Sivu 1/1

Outo ääni kääntyessä

Lähetetty: 20 Touko 2019, 19:05
Kirjoittaja Extreme3Dpro
Morjesta!

Kyseessä ford mustang gt 2005. Oikealle kääntyessä ja lisättäessä kaasua kuuluu edestä kuskin puolelta outo muovinen ääni. Sitten kun oikealle kääntyy lisäämättä kaasua ei kuulu mitään ääniä. Vasemmalle ei mitään ongelmia.

Autossa hyvät ajo-ominaisuudet, näihin ei ole ollut vaikutusta. Epäiltiin hammastangonki väljyyttä mutta ratissa tai ajaessa ei ajo-ominaisuudet ole ollenkaan huonot. Lisäksi vasemman etupyörän kotelon muovisuojat eivät ota pyörään kiinni ja aurauskulmat pitäisi olla kunnossa..

Missä siis vika? Kellään kokemusta?

Re: Outo ääni kääntyessä

Lähetetty: 21 Touko 2019, 14:54
Kirjoittaja Extreme3Dpro
Kiitoksia vastauksesta! Selvitän asiaa. Ilmoitan tänne mikäli vika löytyy! 👍🏼

Re: Outo ääni kääntyessä

Lähetetty: 23 Touko 2019, 17:48
Kirjoittaja Arto65FB
kaara91 kirjoitti: 21 Touko 2019, 16:21 Olen nähnyt myös tapauksia, jossa jarruletku osuu renkaaseen. Onneksi katsurit tietää tämän ja kääntelevät etupyöriä laidasta laitaan todetakseen, että pyörät pyörii vapaasti. Joskus se jää huomaamatta varsinkin jarrupäivityksissä, kun kiinnitykset, letkujen pituudet ja tuet saattaa muuttua.
Onneksi on A....., huomasi mullakin oikean puolen jarruletkun jäävän kallistuksenvaimentimen tankoon kiinni.