Sivu 1/1
pcv-valve
Lähetetty: 12 Elo 2005, 15:58
Kirjoittaja voortinomistaja
Voiskos joku ystävällinen sielu selittää tämän vehkeen tarkotuksen, mulla on sellaine 3 reikänen malli.
Miten kytken letkuhässäkän oikeen PCV - Holley750 - Virranjakaja, mistä minnekkin kuuluu letku mennä, tuntuu niinkuin yksi reikä olis ylijäämää PCV:ssä ??
Veränkö solmuun??
Lähetetty: 12 Elo 2005, 17:43
Kirjoittaja Mexico65
Ja auto ja vuosimalli oli?
Vai onko kenties "viritetty" malli?
Toivoisin, kun tällaisia kysymyksiä esitetään, että hieman valotettaisiin kohdetta tarkemmin, muuten vastakset on enemmän ja vähemmän arvailuja.
Tämä koskee Kaikia jotka esittävät kysymyksiä.
Jos viritetty malli niin vapaahuohotus n. ½" letkulla kerääjäsäiliöön ilman PCV venttiiliä.
Jos "vanha" vakio malli niin vai yksi noi n. ½" letku PCV ventiililtä Holleyn läppärungon isoon reikään joka on joko sivulla tai takana. Pikku letkut voit unohtaa ja tukkia. Tämä toimii myös vähemmän viritetyissä versioissa.
Molemmissa tapauksissa ylimääräiset reijät tukitaan, sekä kaasarista, että PCV venttiilistä.
Virranjakajan alipaineletku liitetään joko Holleyn läppien yläpulelle tai tapauskohtaisesti läppien alapuliseen alipaine lähtöön. Muutoin rejät pidetään tukossa.
Jos joku "saaste" malli niin
