Sivu 1/1

Mustangin vakuutus

Lähetetty: 22 Huhti 2026, 16:34
Kirjoittaja ak72
Tässä kilpailutan vakuutusyhtiötä ja kiinnostaisi mimmosia vakuutuksia porukalla on vanhoissa Mustangeissa? Mennäänkö pelkästään liikennevakuutuksella vai onko hankittuna esim kattava harrasteajoneuvovakuutus? Jos on niin minkähintaisia yleensä ovat?

Re: Mustangin vakuutus

Lähetetty: 22 Huhti 2026, 17:11
Kirjoittaja starsky
-66 ht
Vain pakollinen liikennevakuutus, liikennekäyttöön kesän alussa ja pois liikennekäytöstä syksyllä ajokauden lopussa (en ole jaksanut "optimoida" liikennekäytön aikojen kanssa).

Re: Mustangin vakuutus

Lähetetty: 22 Huhti 2026, 17:28
Kirjoittaja Arto65FB
Mulla on joku puolikasko liikennevakuutuksen kanssa. Oli alun perin täyskasko kun oli vielä Tapiola mutta S-liikkeen Lähitapiola tiputti tohon alempaan.

Re: Mustangin vakuutus

Lähetetty: 22 Huhti 2026, 20:15
Kirjoittaja LSHT
Pohjolan museokasko. Yllättävän kattava. Naapurifirmoista ei vastaavaa museokaskoa saanut, vaan ne olivat enemmänkin mallia "artisti maksaa".

Re: Mustangin vakuutus

Lähetetty: 23 Huhti 2026, 07:49
Kirjoittaja juhkal
LSHT kirjoitti: 22 Huhti 2026, 20:15 Pohjolan museokasko. Yllättävän kattava. Naapurifirmoista ei vastaavaa museokaskoa saanut, vaan ne olivat enemmänkin mallia "artisti maksaa".
Sama täällä, ja suosittelen.

Aiemmin oli Lähitapiolan liikennevakuutus + osakasko. Muutama vuosi sitten talvella kävi ikävä tapahtuma, että hallin katto sortui lumen, tuulen ja iän yhteisvaikutuksesta. Minulla oli tuuria kun autoni oli nurkassa ja jäi täysin vaurioitumatta. Onneksi, sillä tapiola ei olisi korvannut mitään, kun kyseessä ei ollut suoraan puun kaatuminen auton päälle tms.

Kaverilla oli tuolloin harrasteajoneuvovakuutus pohjolasta ja hänelle korvattiin mukisematta autonsa vahingot. Vaihdoin omankin vakuutuksen samantien. Vajaan satasen taitaa olla kalliimpi vuodessa, mutta kattavuus on hyvä.

Mustang nurkassa peitteen alla.
Mustang nurkassa peitteen alla.

Re: Mustangin vakuutus

Lähetetty: 23 Huhti 2026, 18:02
Kirjoittaja MustiAvo66
Pohjolan harrasteajoneuvoKasko on täälläkin. Ihan kohtuuhintainen ja varsin kattava.