Sivu 1/1

Studit kansiin?

Lähetetty: 15 Heinä 2004, 15:54
Kirjoittaja Pauli
Uusia kansia koneeseen sovitellessa tuli vastaan seuraavanlainen ongelma:
Kun kannessa on paikat 5/16" studeille niin mistä löytää nyt sitten sellaiset missä on 5/16" alaosa ja 3/8" yläosa? Tai juu.. Jenkkilästähän niitä.

Otetaan vastaan ideoita millä kone on kasassa viikon päästä. :) Ei viittis vanhoja osia laittaa takas.

t. Pauli

Lähetetty: 15 Heinä 2004, 17:30
Kirjoittaja musse67
Viikkoon tekee jenkeistä tiukkaa hommata, mutta kannattaa kysellä alan liikkeistä. Ittellä oli sama tilanne, mutta aikataulu oli hieman löysempi, niin tilasin Summitilta ARP:n pultit. http://store.summitracing.com/partdetai ... P-254-3708 ARP:ltä löytyy useempikin vaihtoehto aiheesta.

Edit: eikusta joo tarkotat keinujen studeja. Ei mulla sitte ollukkaa sama ongelma. :) Ford Racingiltä näköjään löytyy M-6527-D311

Lähetetty: 15 Heinä 2004, 22:44
Kirjoittaja Pauli
musse67 kirjoitti:Edit: eikusta joo tarkotat keinujen studeja. Ei mulla sitte ollukkaa sama ongelma. :) Ford Racingiltä näköjään löytyy M-6527-D311
Juu siis keinuista oli kyse.. toi kyseinen osa ei kyllä varmaan käviskään kun on 7/16" kierteellä?.

Täytynee nyt kuitenkin unohtaa noiden vanhojen keinujen asentaminen ja hankkia ne tohon oikeesti kuuluvat pedestaalikeinut ym. palikat, kuten toisaalla neuvottiin. ;)

t. Pauli

Lähetetty: 16 Heinä 2004, 17:45
Kirjoittaja Mosse
No, joko myyt? heh :wink:
Ei vaan , mulla mitään rahaa oliskaan..

Täytyy aluksi sanoa että eipä ole kokemusta noista pedestal mount mallisista kansista. Mutta ei kai se mahdotonta ole porata reikiä isommaksi, ja asentaa arp:n studit. Varmaan löytyy hyllystä Niemensivulta tai Car-koisistolta. Omiin kansiin aikanaa asensin screw in studit prässättyjen tilalle. Kannesta koneistettiin n. 5 mm ( en muista tarkkaan) studien kohdalta pois, ja hommasin 7/16 studit, jotka sopivat vanhojen reikiin, joihin väänsin vain kierteet.

Epäilen kyllä että tommoset studitkin jostain löytyy (lähempää kuin Ameriikasta)

Paremmin tietävät jatkakoon... (eikös ne siellä US-partsissa osanneet... yllätys) :oops:

Lähetetty: 16 Heinä 2004, 21:28
Kirjoittaja Pauli
Arto65FB kirjoitti:Olikos tämä sama kysymys OD:ssä ja kyse noista GT40 Y -kansista?
Juu.. sama tapaus on kyseessä :)
Mosse kirjoitti:Paremmin tietävät jatkakoon... (eikös ne siellä US-partsissa osanneet... yllätys) :oops:
US-parts kyllä löysi ne sattuvat studit, mut eihän niillä mitään hyllyssä tietenkään ollu. ;]

Oikeanmalliset keinusysteemit löyty jo ja alkaa palikat kasaantumaan kohilleen. Vielä vähän arveluttaa noiden vanhojen työntötankojen sopivuus tonne. Millähän sen vielä varmistais?

t. Pauli