Sivu 1/1
					
				Autovero
				Lähetetty: 20 Loka 2020, 21:40
				Kirjoittaja 4206
				Hei.Ehkä tyhmä kysymys mutta olen hankkimassa seuraavaa mussea ja tiedustelisin että onko automaatilla suurempi vero kun manuaalilla. Auto toivottavasti V8 2015.kiitos tiedoista jo etukäteen  :musse
			 
			
					
				Re: Autovero
				Lähetetty: 21 Loka 2020, 12:06
				Kirjoittaja PeteP
				"Verohallinnon tilastollinen malli käytetyn auton arvonmäärityksessä"
Autojen arvoja määritetään usean selittäjän regressiomallilla merkki- ja mallisarjakohtaisesti. Tilastollisen mallin avulla määritetyt arvot perustuvat eri ominaisuuksien vaikutuksien arviointiin. Selitettävä muuttuja on auton hinta ja selittäjinä auton malli, ikä, ajosuorite (km), teho (kw), vaihteisto (manuaali/automaatti), käyttövoima (bensiini/diesel) sekä mallisukupolvi, jos mallisukupolvitieto on hyödynnettävissä.
 Eli teoriassa kyllä on eroja, mutta tuskin käytännössä mainittavaa eroa.
     
https://www.belcar.fi/autoverolaskuri/  Tuolta rullaa alaspäin kohtaan tietokanta, ja siitä haku. Esim Mustang GT näkyy: FORD MUSTANG GT 4.6 2D COUPE AUT 231KW  Mutta manuaalia ei ole eritelty, olettaa että nämä muut on sitten MAN .
 
			 
			
					
				Re: Autovero
				Lähetetty: 22 Loka 2020, 18:28
				Kirjoittaja 4206
				Kiitos tiedosta