Sivu 1/1
95 5.0 ho vanhukseen kysymyksiä
Lähetetty: 09 Huhti 2020, 14:51
Kirjoittaja williami
Olen tekemässä - 95 ho konetta - 65 mustiin ja hommannut sopivan vetolevyn - 65 c4/5.0, dampperin kiilahihna pyörille sopivan ja jakopään kopan pa pumpun paikalla. Edelin air cap imari ja 600 hollikka.
Mutta mikäs jakopää on sopiva jotta saadaan pa pumpun epäkesko sopimaan.
Mites nokka pitääkö vaihtaa myyvät joitain ns kaasari versioita. Ehdotuksia.
Kannet siivoiltiin (patit pois jne) mutta mitkäs rulla keinut olis ok onko muita vaihtoehtoja kuin pedelstal, nämä ei kuulemma ole hyvät jos laitetaan rajumpaa nokkaa ja jousta.
Kimi
Re: 95 5.0 ho vanhukseen kysymyksiä
Lähetetty: 10 Huhti 2020, 11:20
Kirjoittaja Mexico65
Kun näitä kone projekteja aloitatte olisi hyvä jos jonkinlainen tavoite olisi asetettu, tehon ja väännön suhteen sekä mihin tarkoitukseen auto pääsääntöisesti on tarkoitettu.
Minulle viri- tai rajumpinokka on täysi KYSYMYS merkki koska vaihtoehtoja on satoja. Nokka valitaan tavoitetta vataamaan. Mikä on tavoite?
Timing Chain Cover Aluminum 289/302/351W 1965-1967 on sopiva ja siihen siten sopiva vesi pumppu jossa siten ala vesiletkun lähtö haluttuun suuntaan joko oikealle tai vasemmalle riippuen jäähdyttäjän ala vesiletkun paikasta.
Esim.
https://www.cjponyparts.com/california- ... 67/p/TCC5/
Water Pump Natural Finish 289/302/351W 1965-1969
Esim.
https://www.cjponyparts.com/mr-gasket-w ... 69/p/WP23/
E7 kansien huonoin puoli on venttiilijouset, ne ei pysy mukana kuin noin 5500 rpm -> jouset ja retainerit ensin vaihtoo.
Vakio keinut on ihan hyvät niillä pärjää pitkälle.
Kokemukseni mukaan ruiskukoneen vakio nokka toimii erittäin hyvin myös kaasarin kanssa. Tällaisella koneella ajoin kaksivuotta kilpaa V8 luokassa.
Dynossa tuosta minun koneesta lähti noin 250 hp, kaksitaso imusarja Holley 600 vac, valupakosarjat trukki koneesta.
Jälkeenkin päin olen rakentanut muutamia kaasarikoneita ruiskukoneen nokilla ja ovat toimineet hyvi tai erinomaisesti.
Jos kansii tarvii tehdä suurempia muutoksia niin kannattaa harkita alukansien hankintaa esim. Edelbrock e-street.
EDELBROCK 5023
Small-Block Ford E-Street Cylinder Heads
Re: 95 5.0 ho vanhukseen kysymyksiä
Lähetetty: 10 Huhti 2020, 22:31
Kirjoittaja williami
Jep kiitos vastauksista vaikka olikin hiukan epäselvät kysymykset.
Mitään isompaa tavoitetta ei tuohon koneeseen ole, itse asiassa varaosa/tuleva projekti mikä joudutaan ottamaan käyttöön.
Auton käyttö on satunnaista mutta kirjavaa eli laidasta laitaan kruisailusta, kumin polttoon ja katu kiihytyksiin sekä töissäkäyntiin 70km maantietä.
nämä kyselyt siksi että kone on vielä irrallaan tuossa ja ajattelin jos olisin sitä hiukan parannellut ennen paikalleen laittoa. Noihin kansiin oisin vaan veivannut studit rullakeinuille että oisin voinut käyttää niitä myös tulevassa koneessa myöhemmin alukansissa.
Hyvä jos pärjään tuolla nokalla ja keinuilla vaihdan vain jouset jäykempiin ehdotuksia Mitkä jouset olisi hyvät.
Jakopää vielä auki mikä laitetaan olisiko mistään kotoisin jos laitan vanhemman mallin yksiosaiselle pa pumpun epäkeskolle tarkoitetun sarjan. Mikä ero näissä muuten on kuvista ei mulle aukea.
Pistetään vielä specsejä tämän hetkisestä tekniikasta sotkemaan asiaa, perä 8" 3:55 lukolla, laatikko c4 sift kitillä vakio turbiini, kone - 68 j-code 302, edel air-cap, 600dp holley, hookerin pitkät sarjat jne. Tästä jostain syystä irronnut 5 syl männän helmasta pala.