed in-line of the positive wire. Failure to use a ballast resistor could result in personal injury or component failure.

1. Connect the negative wire to the negative terminal (-).
2. Connect a wire from the coil positive terminal to one side of the ballast resistor. Connect 12 volts to the other terminal of the resistor.
3. Install the high voltage coil wire.

http://www.msdignition.com/pdf/8202_822 ... m22698.pdf

Eikö tuo ole melko selvä?

Lähetetty: 11 Marras 2005, 10:35
Kirjoittaja jeppe
joo eli kantsii laittaa kiitoksia

Lähetetty: 11 Marras 2005, 13:45
Kirjoittaja fairlane
vai että tarvii mulla on petronax (voihan näissä tietenkin olla eroja)+ bosch suurtehopuola+msd6al ja ilman etuvastusta . virtalukolta tuleva johdoissa oleva etuvastus on ohitettu releellä jotta msd saa täydet virrat suoraa akulta.eikä ole vielä savu noussut jakajasta

Lähetetty: 11 Marras 2005, 14:40
Kirjoittaja Ahti
No jeppen kysymyksestä ei selvinny muutakuin että on kärjetön...
kärkijakajat varmasti tarvii ettei kärjet pala.

Mulla MSD billet jakaja, MSD 6AL ja Blaster 2. Virtalukolta tuleva vastusjohto temppuili toissakesänä, sen tilalle laitoin normi 2,5 mm2 kaapelia ja pelaa.

Lähetetty: 17 Marras 2005, 15:20
Kirjoittaja cougar67
Joo noita Blaster 2 puolia on tietääkseni kahdenlaisia. Toinen on MSD sytkälle ja toinen on vakiosytkälle. Siinä vakiosytkälle tarkoitetun puolan mukana tulee tietääkseni tuo vastus. MSD sytkä taas ei tarvitse tuota vastusta.